Rozdział 6 - Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe - Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.199.2046

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2008 r.

Rozdział  6

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe

§  103.
1.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zwany dalej "egzaminem zawodowym", jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu, ustalonych w standardach wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, określonych w odrębnych przepisach.
2.
Egzamin zawodowy jest przeprowadzany dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających i szkół policealnych, z uwzględnieniem § 144 ust. 2.
§  104.
1.
Egzamin zawodowy przeprowadza się w dwóch etapach: pisemnym i praktycznym.
2.
Etap pisemny jest przeprowadzany w formie testu i składa się z dwóch części, podczas których zdający rozwiązuje:
1)
w części pierwszej - zadania egzaminacyjne sprawdzające wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie;
2)
w części drugiej - zadania egzaminacyjne sprawdzające wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.
3.
Etap praktyczny polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego sprawdzającego praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie.
§  105.
1.
Absolwenci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu zawodowego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych absolwenta, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku absolwentów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu zawodowego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych absolwenta może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
3.
Opinia, o której mowa w ust. 1, powinna być wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy, i nie wcześniej niż na 2 lata przed terminem egzaminu zawodowego.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 1, przedkłada się dyrektorowi szkoły, w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
5.
W przypadku absolwentów szkół funkcjonujących przy zakładach karnych lub aresztach śledczych opinię, o której mowa w ust. 1, może wydać psycholog zatrudniony w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
6. 115
 Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu zawodowego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych absolwentów odpowiada:
1)
w przypadku etapu pisemnego - przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego, o którym mowa w § 111 ust. 1;
2)
w przypadku etapu praktycznego - kierownik ośrodka egzaminacyjnego, o którym mowa w § 120a ust. 1.
§  105a. 116
 
1.
Laureaci i finaliści turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu nadzorującego, o którym mowa w § 111 ust. 1.
2.
Zwolnienie laureata lub finalisty turnieju lub olimpiady tematycznej z etapu pisemnego egzaminu zawodowego jest równoznaczne z uzyskaniem z części pierwszej i z części drugiej etapu pisemnego egzaminu zawodowego najwyższego wyniku.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyników egzaminu zawodowego z części pierwszej i z części drugiej etapu pisemnego, wpisuje się "100", oraz zamieszcza się adnotację o zwolnieniu z etapu pisemnego egzaminu zawodowego i posiadanym tytule laureata lub finalisty odpowiednio turnieju lub olimpiady tematycznej.
4.
Wykaz turniejów i olimpiad tematycznych, o których mowa w ust. 1, dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż w czerwcu roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
§  106.
1. 117
 Egzamin zawodowy jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku szkolnego - w okresie od czerwca do sierpnia, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej. Termin egzaminu zawodowego dyrektor Komisji Centralnej ogłasza na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.
1a. 118
 Dla absolwentów szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu, egzamin zawodowy jest przeprowadzany w okresie od stycznia do marca, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej.
1b. 119
 Termin egzaminu zawodowego dyrektor Komisji Centralnej ogłasza na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.
2. 120
 Harmonogram przeprowadzania etapu praktycznego egzaminu zawodowego ustala dyrektor komisji okręgowej i przekazuje go kierownikom ośrodków egzaminacyjnych, o których mowa w § 120a ust. 1.
§  107.
Informatory, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierające w szczególności opis zakresu egzaminu zawodowego dla danego zawodu oraz kryteriów oceniania, a także form i warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz przykładowe zadania egzaminacyjne, są ogłaszane nie później niż do dnia 1 września roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
§  108. 121
 
