§ 7. - Warunki i sposób dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.25.117

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1983 r.
§  7.
1.
Badania chemiczne krwi i moczu wykonują:
1)
laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne wyznaczone przez terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego na wniosek sądu albo organów właściwych do prowadzenia śledztwa lub dochodzenia.
2)
Instytut Ekspertyz Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości i wydziały kryminalistyki komend wojewódzkich Milicji Obywatelskiej,
3)
zakłady medycyny sądowej lub inne zakłady akademii medycznych - na podstawie umowy zawartej z organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości albo zakładami pracy.
2.
Krew i mocz do badań dostarczają do jednostek, o których mowa w ust. 1, organy prowadzące śledztwo, dochodzenie lub postępowanie w sprawach o wykroczenia, a w razie pobrania krwi i moczu do badań na terenie zakładu pracy - zakład pracy.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli badanie ma przeprowadzać laboratorium zakładu społecznego służby zdrowia, w którym pobrano krew i mocz do badania.
4.
Krew i mocz należy dostarczyć do laboratorium niezwłocznie. Naczynia zawierające krew lub mocz do badania powinny być oznaczone w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości osoby, od której zostały pobrane, oraz wyłączający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki.
5.
Do czasu rozpoczęcia badania pobrane krew i mocz należy przechowywać w temperaturze możliwie niskiej, nie niższej jednak niż 0°C.