Rozdział 3 - Orzekanie - Warunki i tryb przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.78.711

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 2002 r.

Rozdział  3

Orzekanie

§  25. 
1. 
Na podstawie analizy zebranego w sprawie materiału dowodowego przełożony, który wszczął postępowanie dyscyplinarne, może orzec:
1)
o uniewinnieniu, jeżeli przeprowadzone postępowanie nie potwierdziło zarzutów stawianych obwinionemu lub przeprowadzone postępowanie karne zostało zakończone orzeczeniem o uniewinnieniu, a czyn nie stanowi naruszenia dyscypliny służbowej, albo
2)
o uznaniu funkcjonariusza winnym popełnienia czynu, za który ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, i wymierzeniu kary dyscyplinarnej, albo
3)
o uznaniu funkcjonariusza winnym popełnienia czynu, za który ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, i odstąpieniu od wymierzenia kary,
4)
o umorzeniu postępowania.
2. 
Orzeczenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się w ciągu 7 dni od dnia zamknięcia postępowania dowodowego.
§  26. 
Jeżeli przełożony, o którym mowa w § 25 ust. 1, uzna, że przekazane mu akta postępowania dyscyplinarnego zawierają istotne uchybienia prawne lub braki w zakresie dowodowym, wydaje postanowienie o uchyleniu postanowienia o zamknięciu postępowania i zwraca sprawę prowadzącemu postępowanie w celu usunięcia uchybień formalnoprawnych bądź uzupełnienia braków w zakresie dowodowym. Przepis § 25 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  27. 
1. 
Jeżeli przełożony uzna, że należy wymierzyć karę, do której wymierzenia nie jest uprawniony, przesyła niezwłocznie akta postępowania dyscyplinarnego właściwemu przełożonemu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o wymierzeniu określonej kary.
2. 
Jeżeli akta sprawy przekazanej w trybie określonym w ust. 1 zawierają istotne uchybienia prawne lub braki w zakresie dowodowym, zwraca się je wnioskującemu o ukaranie w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania, w celu usunięcia uchybień formalnoprawnych bądź uzupełnienia braków w zakresie dowodowym.
3. 
Zwrot, o którym mowa w ust. 2, następuje w formie postanowienia. Postanowienie powinno wskazywać, w jakim kierunku ma nastąpić uzupełnienie postępowania.
4. 
Usunięcie uchybień prawnych bądź braków w zakresie dowodowym powinno nastąpić w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania postanowienia o zwrocie akt sprawy.
5. 
W przypadku określonym w ust. 1 orzeczenie, o którym mowa w § 25, wydaje się w ciągu 7 dni od daty doręczenia akt.
§  28. 
Orzeczenie dyscyplinarne, o którym mowa w art. 25 ust. 1, zawiera:
1)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko przełożonego, który wydaje orzeczenie,
2)
datę wydania,
3)
stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe obwinionego,
4)
określenie czynu przypisanego obwinionemu,
5)
rozstrzygnięcie w sprawie zawierające:
a)
stwierdzenie winy i rodzaj wymierzonej kary dyscyplinarnej albo
b)
stwierdzenie winy i odstąpienie od wymierzenia kary, albo
c)
uniewinnienie obwinionego, albo
d)
umorzenie postępowania,
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
7)
pouczenie o prawie do wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego,
8)
podpis przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych i pieczęć jednostki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu.
§  29. 
1. 
Przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych wzywa obwinionego i zapoznaje go z treścią orzeczenia oraz doręcza orzeczenie. Orzeczenie doręcza się za potwierdzeniem odbioru. Szef Biura Ochrony Rządu może upoważnić szefów oddziałów Biura Ochrony Rządu do zapoznania i doręczenia orzeczenia obwinionemu w jego imieniu.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
1)
tymczasowego aresztowania obwinionego,
2)
długotrwałej, obłożnej choroby obwinionego,
3)
odmowy stawienia się obwinionego u przełożonego w celu zapoznania z treścią orzeczenia lub nieusprawiedliwionej nieobecności w wyznaczonym terminie,
4)
udokumentowanego porzucenia służby przez obwinionego.
3. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, orzeczenie dyscyplinarne doręcza obwinionemu szef komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych.
§  30. 
Orzeczenie kończące postępowanie dyscyplinarne jest ostateczne i nie przysługuje od niego prawo wniesienia odwołania.
§  31. 
Skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia stronie.