1.
Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego, składa pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu zawodowego w danym zawodzie.
2. 122
 Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego bezpośrednio po ukończeniu szkoły, składa deklarację dyrektorowi szkoły, a absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach - dyrektorowi szkoły, którą ukończył. Deklarację składa się nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego, a w przypadku absolwentów szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - nie później niż do dnia 20 września roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego.
3.
W przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach, składa deklarację dyrektorowi komisji okręgowej.
4.
Absolwent, o którym mowa w ust. 3, do deklaracji dołącza świadectwo ukończenia szkoły.
5.
Osoby posiadające świadectwa szkolne uzyskane za granicą, uznane za równorzędne świadectwom ukończenia odpowiednich polskich szkół ponadgimnazjalnych lub szkół ponadpodstawowych, deklarację składają dyrektorowi komisji okręgowej.
6. 123
 Na podstawie złożonych deklaracji dyrektor szkoły sporządza informację dotyczącą osób, które zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego, i przesyła ją pocztą elektroniczną lub na nośniku zapisu elektronicznego dyrektorowi komisji okręgowej, nie później niż do dnia 10 stycznia roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy, a w przypadku absolwentów szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
§  109.
1.
Do etapu pisemnego egzaminu zawodowego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy liczba zdających w danej szkole jest niższa niż 25, dyrektor komisji okręgowej może wskazać inną szkołę albo placówkę kształcenia praktycznego lub placówkę kształcenia ustawicznego, zwane dalej "placówkami", w której zdający przystępuje do etapu pisemnego egzaminu zawodowego.
3. 124
 Osoby, o których mowa w § 108 ust. 3 i 5, przystępują do etapu pisemnego egzaminu zawodowego w szkole lub placówce wskazanej przez dyrektora komisji okręgowej.
§  110. 125
 
1.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może powierzyć szkolnemu zespołowi nadzorującemu, o którym mowa w § 111 ust. 1, powołanemu w danej szkole lub placówce nadzorowanie etapu pisemnego egzaminu zawodowego także dla absolwentów innej szkoły lub szkół, informując o tym dyrektorów zainteresowanych szkół na co najmniej 2 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.
2.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może podjąć decyzję o przeprowadzeniu etapu pisemnego egzaminu zawodowego dla absolwentów danej szkoły lub szkół na terenie innej szkoły lub placówki lub w innym miejscu niebędącym siedzibą szkoły.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczącym szkolnego zespołu nadzorującego, o którym mowa w § 111 ust. 1, jest odpowiednio dyrektor szkoły lub placówki, na terenie której jest przeprowadzany etap pisemny egzaminu zawodowego, lub osoba wskazana przez dyrektora komisji okręgowej.
§  111. 126
 
1.
Za organizację i przebieg etapu pisemnego egzaminu zawodowego w danej szkole lub placówce odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego, którym jest dyrektor szkoły lub placówki, z zastrzeżeniem § 110 ust. 3.
2.
Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu zawodowego, powołuje członków szkolnego zespołu nadzorującego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego szkolnego zespołu nadzorującego.
3.
Jeżeli przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego i jego zastępca, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie mogą wziąć udziału w etapie pisemnym egzaminu zawodowego, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole lub placówce.
4.
Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego i jego zastępca powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu zawodowego, organizowane przez komisję okręgową.
§  112. 127
 
1.
Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu nadzorującego odbiera przesyłkę zawierającą pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi i kartami odpowiedzi dla etapu pisemnego egzaminu zawodowego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu nadzorującego przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu pisemnego egzaminu zawodowego.
2.
W przypadku stwierdzenia, że przesyłka, o której mowa w ust. 1, została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia etapu pisemnego egzaminu zawodowego, przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu nadzorującego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej.
§  113. 128
 
1.
Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego powołuje, spośród członków szkolnego zespołu nadzorującego, zespoły nadzorujące przebieg etapu pisemnego egzaminu zawodowego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu zawodowego.
2.
Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg etapu pisemnego egzaminu zawodowego w danej sali egzaminacyjnej.
3.
W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej trzech nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole lub placówce.
4.
W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 zdających, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 20 zdających.
5.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub placówce zostaje powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony.
6.
W skład zespołu nadzorującego nie mogą wchodzić nauczyciele zajęć edukacyjnych objętych egzaminem zawodowym oraz wychowawcy zdających.
§  114. 129
 
