Rozdział 4 - Sprawdzian przeprowadzany w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia i w ogólnokształcącej szkole baletowej oraz egzamin przeprowadzany w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkole sztuk pięknych i ogólnokształcącej szkole baletowej - Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzanie sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.65.400

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2014 r.

Rozdział  4

Sprawdzian przeprowadzany w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia i w ogólnokształcącej szkole baletowej oraz egzamin przeprowadzany w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkole sztuk pięknych i ogólnokształcącej szkole baletowej

§  45.
1. 26
W klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i w klasie III ogólnokształcącej szkoły baletowej jest przeprowadzany sprawdzian obejmujący wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego określonej w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, zwany dalej "sprawdzianem".
1a. 27
Sprawdzian składa się z dwóch części i obejmuje:
1)
w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym;
2)
w części drugiej - wiadomości i umiejętności z języka obcego nowożytnego.
2. 28
W klasie III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i w klasie VI ogólnokształcącej szkoły baletowej jest przeprowadzany egzamin obejmujący wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, zwany dalej "egzaminem gimnazjalnym".
3. 29
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części i obejmuje:
1)
w części pierwszej - humanistycznej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie;
2)
w części drugiej - matematyczno-przyrodniczej - wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki i przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii;
3)
w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.
§  45a. 30
Dyrektor szkoły, w której po raz pierwszy ma być przeprowadzony odpowiednio sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, jest obowiązany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzony sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, zgłosić szkołę do okręgowej komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej "komisją okręgową".
§  46. 31
Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny.
§  47. 32
1.
Sprawdzian i egzamin gimnazjalny przeprowadza się w kwietniu, w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej "Komisją Centralną".
2.
Harmonogram przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż do dnia 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany sprawdzian i egzamin gimnazjalny.
§  48.
1. 33
Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.
1a. 34
Uczniowie przystępują do części drugiej sprawdzianu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
2. 35
Do części drugiej sprawdzianu i części trzeciej egzaminu gimnazjalnego uczeń przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
3. 36
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają dyrektorowi szkoły, nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian i egzamin gimnazjalny, pisemną deklarację:
1)
wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do:
a)
części drugiej sprawdzianu - w przypadku gdy uczeń uczy się, jako przedmiotu obowiązkowego, więcej niż jednego języka obcego nowożytnego spośród języków wymienionych w ust. 1a,
b)
części trzeciej egzaminu gimnazjalnego;
2)
informującą o zamiarze przystąpienia ucznia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku, o którym mowa w § 53 ust. 2e.
4. 37
(uchylony).
4a. 38
(uchylony).
5. 39
Informację o:
1)
języku obcym nowożytnym, z którego uczeń przystąpi do części drugiej sprawdzianu i części trzeciej egzaminu gimnazjalnego,
2)
uczniach, którzy obowiązkowo przystąpią do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku, o którym mowa w § 53 ust. 2d,
3)
uczniach, którzy zamierzają przystąpić do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku, o którym mowa w § 53 ust. 2e

- dołącza się do listy, o której mowa w § 52 ust. 1 pkt 1.

