§ 8. - Warunki i sposób dokonywania badań lekarskich oskarżonego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.27.219

Akt utracił moc
Wersja od: 10 listopada 1970 r.
§  8.
1.
Badania lekarskie oskarżonego przeprowadzają:
1)
powiatowa (miejska, dzielnicowa) przychodnia obwodowa lub
2)
zakład służby zdrowia, który udzielił oskarżonemu pierwszej pomocy lekarskiej, albo
3)
zakład opieki zdrowotnej zamkniętej, jeżeli oskarżony przebywa na leczeniu w takim zakładzie lub jeżeli został skierowany do takiego zakładu na obserwację.
2.
W wypadkach nie cierpiących zwłoki badanie lekarskie oskarżonego przeprowadza każdy zakład służby zdrowia, w którym żądane badania może być przeprowadzone bez zakłócenia toku pracy, zagrażającego zdrowiu lub życiu osób będących pod opieką tego zakładu.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do lekarzy nie zatrudnionych w zakładach służby zdrowia lub poza godzinami ich zatrudnienia, jeżeli badanie lekarskie oskarżonego nie może być przeprowadzone w zakładzie służby zdrowia.
4.
Badania lekarskie oskarżonych pozbawionych wolności - z wyjątkiem badania stanu zdrowia psychicznego - przeprowadzają zakłady służby zdrowia zakładów karnych lub aresztów śledczych.
5.
Jeżeli zakłady służby zdrowia, o których mowa w ust. 4, nie są w stanie przeprowadzić koniecznych badań w pełnym zakresie, zakłady społeczne służby zdrowia są obowiązane do udzielania im odpowiedniej pomocy.
6.
Jeżeli oskarżony podlega orzecznictwu sądów wojskowych, badania lekarskie mogą być przeprowadzone również przez odpowiedni zakład wojskowej służby zdrowia na polecenie organu prowadzącego postępowanie karne.
7.
W uzasadnionych wypadkach, a zwłaszcza gdy przeprowadzenie badań lekarskich wymaga specjalnych kwalifikacji lub urządzeń albo gdy jest to celowe z innych względów, organ prowadzący postępowanie karne może polecić przeprowadzenie badań w innym zakładzie służby zdrowia niż określony w ust. 1, 4 i 6 lub w odpowiedniej placówce naukowej albo w zakładzie badawczym.