1.
Przed rozpoczęciem etapu pisemnego egzaminu zawodowego przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego sprawdza, czy pakiety zawierające arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu pisemnego egzaminu zawodowego nie zostały naruszone.
2.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego zawiesza etap pisemny egzaminu zawodowego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej.
3.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawicieli zdających, a następnie przekazuje przewodniczącym zespołów nadzorujących arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi w liczbie odpowiadającej liczbie zdających w poszczególnych salach egzaminacyjnych.
4.
Członkowie zespołu nadzorującego rozdają arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi zdającym, polecając sprawdzenie, czy arkusz egzaminacyjny i karta odpowiedzi są kompletne.
5.
Zdający zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny lub nową kartę odpowiedzi.
6.
Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego lub karty odpowiedzi przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 130 ust. 1. Protokół czytelnie podpisuje zdający, który zgłosił braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi.
7.
Na karcie odpowiedzi zdający wpisuje datę urodzenia, symbol cyfrowy zawodu i oznaczenie wersji arkusza egzaminacyjnego oraz wpisuje i koduje numer ewidencyjny PESEL. Zdający nie podpisuje karty odpowiedzi.
§  115.
1.
W czasie trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje przy osobnym stoliku. Stoliki są ustawione w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy zdających.
2.
W czasie trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego na stolikach mogą znajdować się tylko arkusze egzaminacyjne, karty odpowiedzi oraz materiały i przybory pomocnicze wskazane w informatorze dla danego zawodu.
3. 130
 Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany etap pisemny egzaminu zawodowego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
§  116.
1.
Etap pisemny egzaminu zawodowego rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
Etap pisemny egzaminu zawodowego trwa 120 minut.
3. 131
 Dla zdających, o których mowa w § 105 ust. 1, czas trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego może być przedłużony, nie więcej jednak niż o 30 minut.
4.
W czasie trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
5. 132
 W czasie trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie zdający, przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego oraz osoby, o których mowa w § 131.
6.
W czasie trwania etapu pisemnego egzaminu zawodowego zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
§  117. 133
 