6. 40
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż na 3 miesiące przed terminem sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, z zastrzeżeniem § 50 ust. 5, pisemną informację o:
1)
zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji;
2)
rezygnacji z przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku, o którym mowa w § 53 ust. 2e.
7. 41
O zmianie języka obcego nowożytnego lub rezygnacji z przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym, o których mowa w ust. 6, dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia dyrektora komisji okręgowej.
8. 42
W przypadku niezłożenia rezygnacji, o której mowa w ust. 6 pkt 2, i nieprzystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym, uczniowi w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego z części trzeciej tego egzaminu na poziomie rozszerzonym wpisuje się wynik "0%".
§  49.
1.
Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy.
2.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
3.
Opinia, o której mowa w ust. 1, powinna być wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, z tym że:
1)
w przypadku uczniów przystępujących do sprawdzianu - nie wcześniej niż po ukończeniu klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia lub szkoły podstawowej;
2)
w przypadku uczniów przystępujących do egzaminu gimnazjalnego - nie wcześniej niż po ukończeniu ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia lub szkoły podstawowej albo po ukończeniu klasy III ogólnokształcącej szkoły baletowej.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 1, rodzice (prawni opiekunowie) ucznia przedkładają dyrektorowi szkoły w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny.
5.
Uczniowie chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, mogą przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.
6.
Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian i egzamin gimnazjalny.
7.
Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 51 ust. 1.
§  50. 43
1.
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, o których mowa w przepisach w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem lub egzaminem gimnazjalnym, są zwolnieni:
1)
w przypadku uczniów ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej - z odpowiedniej części sprawdzianu;
2)
w przypadku uczniów klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej - z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a w przypadku języka obcego nowożytnego - z części trzeciej tego egzaminu.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej albo klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 51 ust. 1.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, z odpowiedniej części sprawdzianu albo z danego zakresu części pierwszej lub z danego zakresu części drugiej egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z danej części sprawdzianu albo danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku.
4.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, z części trzeciej egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
5.
W przypadku gdy uczeń uzyskał tytuł laureata lub finalisty, o których mowa w ust. 1, z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który zadeklarował odpowiednio w części drugiej sprawdzianu albo w części trzeciej egzaminu gimnazjalnego, dyrektor szkoły na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) ucznia, złożony nie później niż na 2 tygodnie przed terminem sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, informuje komisję okręgową o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli uczeń uczy się tego języka obcego nowożytnego w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  51.
1.
Za organizację i przebieg sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.
2.
Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, może powołać zastępcę przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole.
3.
Jeżeli przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie mogą wziąć udziału w sprawdzianie lub egzaminie gimnazjalnym, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole.
4.
Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, organizowane przez komisję okręgową.
§  52.
1.
Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego w danej szkole w szczególności:
1) 44
przygotowuje listę uczniów przystępujących do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego; lista zawiera: imię (imiona) i nazwisko ucznia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, miejsce urodzenia, datę urodzenia, płeć, informację o specyficznych trudnościach w uczeniu się, rodzaj zestawu zadań, symbol oddziału i numer ucznia w dzienniku lekcyjnym; listę uczniów przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przesyła w postaci elektronicznej dyrektorowi komisji okręgowej w terminie ustalonym przez dyrektora komisji okręgowej, nie później jednak niż do dnia 30 listopada roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny;
2)
nadzoruje przygotowanie sal, w których ma być przeprowadzony sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
3)
powołuje pozostałych członków szkolnego zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na miesiąc przed terminem sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego;
4)
powołuje, spośród członków szkolnego zespołu egzaminacyjnego, zespoły nadzorujące przebieg sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, o których mowa w § 54 ust. 1, oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów;
5)
informuje uczniów o warunkach przebiegu sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego - przed rozpoczęciem sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego;
6)
nadzoruje przebieg sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego;
7)
przedłuża czas trwania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego dla uczniów, o których mowa w § 49 ust. 1, 2 i 5;
8) 45
sporządza wykaz uczniów, którzy nie przystąpili do odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub przerwali odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, oraz niezwłocznie po zakończeniu sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego przekazuje ten wykaz dyrektorowi komisji okręgowej; wykaz zawiera: imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL ucznia, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
9) 46
zabezpiecza, po zakończeniu danej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, zestawy zadań i karty odpowiedzi uczniów i przekazuje je komisji okręgowej w sposób określony przez dyrektora tej komisji;
10)
nadzoruje prawidłowe zabezpieczenie pozostałej dokumentacji dotyczącej przygotowania i przebiegu sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego.
2.
Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego, w obecności innego członka tego zespołu, odbiera przesyłki zawierające pakiety z zestawami zadań i kartami odpowiedzi oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego i sprawdza, czy nie zostały one naruszone, a następnie sprawdza, czy zawierają one wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego.
3. 47
W przypadku stwierdzenia, że przesyłki, o których mowa w ust. 2, zostały naruszone lub nie zawierają wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka szkolnego zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
§  53. 48
 
