Rozdział 5 - Przetwórstwo i rynek rybny - Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006".

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.213.2163

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lutego 2008 r.

Rozdział  5

Przetwórstwo i rynek rybny

§  35.
Pomocy finansowej na realizację projektu w zakresie przetwórstwa i rynku rybnego udziela się w szczególności na:
1)
podniesienie standardów technicznych w zakładach przetwórstwa produktów rybnych;
2)
zmniejszenie oddziaływania zakładów przetwórstwa produktów rybnych na środowisko;
3)
poprawę jakości lub atrakcyjności produktów rybnych lub zwiększenie ich asortymentu;
4)
budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont obiektów hurtowej sprzedaży produktów rybnych oraz ich infrastruktury technicznej.
§  36.
Podniesienie standardów technicznych w zakładach przetwórstwa produktów rybnych obejmuje w szczególności:
1)
zakup, budowę, odbudowę, rozbudowę, przebudowę lub remont budynków lub budowli bezpośrednio związanych z procesami przetwórstwa produktów rybnych;
2)
budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont infrastruktury zakładów przetwórstwa produktów rybnych;
3)
zakup lub wymianę urządzeń bezpośrednio związanych z procesem przetwórstwa produktów rybnych;
4)
budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont zaplecza socjalnego w zakładach przetwórstwa produktów rybnych;
5)
zakup środków transportu wewnętrznego w zakładach przetwórstwa produktów rybnych oraz specjalistycznych środków transportu zewnętrznego bezpośrednio związanych z realizacją celów projektu;
6)
wyposażenie zakładów przetwórstwa produktów rybnych w urządzenia lub technologie podnoszące warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  37.
Zmniejszenie oddziaływania zakładów przetwórstwa produktów rybnych na środowisko obejmuje w szczególności:
1)
zakup, budowę, odbudowę, rozbudowę, przebudowę, adaptację, remont, wymianę, naprawę urządzeń redukujących oddziaływanie na środowisko;
2)
zastosowanie technik lub technologii przetwarzania odpadów produktów rybnych w celu wprowadzania ich na rynek.
§  38.
1.
Poprawę jakości lub atrakcyjności produktów rybnych uzyskuje się w szczególności przez zmianę warunków technicznych, technologicznych, sanitarnych lub organizacyjnych przetwarzania, przechowywania, przewożenia lub wprowadzania na rynek produktów rybnych mającą na celu:
1)
poprawę jakości zdrowotnej produktów rybnych wymaganej na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
2)
wdrożenie dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) lub dobrej praktyki higienicznej (GHP), o których mowa w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia;
3)
uzyskanie certyfikatu lub innego dokumentu poświadczającego, że produkty rybne cechują się szczególną jakością lub pochodzeniem;
4)
otrzymanie produktu rybnego o zwiększonej wartości dodanej.
2.
Dokonanie zmiany warunków technicznych, technologicznych, sanitarnych lub organizacyjnych przetwarzania, przechowywania lub wprowadzania na rynek produktów rybnych w celu poprawy jakości lub atrakcyjności produktów rybnych stwierdza się po zrealizowaniu projektu:
1)
odpowiednio dla danego rodzaju projektu, w opinii dyrektora Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie albo Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, sporządzonej na wniosek inwestora, złożony nie później niż w terminie 3 miesięcy od zakończenia realizacji projektu w zakresie przetwórstwa ryb i handlu produktami rybnymi - w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4;
2)
na podstawie certyfikatu lub innego dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, wydanego przez organ administracji publicznej, izbę gospodarczą, organizację społeczną albo inny upoważniony podmiot w kraju lub za granicą, zgodnie z zasadami określonymi w statucie, regulaminie albo przepisach określających ich kompetencje - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  39.
Pomocy finansowej na realizację projektu w zakresie przetwórstwa i rynku rybnego udziela się inwestorowi, który będzie realizował taki projekt.
§  40.
1.
Pomocy finansowej na realizację projektu w zakresie przetwórstwa i rynku rybnego udziela się inwestorowi, o którym mowa w § 39, w wysokości 40 % kosztów kwalifikowalnych projektu.
2.
Jeżeli projekt zakłada:
1)
wspólne używanie urządzeń znacząco redukujących oddziaływanie na środowisko,
2)
zastosowanie technik znacząco redukujących oddziaływanie na środowisko