1.
Po zakończeniu etapu pisemnego egzaminu zawodowego osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego zbierają od zdających wypełnione karty odpowiedzi i sprawdzają, w obecności tych zdających, poprawność wpisania na karcie odpowiedzi daty urodzenia, symbolu cyfrowego zawodu i oznaczenia wersji arkusza egzaminacyjnego oraz poprawność wpisania i zakodowania numeru ewidencyjnego PESEL.
2.
Przewodniczący zespołu nadzorującego lub wskazany przez niego członek zespołu nadzorującego pakuje wypełnione karty odpowiedzi do zwrotnych kopert i zakleja je w obecności osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela zdających, a następnie przekazuje je niezwłocznie przewodniczącemu szkolnego zespołu nadzorującego.
3.
Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego przechowuje i zabezpiecza koperty z wypełnionymi kartami odpowiedzi, a następnie przekazuje je niezwłocznie dyrektorowi komisji okręgowej.
§  118. 134
 (uchylony).
§  119.
Wynik etapu pisemnego egzaminu zawodowego ustala komisja okręgowa, po elektronicznym odczytaniu karty odpowiedzi, na podstawie liczby punktów uzyskanych z każdej części tego etapu.
§  120.
1.
Dyrektor komisji okręgowej upoważnia do zorganizowania etapu praktycznego egzaminu zawodowego szkołę, placówkę albo pracodawcę.
2.
Obowiązek uzyskania upoważnienia nie dotyczy szkół publicznych kształcących w zawodzie technik pożarnictwa, prowadzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3.
Upoważnienia udziela się na wniosek szkoły, placówki lub pracodawcy, złożony nie później niż na 12 miesięcy przed terminem egzaminu zawodowego.
4.
Upoważnienia udziela się, jeżeli szkoła, placówka lub pracodawca posiada warunki zapewniające prawidłowy przebieg etapu praktycznego egzaminu zawodowego, a w szczególności:
1)
umożliwia przeprowadzenie etapu praktycznego obejmującego sprawdzenie praktycznych umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie;
2) 135
 zapewnia warunki techniczne, w tym wyposażenie stanowisk egzaminacyjnych, zgodnie ze standardami wymagań będącymi podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe określonymi w odrębnych przepisach;
3)
zapewnia warunki do samodzielnego wykonywania zadań egzaminacyjnych przez zdających, z uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz warunki socjalne;
4) 136
 zapewnia absolwentom, o których mowa w § 105 ust. 1, przystąpienie do egzaminu zawodowego w warunkach i formie dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych;
5)
zapewnia zdającym pierwszą pomoc medyczną.
5. 137
 Udzielenie upoważnienia szkole, placówce lub pracodawcy do zorganizowania etapu praktycznego egzaminu zawodowego w zawodach podstawowych dla żeglugi morskiej, żeglugi śródlądowej, w zawodach lotniczych, a także w zawodzie technik pożarnictwa - w przypadku szkoły innej niż szkoła, o której mowa w ust. 2, może nastąpić po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 3, przez odpowiednio ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw transportu oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Wniosek do zaopiniowania przekazuje komisja okręgowa.
6.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera w szczególności:
1)
opis warunków, o których mowa w ust. 4;
2)
informacje dotyczące posiadanych przez szkołę, placówkę lub pracodawcę certyfikatów jakości.
7.
Upoważnienia udziela się na okres nie dłuższy niż 3 lata.
8. 138
 Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 7, dyrektor komisji okręgowej, na wniosek upoważnionej szkoły, placówki lub upoważnionego pracodawcy, złożony nie później niż na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki udzielono upoważnienia, albo za zgodą upoważnionej szkoły, placówki lub upoważnionego pracodawcy, może przedłużać upoważnienie na kolejne okresy nie dłuższe niż 3 lata. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  120a. 139
 
1.
Za organizację i przebieg etapu praktycznego egzaminu zawodowego w upoważnionej szkole, placówce lub u upoważnionego pracodawcy, zwanych dalej "ośrodkiem egzaminacyjnym", odpowiada dyrektor szkoły, placówki lub pracodawca albo wskazany przez niego i upoważniony przez komisję okręgową pracownik, zwany dalej "kierownikiem ośrodka egzaminacyjnego".
2. 140
 Kierownik ośrodka egzaminacyjnego może powołać zastępcę kierownika ośrodka egzaminacyjnego, spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole lub placówce, a w przypadku pracodawcy - spośród zatrudnionych u niego pracowników.
3.
Jeżeli kierownik ośrodka egzaminacyjnego i jego zastępca, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie mogą wziąć udziału w etapie praktycznym egzaminu zawodowego, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole lub placówce, a w przypadku pracodawcy - innego zatrudnionego u niego pracownika.
4.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego i jego zastępca oraz przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 120c ust. 1, i przewodniczący zespołu nadzorującego etap praktyczny, o którym mowa w § 120c ust. 2, powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu zawodowego, organizowane przez komisję okręgową.
§  120b. 141
 
1.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego w szczególności:
1)
nadzoruje przygotowanie sal egzaminacyjnych, w tym przygotowanie wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych i materiałów niezbędnych do wykonania zadań egzaminacyjnych;
2)
zapewnia dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy stanowisk egzaminacyjnych, w tym niezbędnych maszyn i urządzeń;
3)
sprawdza przygotowanie stanowisk egzaminacyjnych w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia etapu praktycznego egzaminu zawodowego;
4)
zapewnia obecność w ośrodku egzaminacyjnym osób nadzorujących prawidłową pracę maszyn i urządzeń wykorzystywanych w czasie etapu praktycznego egzaminu zawodowego; osoby te nie wchodzą w skład odpowiednio zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny, o których mowa w § 120c ust. 1 i 2.
2.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba odbiera przesyłkę zawierającą pakiety dla etapu praktycznego egzaminu zawodowego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu zawodowego. Kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu zawodowego.
3.
W przypadku stwierdzenia, że przesyłka, o której mowa w ust. 2, została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu zawodowego, kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej.
§  120c. 142
 