1. 49
Sprawdzian jest przeprowadzany w jednym dniu i trwa:
1)
część pierwsza - 80 minut;
2)
część druga - 45 minut.
2.
Każda część egzaminu gimnazjalnego jest przeprowadzana innego dnia.
2a.
Część pierwsza egzaminu gimnazjalnego i część druga egzaminu gimnazjalnego trwają po 150 minut.
2b.
Część trzecia egzaminu gimnazjalnego jest zdawana na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym i część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym trwają po 60 minut.
2c.
Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, o których mowa w § 45 ust. 2, dla poziomu III.0.
2d.
Uczniowie, którzy w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są obowiązani przystąpić dodatkowo do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, o których mowa w § 45 ust. 2, dla poziomu III.1.
2e.
Do trzeciej części egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym mogą również przystąpić uczniowie, którzy nie spełniają warunku określonego w ust. 2d.
3. 50
Dla uczniów, o których mowa w § 49 ust. 1, 2 i 5, czas trwania każdej części sprawdzianu lub każdego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego może być przedłużony. Czas, o jaki może zostać przedłużona każda część sprawdzianu lub każdy zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, określa dyrektor Komisji Centralnej w szczegółowej informacji, o której mowa w § 49 ust. 6.
§  54.
1.
W przypadku gdy sprawdzian lub część egzaminu gimnazjalnego mają być przeprowadzone w kilku salach, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego powołuje zespoły nadzorujące przebieg sprawdzianu lub danej części egzaminu gimnazjalnego w poszczególnych salach. Zadaniem zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy uczniów.
2.
W skład zespołu nadzorującego wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym:
1)
przewodniczący;
2)
co najmniej dwóch nauczycieli, z których co najmniej jeden jest zatrudniony w innej szkole lub w placówce.
3.
Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w danej sali.
4.
W przypadku gdy w sali jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 20 uczniów.
5.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce zostaje powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły lub placówki.
6. 51
W przypadku egzaminu gimnazjalnego w skład zespołu nadzorującego nie może wchodzić wychowawca zdających oraz:
1)
w części pierwszej i części drugiej - nauczyciele przedmiotu lub przedmiotów, z których jest przeprowadzany dany zakres odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego;
2)
w części trzeciej - nauczyciele języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny.
7. 52
W przypadku sprawdzianu w skład zespołu nadzorującego nie może wchodzić wychowawca zdających oraz:
1)
w części pierwszej - nauczyciele języka polskiego i matematyki;
2)
w części drugiej - nauczyciele języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany sprawdzian.
8. 53
Jeżeli przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego z powodu choroby lub z innych ważnych przyczyn nie może wziąć udziału w sprawdzianie lub egzaminie gimnazjalnym, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej lub innej szkole lub w placówce, który spełnia wymagania określone odpowiednio w ust. 6 i 7.
§  55.
1. 54
Przed rozpoczęciem odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego sprawdza, czy pakiety zawierające zestawy zadań i karty odpowiedzi oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego nie zostały naruszone.
2. 55
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego zawiesza odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
3. 56
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawiciela uczniów, a następnie przekazuje przewodniczącym zespołów nadzorujących zestawy zadań i karty odpowiedzi do przeprowadzenia odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów w poszczególnych salach.
4.
Członkowie zespołu nadzorującego rozdają zestawy zadań i karty odpowiedzi uczniom, polecając sprawdzenie, czy zestaw zadań i karta odpowiedzi są kompletne.
5.
Uczeń zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w zestawie zadań lub karcie odpowiedzi i otrzymuje nowy zestaw zadań z nową kartą odpowiedzi.
6.
Informację o wymianie zestawu zadań z kartą odpowiedzi przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 63 ust. 1. Protokół czytelnie podpisuje uczeń, który zgłosił braki w zestawie zadań lub karcie odpowiedzi.
7. 57
Na zestawie zadań i karcie odpowiedzi, przed rozpoczęciem odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, zamieszcza się kod ucznia nadany przez komisję okręgową oraz numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Uczniowie nie podpisują zestawów zadań i kart odpowiedzi.
§  56.
1.
W czasie trwania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego każdy uczeń pracuje przy osobnym stoliku. Stoliki są ustawione w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy uczniów.
2.
Do sali, w której jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
3. 58
Uczeń samodzielnie rozwiązuje zadania zawarte w zestawie zadań, w szczególności tworzy własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego.
§  57.
1. 59
Każda część sprawdzianu i każdy zakres albo poziom danej części egzaminu gimnazjalnego rozpoczyna się o godzinie określonej w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2. Czas pracy ucznia rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
W czasie trwania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego uczniowie nie powinni opuszczać sali. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
3.
W czasie trwania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w sali mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego oraz osoby, o których mowa w § 120.
4.
W czasie trwania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań ani ich nie komentuje.
§  58. 60
1.
W przypadku:
1)
stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia lub
2)
wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego, lub
3)
zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom

- przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego tego ucznia. Informację o przerwaniu i unieważnieniu odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego ucznia zamieszcza się w protokole, o którym mowa w § 63 ust. 1.

2.
W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwiązywania zadań zawartych w zestawie zadań przez ucznia dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego tego ucznia.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się również w przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy ucznia występowania w jego pracy jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu uczniowi lub korzystanie z rozwiązań innego ucznia.
4.
Dyrektor komisji okręgowej przekazuje dyrektorowi szkoły oraz, za jego pośrednictwem, rodzicom (prawnym opiekunom) ucznia, któremu zostały unieważnione odpowiednia część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, pisemną informację o przyczynach unieważnienia.
5.
W przypadku unieważnienia uczniowi odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego uczeń przystępuje ponownie do odpowiedniej części sprawdzianu lub do danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie ustalonym w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2, w szkole, której jest uczniem.
§  58a. 61
1.
Jeżeli w trakcie ponownego przeprowadzania odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego:
1)
stwierdzono niesamodzielne rozwiązywanie zadań przez ucznia lub
2)
uczeń wnosi urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z niego w sali egzaminacyjnej, lub
3)
uczeń zakłóca prawidłowy przebieg odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom

- przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego tego ucznia. Informację o przerwaniu i unieważnieniu odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego ucznia zamieszcza się w protokole, o którym mowa w § 63 ust. 1.

2.
W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwiązywania zadań zawartych w zestawie zadań przez ucznia, który ponownie przystąpił do odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia odpowiednią część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego tego ucznia. Przepisy § 58 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach odpowiednio sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego danego ucznia, w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyników uzyskanych z odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, wpisuje się "0%.
§  58b. 62
Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w terminie określonym w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2, albo nie przystąpił do odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w terminie określonym w § 58 ust. 5, powtarza odpowiednio klasę VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasę III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych albo klasę VI ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz przystępuje do sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego w następnym roku.
§  58c. 63
Uczeń, który w danym roku szkolnym przystąpił do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, ale nie uzyskał świadectwa ukończenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia albo nie uzyskał promocji do klasy IV ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasy IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych albo klasy VII ogólnokształcącej szkoły baletowej i w następnym roku szkolnym powtarza odpowiednio klasę VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasę III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych albo klasę VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, przystępuje ponownie do sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego w tym roku szkolnym, w którym powtarza klasę.
§  59.
1. 64
(uchylony).
2. 65
Prace uczniów sprawdzają i oceniają egzaminatorzy wpisani do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, powołani przez dyrektora komisji okręgowej. Zadania zamknięte mogą być sprawdzane z wykorzystaniem czytnika elektronicznego.
3. 66
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 2, tworzą zespół egzaminatorów w zakresie odpowiedniej części sprawdzianu lub danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. W przypadku części trzeciej egzaminu gimnazjalnego egzaminatorzy tworzą zespół egzaminatorów w zakresie danego języka obcego nowożytnego.
4.
Dyrektor komisji okręgowej, spośród członków zespołu egzaminatorów, o którym mowa w ust. 3, wyznacza przewodniczącego tego zespołu. Przewodniczący zespołu egzaminatorów uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez komisję okręgową przed sprawdzaniem prac uczniów, kieruje pracą zespołu egzaminatorów, a w szczególności odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia egzaminatorów oraz organizuje i nadzoruje pracę egzaminatorów.
5. 67
Wyniki sprawdzianu są wyrażane w procentach i obejmują:
1)
wynik z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku z języka polskiego i wyniku z matematyki;
2)
wynik z części drugiej.
5a. 68
Wyniki egzaminu gimnazjalnego są wyrażane w procentach i na skali centylowej dla zadań z zakresu:
1)
języka polskiego;
2)
historii i wiedzy o społeczeństwie;
3)
matematyki;
4)
przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii;
5)
języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym;
6)
języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku gdy uczeń przystąpił do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
5b. 69
Wyniki sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego wyrażone w procentach ustala komisja okręgowa na podstawie liczby punktów:
1)
przyznanych przez egzaminatorów oraz
2)
ustalonych na podstawie elektronicznego odczytu karty odpowiedzi - w przypadku wykorzystania czytnika elektronicznego.
5c. 70
Wyniki egzaminu gimnazjalnego na skali centylowej ustala Komisja Centralna na podstawie wyników ustalonych przez komisje okręgowe.
6. 71
Wyniki sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego ustalone przez komisję okręgową są ostateczne.
§  60. 72
1.
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych:
1)
nie przystąpił do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w ustalonym terminie albo
2)
przerwał daną część sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego

- przystępuje do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie ustalonym w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2, w szkole, której jest uczniem.

2.
Do ucznia, o którym mowa w ust. 1, przystępującego do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie, stosuje się odpowiednio przepisy § 58a.
3.
Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie, ustalonym w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2, powtarza odpowiednio klasę VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasę III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasę III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych albo klasę VI ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz przystępuje do sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego w następnym roku.
4.
W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie, ustalonym w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, o którym mowa w § 47 ust. 2, dyrektor komisji okręgowej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu lub danej części sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, zamiast wyniku ze sprawdzianu lub z odpowiedniej części sprawdzianu albo z egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, o których mowa w § 59 ust. 5 i 5a, wpisuje się odpowiednio "zwolniony" lub "zwolniona".
§  61.
Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.
§  62. 73
1.
Wyniki sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego nie wpływają na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły. Wyników sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego nie odnotowuje się na świadectwie promocyjnym ani na świadectwie ukończenia szkoły.
2.
Wyniki sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego dla każdego ucznia komisja okręgowa przekazuje do szkoły nie później niż na 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadkach, o których mowa w § 58, § 58a i § 60 ust. 1 - do dnia 31 sierpnia danego roku.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły przekazuje uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) wraz ze świadectwem promocyjnym albo świadectwem ukończenia szkoły.
§  63.
1.
Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego sporządza protokół przebiegu sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego. Protokół podpisują przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego oraz przewodniczący zespołów nadzorujących.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do komisji okręgowej.
3. 74
Sprawdzone i ocenione prace uczniów, w tym karty odpowiedzi, które stanowią dokumentację sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, przechowuje komisja okręgowa przez okres 6 miesięcy.
4.
Dokumentację sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego przechowuje się według zasad określonych w odrębnych przepisach.
26 § 45 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
27 § 45 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
28 § 45 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
29 § 45 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
30 § 45a dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
31 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
32 § 47 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
33 § 48 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
34 § 48 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
35 § 48 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
36 § 48 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

37 § 48 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
38 § 48 ust. 4a uchylony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
39 § 48 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.187.1119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

40 § 48 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
41 § 48 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
42 § 48 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
43 § 50 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
44 § 52 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

45 § 52 ust. 1 pkt 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

46 § 52 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
47 § 52 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
48 § 53 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
49 § 53 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
50 § 53 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
51 § 54 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
52 § 54 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
53 § 54 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
54 § 55 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
55 § 55 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

56 § 55 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
57 § 55 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

58 § 56 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
59 § 57 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
60 § 58 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
61 § 58a dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
62 § 58b dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
63 § 58c dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
64 § 59 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 14 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
65 § 59 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
66 § 59 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
67 § 59 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

68 § 59 ust. 5a:

- dodany przez § 1 pkt 22 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

69 § 59 ust. 5b:

- dodany przez § 1 pkt 22 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

70 § 59 ust. 5c dodany przez § 1 pkt 14 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
71 § 59 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. e) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
72 § 60 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
73 § 62 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
74 § 63 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.