- wysokość pomocy finansowej może być zwiększona do 70 % wartości kosztów kwalifikowalnych, w tym kosztów zakupu albo kosztów budowy, odbudowy, rozbudowy, przebudowy, adaptacji lub wymiany, bezpośrednio dotyczących wspólnie używanych urządzeń znacząco redukujących oddziaływanie na środowisko lub zastosowanej techniki znacząco redukującej oddziaływanie na środowisko.

3.
Pomocy finansowej w wysokości, o której mowa w ust. 2, udziela się, jeżeli inwestor, o którym mowa w § 39, we wniosku o dofinansowanie podał szczegółowy rzeczowy i techniczny opis proponowanego wspólnie używanego urządzenia lub techniki, o których mowa w ust. 2, oraz określił wysokość kosztów bezpośrednio związanych z zastosowaniem urządzenia lub techniki znacząco redukujących oddziaływanie na środowisko i umożliwił ich weryfikację.
§  41.
1.
Znaczącą redukcję oddziaływania na środowisko urządzeń lub technik, o których mowa w § 40 ust. 2, odpowiednio dla danego rodzaju projektu, stwierdza w opinii dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie albo dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni po zastosowaniu tego urządzenia lub techniki.
2.
Stopień redukcji oddziaływania na środowisko urządzeń lub technik, o których mowa w § 40 ust. 2, ocenia się, w zależności od celu projektu, w którym zastosowano te urządzenia lub techniki, w szczególności przez analizę:
1)
stopnia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w procesie przetwórstwa;
2)
stopnia redukcji odpadów w procesie przetwórstwa;
3)
stosowanej ekologicznej gospodarki opakowaniami;
4)
stopnia redukcji zanieczyszczeń w odprowadzanych nieczystościach płynnych;
5)
stopnia dezodoryzacji gazów odprowadzanych z zakładów przetwórstwa produktów rybnych;
6)
skuteczności wprowadzanych "czystych technologii".
3.
W przypadku braku możliwości porównania stopnia redukcji oddziaływania na środowisko proponowanego urządzenia lub techniki z wynikami dostępnych prac naukowych, za znaczącą redukcję oddziaływania na środowisko przyjmuje się przynajmniej 30 % zmianę wartości wskaźników, którymi mierzony jest stopień redukcji tego oddziaływania, w stosunku do średniorocznych wartości tych wskaźników przed zastosowaniem tego urządzenia lub techniki.
§  42.
Pomocy finansowej na realizację projektu w zakresie przetwórstwa i rynku rybnego udziela się do wyczerpania środków finansowych przewidzianych na udzielenie tego rodzaju pomocy, uwzględniając w pierwszej kolejności projekty:
1)
dotyczące zakładów przetwórstwa produktów rybnych znajdujących się w miejscowościach o liczbie mieszkańców poniżej 5.000 lub na obszarach, na których stopa bezrobocia przekroczyła przeciętną stopę bezrobocia w kraju;
2)
wprowadzające technologie mające na celu zmniejszenie w procesie produkcji zużycia energii elektrycznej - w zależności od wielkości udziału kosztów kwalifikowalnych przewidzianych na wprowadzenie tej technologii w wartości projektu;
3)
zakładające zastosowanie technik znacząco redukujących oddziaływanie na środowisko - w zależności od wielkości udziału kosztów kwalifikowalnych przewidzianych na zastosowania tego urządzenia lub techniki w wartości projektu.