1.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych kształcących w tych samych zawodach, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe, przeprowadzają zespoły egzaminacyjne, powołane przez dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej wyznacza przewodniczących tych zespołów.
2.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego dla absolwentów techników, techników uzupełniających i szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach innych niż wymienione w ust. 1, przeprowadzają zespoły nadzorujące etap praktyczny, powołane przez dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej wyznacza przewodniczących tych zespołów.
3.
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzi co najmniej trzech egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy.
4.
W skład zespołu nadzorującego etap praktyczny wchodzi:
1)
egzaminator wpisany do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy - jako przewodniczący;
2) 143
 co najmniej dwóch nauczycieli - jako członkowie.
5.
Członkiem zespołu nadzorującego etap praktyczny może być także instruktor praktycznej nauki zawodu posiadający przygotowanie z zakresu danego zawodu lub zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu.
6. 144
 W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 20 zdających, w skład zespołu nadzorującego etap praktyczny powołuje się dodatkowo jednego nauczyciela na każdych kolejnych 10 zdających.
7. 145
 W skład zespołu egzaminacyjnego nie mogą wchodzić egzaminatorzy będący nauczycielami i instruktorami praktycznej nauki zawodu, którzy uczyli zdających.
7a. 146
 Członkami zespołu nadzorującego etap praktyczny, o których mowa w ust. 4 pkt 2, nie mogą być nauczyciele zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, którzy uczyli zdających.
8.
Przewodniczący zespołów, o których mowa w ust. 1 i 2, kierują pracą poszczególnych zespołów, a w szczególności odpowiadają za prawidłowy przebieg etapu praktycznego egzaminu zawodowego oraz bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania zadań egzaminacyjnych przez zdających w danej sali egzaminacyjnej.
9.
Jeżeli przewodniczący lub członek zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie może wziąć udziału w etapie praktycznym egzaminu zawodowego, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie odpowiednio innego egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, nauczyciela lub instruktora praktycznej nauki zawodu, zatrudnionego w danej lub innej szkole lub placówce albo u danego lub innego pracodawcy.
§  120d. 147
 
1.
Przed rozpoczęciem etapu praktycznego egzaminu zawodowego kierownik ośrodka egzaminacyjnego sprawdza, czy pakiety zawierające arkusze egzaminacyjne, arkusze obserwacji, karty obserwacji oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu zawodowego nie zostały naruszone.
2.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, kierownik ośrodka egzaminacyjnego zawiesza etap praktyczny egzaminu zawodowego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej.
3.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, kierownik ośrodka egzaminacyjnego otwiera je w obecności odpowiednio przewodniczących zespołów egzaminacyjnych lub przewodniczących zespołów nadzorujących etap praktyczny oraz zdających, a następnie przekazuje przewodniczącym tych zespołów odpowiednio arkusze egzaminacyjne, arkusze obserwacji i karty obserwacji lub arkusze egzaminacyjne oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu zawodowego, w liczbie odpowiadającej liczbie zdających.
4.
Członkowie zespołu egzaminacyjnego i zespołu nadzorującego etap praktyczny rozdają arkusze egzaminacyjne zdającym, polecając sprawdzenie, czy arkusz egzaminacyjny jest kompletny.
5.
Zdający zgłasza przewodniczącemu odpowiednio zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny braki w arkuszu egzaminacyjnym i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny.
6.
Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego przewodniczący odpowiednio zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 130 ust. 2. Protokół czytelnie podpisuje zdający, który zgłosił braki w arkuszu egzaminacyjnym.
7.
Na arkuszu egzaminacyjnym zdający wpisuje datę urodzenia oraz wpisuje i koduje numer ewidencyjny PESEL. Zdający nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
§  120e. 148
 
