Warunki i tryb rejestrowania wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz tryb przekazywania informacji o tych wnioskach oraz o dokonaniu zaliczenia na poczet kontyngentu taryfowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.227.1901

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 17 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków i trybu rejestrowania wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz trybu przekazywania informacji o tych wnioskach oraz o dokonaniu zaliczenia na poczet kontyngentu taryfowego.

Na podstawie art. 147 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb rejestrowania wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego;
2)
tryb przekazywania informacji o wnioskach;
3)
tryb przekazywania informacji o dokonaniu zaliczenia wnioskowanej ilości lub wartości towaru na poczet kontyngentu taryfowego w całości lub w części albo o odmowie dokonania zliczenia na poczet kontyngentu taryfowego;
4)
organy, którym są przekazywane informacje, o których mowa w pkt 2 i 3.
Wnioskiem o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego jest zgłoszenie celne w formie pisemnej na Jednolitym Dokumencie Administracyjnym (SAD) lub powiadomienie, o którym mowa w § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2001 r. w sprawie procedur uproszczonych (Dz. U. z 2002 r. Nr 5, poz. 48).
1.
Organy celne prowadzą, oddzielnie dla każdego kontyngentu taryfowego, rejestry wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego w formie księgi ewidencyjnej, składającej się z kart dziennych (RK1), prowadzonych oddzielnie dla każdego dnia.
2.
Księga ewidencyjna jest prowadzona z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych lub w formie książkowej.
3.
Księga ewidencyjna może być prowadzona z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:
1)
program komputerowy zapewnia wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem oraz uniemożliwia usuwanie dokonywanych zapisów, a także pozwala na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny;
2)
sposób prowadzenia księgi ewidencyjnej z zastosowaniem takiego systemu umożliwia sporządzanie wydruków za każdy dzień;
3)
osoba prowadząca księgę ewidencyjną przechowuje jej kopię zapisaną na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
4.
Księga ewidencyjna prowadzona w formie książkowej powinna mieć zszyte i ponumerowane karty dzienne.
5.
Księgę ewidencyjną należy prowadzić z zachowaniem kolejności pozycji. Karty księgi ewidencyjnej należy numerować kolejno, rozpoczynając od numeru jeden.
6.
Każda pozycja w księdze ewidencyjnej prowadzonej w formie książkowej, po dokonaniu wpisów, powinna zostać podkreślona poziomą linią. Dokonane poprawki powinny umożliwiać odczytanie poprawionego lub skreślonego zapisu. Dokonanie zmian potwierdza się podpisem osoby prowadzącej księgę.
7.
Wzór karty dziennej (RK1), o której mowa w ust. 1, prowadzonej w formie książkowej, zawierający niezbędne dane oraz objaśnienia, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
8.
Karta dzienna, o której mowa w ust. 1, prowadzona z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych powinna zawierać dane, o których mowa w ust. 7.
Dane z księgi ewidencyjnej prowadzonej z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych lub kopie kart dziennych (RK1), sporządzonych przez organy celne, zawierające wpisy dotyczące wniosków złożonych między godziną 000 i godziną 2359 danego dnia, przekazywane są ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych do godziny 200 dnia następującego po dniu, w którym księgi te zostały sporządzone.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, oddzielnie dla każdego kontyngentu taryfowego, dokonuje każdego dnia roboczego zestawienia danych z ksiąg ewidencyjnych, o których mowa w § 4 (księga ewidencyjna RK2).
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, jest prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych i w formie książkowej. Przepisy § 3 ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.
3.
Wzór zestawienia, o którym mowa w ust. 1, prowadzonego w formie książkowej, zawierający niezbędne dane oraz objaśnienia, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych powinno zawierać dane, o których mowa w ust. 3.
5.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, każdego dnia roboczego do godziny 1100, zestawienie, o którym mowa w ust. 1.
6.
Minister właściwy do spraw gospodarki dokonuje sprawdzenia poprawności zestawienia i w przypadku wystąpienia błędów zwraca je ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych do godziny 1200 w dniu, w którym to zestawienie otrzymał.
7.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki poprawione zestawienie do godziny 1400 w dniu, w którym otrzymał je do skorygowania.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki rejestruje informacje o ilości lub wartości towarów zaliczonych na poczet kontyngentu taryfowego oraz informacje o niedokonaniu takiego zaliczenia, w formie zestawienia (księga ewidencyjna RK3).
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, jest prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych lub w formie książkowej. Przepisy § 3 ust. 3 - 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Wzór zestawienia, o którym mowa w ust. 1, prowadzonego w formie książkowej, zawierający niezbędne dane oraz objaśnienia, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych powinno zawierać dane, o których mowa w ust. 3.
5.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, informacje, o których mowa w ust. 1, do godziny 1400 dnia roboczego następującego po dniu, w którym otrzymał zestawienie, o którym mowa w § 5 ust. 1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje właściwym organom celnym odpowiednie informacje, o których mowa w § 6 ust. 1, do godziny 1000 w dniu następującym po dniu, w którym je otrzymał.
Organy celne przekazują niezwłocznie wnioskodawcy informacje, o których mowa w § 6 ust. 1, w zakresie, w jakim dotyczą one danej osoby.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR KARTY DZIENNEJ KSIĘGI EWIDENCYJNEJ RK1