1.
W czasie trwania etapu praktycznego egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje na osobnym stanowisku egzaminacyjnym. Stanowiska egzaminacyjne powinny być tak przygotowane, aby zapewniona była samodzielność pracy zdających.
2.
Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany etap praktyczny egzaminu zawodowego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
§  120f. 149
 
1.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego odpowiednio zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego dla zdających, o których mowa w § 120c ust. 1, polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym, na stanowisku egzaminacyjnym wyposażonym zgodnie ze standardami wymagań będącymi podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie.
3.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego dla zdających, o których mowa w § 120c ust. 2, polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym i - w zależności od zawodu, którego dotyczy egzamin - obejmuje:
1)
opracowanie projektu realizacji określonych prac albo
2)
opracowanie projektu realizacji określonych prac i wykonanie określonej pracy lub prac na stanowisku egzaminacyjnym wyposażonym zgodnie ze standardami wymagań będącymi podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie,

zwanych dalej "pracą egzaminacyjną".

4.
Na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego oraz przygotowanie się do jego wykonania zdający, o którym mowa w ust. 2, oraz zdający, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, ma około 20 minut, których nie wlicza się do czasu trwania etapu praktycznego egzaminu zawodowego.
5.
Etap praktyczny egzaminu zawodowego trwa nie krócej niż 180 minut i nie dłużej niż 240 minut, z zastrzeżeniem ust. 7.
6.
Czas trwania etapu praktycznego egzaminu zawodowego w danym zawodzie określa informator dla danego zawodu.
7.
Czas trwania etapu praktycznego egzaminu zawodowego dla absolwentów, o których mowa w § 105 ust. 1, może być przedłużony przez odpowiednio przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub przewodniczącego zespołu nadzorującego etap praktyczny, nie więcej jednak niż o 30 minut.
§  120g. 150
 
1.
Wykonanie zadania egzaminacyjnego przez zdającego, o którym mowa w § 120c ust. 1, obserwuje i ocenia podczas egzaminu zespół egzaminacyjny, stosując kryteria oceniania wykonania zadań egzaminacyjnych, opracowane przez Komisję Centralną dla egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Zespół egzaminacyjny wypełnia arkusze obserwacji i kartę obserwacji, wpisując liczbę punktów uzyskanych przez zdającego za wykonanie zadania egzaminacyjnego.
2. 151
 Wykonanie pracy egzaminacyjnej przez zdającego, o którym mowa w § 120c ust. 2, obserwuje zespół nadzorujący etap praktyczny, a wykonanie określonej pracy lub prac, o których mowa w § 120f ust. 3 pkt 2, obserwuje i potwierdza przewodniczący zespołu nadzorującego etap praktyczny.
§  120h. 152
 
1.
Po zakończeniu etapu praktycznego egzaminu zawodowego przeprowadzanego dla zdających, o których mowa w § 120c ust. 1, członkowie zespołu egzaminacyjnego zbierają od zdających arkusze egzaminacyjne i przekazują je przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przekazuje arkusze egzaminacyjne oraz arkusze obserwacji i karty obserwacji kierownikowi ośrodka egzaminacyjnego, który pakuje je do zwrotnych kopert i zakleja, a następnie przekazuje je dyrektorowi komisji okręgowej.
2.
Po zakończeniu etapu praktycznego egzaminu zawodowego przeprowadzanego dla zdających, o których mowa w § 120c ust. 2, członkowie zespołu nadzorującego etap praktyczny zbierają od zdających arkusze egzaminacyjne i prace egzaminacyjne oraz sprawdzają, w obecności tych zdających, poprawność wpisania daty urodzenia oraz poprawność wpisania i zakodowania numeru ewidencyjnego PESEL. Przewodniczący zespołu nadzorującego etap praktyczny lub wskazany przez niego członek tego zespołu pakuje arkusze egzaminacyjne i prace egzaminacyjne do zwrotnych kopert i zakleja je w obecności osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela zdających, a następnie przekazuje je kierownikowi ośrodka egzaminacyjnego. Kierownik ośrodka egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza koperty zawierające arkusze egzaminacyjne i prace egzaminacyjne, a następnie przekazuje je dyrektorowi komisji okręgowej.
§  120i. 153
 