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR ZESTAWIENIA KART DZIENNYCH KSIĄG EWIDENCYJNYCH RK2

ZESTAWIENIE KART DZIENNYCH KSIĄG EWIDENCYJNYCH RK2

Z DNIA .....................

1. Kod kontyngentu 2Oznaczenie kraju pochodzenia 14. Wnioskowana ilość lub wartość towaru 25. Jednostka miary kontyngentu6. Pozycja rejestru 27. Kod PCN8. Kraj pochodzenia wg SAD lub powiadomienia 29. Wartość statystyczna 210. Masa netto 211. Uzupełniająca jednostka miary 212. REGON wnioskodawcy 213. Data przyjęcia wniosku 2
2. Kod UE 33. Symbol ISO 4

OBJAŚNIENIA

1 Wypełnia się rubrykę "kod UE" lub "kod ISO".

2 Zgodnie z danymi zawartymi w kartach dziennych ksiąg ewidencyjnych przekazanymi ministrowi właściwemu do spraw finasów publicznych przez organy celne.

3 Trzycyfrowy kod kraju pochodzenia towaru, wymieniony w kolumnie "Kod UE" w wykazie F w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 i Nr 152, poz. 1726 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 381).

4 Dwucyfrowy kod kraju pochodzenia. W przypadku ustanowienia kontyngentu taryfowego na przywóz towarów pochodzących z określonej grupy krajów, oznaczenie kraju pochodzenia przyjmuje wartość:

1) 02 - dla krajów będących członkiem WTO;

2) 05 - dla krajów będących członkiem UE.

Jeżeli przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego nie został ograniczony do konkretnego kierunku przywozu, oznaczenie kraju pochodzenia przyjmuje wartość - 00.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

ZESTAWIENIA INFORMACJI O DOKONANIU ZALICZENIA NA POCZET KONTYNGENTU TARYFOWEGO ORAZ INFORMACJI O NIEDOKONANIU TAKIEGO ZALICZENIA RK3

ZESTAWIENIE INFORMACJI O DOKONANIU ZALICZENIA NA POCZET KONTYNGENTU TARYFOWEGO ORAZ INFORMACJI O NIEDOKONANIU TAKIEGO ZALICZENIA RK3

Z DNIA ...................

1. Uwaga 22. Kod kontyngentu 1Oznaczenie kraju pochodzenia 1Data8. Wnioskowana ilość lub wartość towaru 19. Pozycja rejestru 110. Saldo kontyngentu poprzednie11. Ilość lub wartość zaliczona na poczet kontyngentu12.Procent wykorzystania kontyngentu13. Saldo kontyngentu po wykonaniu operacji14. Współczynnik akceptacji 3
3. Kod UE4. Symbol ISO5. Otwarcia kontyngentu6. Zamknięcia kontyngentu7. Przyjęcia wniosku

OBJAŚNIENIA

1 Zgodnie z danymi zawartymi w zestawieniu kart dziennych ksiąg ewidencyjnych (RK2) przekazanymi ministrowi właściwemu do spraw gospodarki przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

2 To pole pozostaje niewypełnione w przypadku zaliczenia wnioskowanej ilości lub wartości towaru na poczet kontyngentu taryfowego. W przypadku zaliczenia częściowego bądź odmowy zaliczenia - wstawia się symbol "DI".

3 Informację o współczynniku akceptacji zastosowanym do wniosków, które w danym dniu przekroczyły pozostałą do rozdysponowania wielkość kontyngentu taryfowego podaje się w przypadku zaliczenia częściowego. Współczynnik akceptacji stanowi proporcję sumy wielkości wskazanych we wnioskach otrzymanych danego dnia do wielkości kontyngentu taryfowego pozostałej do rozdysponowania.