1.
Prace egzaminacyjne wykonane przez zdających, o których mowa w § 120c ust. 2, sprawdzają i oceniają egzaminatorzy wpisani do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, powołani przez dyrektora komisji okręgowej, stosując kryteria oceniania wykonania zadań egzaminacyjnych, opracowane przez Komisję Centralną dla egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Egzaminatorzy wypełniają karty oceny, wpisując liczbę punktów uzyskanych przez zdającego za wykonanie zadania egzaminacyjnego.
2.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 1, sprawdzający i oceniający prace egzaminacyjne z zakresu danego zawodu tworzą zespół egzaminatorów. W skład zespołu egzaminatorów wchodzi nie więcej niż 10 egzaminatorów, spośród których dyrektor komisji okręgowej wyznacza przewodniczącego zespołu.
§  121-124. 154
 (uchylone).
§  125. 155
 Wynik etapu praktycznego egzaminu zawodowego zdającego ustala komisja okręgowa po elektronicznym odczytaniu wypełnionej odpowiednio karty obserwacji albo karty oceny na podstawie liczby punktów uzyskanych przez zdającego.
§  126.
1.
Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1)
z etapu pisemnego:
a)
z części pierwszej - co najmniej 50 % punktów możliwych do uzyskania,
b)
z części drugiej - co najmniej 30 % punktów możliwych do uzyskania oraz
2)
z etapu praktycznego - co najmniej 75 % punktów możliwych do uzyskania.
2.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.
3.
Wynik egzaminu zawodowego ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.
4. 156
 Komisja okręgowa sporządza listę osób, które przystąpiły do etapu pisemnego egzaminu zawodowego w danej szkole lub placówce, zawierającą uzyskane przez te osoby wyniki z obu etapów egzaminu zawodowego, i przekazuje ją przewodniczącemu szkolnego zespołu nadzorującego w celu ogłoszenia.
§  126a. 157
 
1.
W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego lub jeżeli zdający zakłóca prawidłowy przebieg etapu pisemnego lub etapu praktycznego egzaminu zawodowego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym, przewodniczący odpowiednio szkolnego zespołu nadzorującego, zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego etap praktyczny przerywa egzamin tego zdającego i unieważnia odpowiedni etap egzaminu zawodowego tego zdającego. Informację o przerwaniu egzaminu i unieważnieniu etapu pisemnego lub etapu praktycznego egzaminu zawodowego zamieszcza się w protokołach, o których mowa w § 130 ust. 3.
2.
W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej niesamodzielnego wykonania tej pracy przez zdającego, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia etap praktyczny egzaminu zawodowego tego zdającego.
§  127. 158
 
1.
Zdający, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, wydany przez komisję okręgową, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Komisja okręgowa przekazuje dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdających przewodniczącemu szkolnego zespołu nadzorującego w szkole lub placówce, w której osoby te przystąpiły do etapu pisemnego egzaminu zawodowego lub upoważnionej przez niego osobie. Przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego przekazuje dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdającym.
§  128.
1. 159
 Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu, przerwała egzamin zawodowy albo nie uzyskała wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów z danego etapu tego egzaminu, ma prawo przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu w kolejnych terminach przeprowadzania egzaminu zawodowego, określonych zgodnie z § 106 ust. 1 i 1a.
2. 160
 Osoby, o których mowa w ust. 1, które zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu, deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego, o której mowa w § 108 ust. 1, składają dyrektorowi szkoły, którą ukończyli, a w przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły - dyrektorowi komisji okręgowej.
3.
Po upływie 3 lat od daty pierwszego egzaminu zawodowego osoby, o których mowa w ust. 1, zdają egzamin zawodowy w pełnym zakresie.
§  129. 161
 Na wniosek zdającego, odczytana elektronicznie karta odpowiedzi wraz z ustalonym wynikiem etapu pisemnego egzaminu zawodowego oraz arkusze obserwacji i karta obserwacji albo praca egzaminacyjna zdającego i karta oceny wraz z ustalonym wynikiem etapu praktycznego egzaminu zawodowego są udostępniane zdającemu do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.
§  130.
1.
Protokół przebiegu etapu pisemnego egzaminu zawodowego w każdej sali egzaminacyjnej sporządza przewodniczący zespołu nadzorującego. Protokół podpisują czytelnie wszystkie osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego.
2. 162
 Protokół etapu praktycznego egzaminu zawodowego sporządza przewodniczący odpowiednio zespołu egzaminacyjnego albo zespołu nadzorującego etap praktyczny. Protokół podpisują czytelnie wszystkie osoby wchodzące w skład danego zespołu.
3. 163
 Protokół zbiorczy etapu pisemnego egzaminu zawodowego oraz protokół zbiorczy etapu praktycznego egzaminu zawodowego sporządza i podpisuje odpowiednio przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego albo kierownik ośrodka egzaminacyjnego.
4.
Protokoły, o których mowa w ust. 3, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się komisji okręgowej.
5.
Dokumentację etapu pisemnego i etapu praktycznego egzaminu zawodowego przechowuje komisja okręgowa przez okres 5 lat.
6.
Dokumentację egzaminu zawodowego przechowuje się według zasad określonych w odrębnych przepisach.
115 § 105 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
116 § 105a dodany przez § 1 pkt 58 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 2006 r.
117 § 106 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2006 r.

118 § 106 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.
119 § 106 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.
120 § 106 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 59 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
121 § 108 zmieniony przez § 1 pkt 60 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
122 § 108 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.
123 § 108 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.
124 § 109 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 61 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
125 § 110 zmieniony przez § 1 pkt 62 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
126 § 111 zmieniony przez § 1 pkt 62 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
127 § 112 zmieniony przez § 1 pkt 62 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
128 § 113 zmieniony przez § 1 pkt 62 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
129 § 114 zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
130 § 115 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 64 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2005 r.
131 § 116 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 65 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2005 r.
132 § 116 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 65 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
133 § 117 zmieniony przez § 1 pkt 66 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
134 § 118 uchylony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
135 § 120 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 68 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
136 § 120 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 68 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2005 r.
137 § 120 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 68 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
138 § 120 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 68 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
139 § 120a dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
140 § 120a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
141 § 120b dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
142 § 120c dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
143 § 120c ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
144 § 120c ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
145 § 120c ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
146 § 120c ust. 7a dodany przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
147 § 120d dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
148 § 120e dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
149 § 120f dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
150 § 120g dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
151 § 120g ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 2006 r.
152 § 120h dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
153 § 120i dodany przez § 1 pkt 69 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
154 § 121-124 uchylone przez § 1 pkt 70 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
155 § 125 zmieniony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
156 § 126 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 72 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
157 § 126a dodany przez § 1 pkt 73 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
158 § 127 zmieniony przez § 1 pkt 74 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
159 § 128 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.100.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2006 r.
160 § 128 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 75 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
161 § 129 zmieniony przez § 1 pkt 76 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
162 § 130 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 77 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.
163 § 130 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 77 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2005 r. (Dz.U.05.218.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2006 r.