Rozdział 5 - Sprzedaż w drodze zamiany - Warunki emitowania obligacji skarbowych uprawniających do określonych świadczeń niepieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.133.926

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 2007 r.

Rozdział  5

Sprzedaż w drodze zamiany

§  29. 
Zamianę prowadzą podmioty, o których mowa w § 15, w trybie i zgodnie z zasadami ustalonymi przez Krajowy Depozyt oraz zgodnie z przepisami rozporządzenia.
§  30. 
Zamiana obligacji może być dokonywana poprzez złożenie podmiotom, o których mowa w § 15, stosownej dyspozycji przez posiadacza obligacji określonej emisji obligacji.
§  31. 
1. 
Warunkiem nabycia obligacji w drodze zamiany w sposób, o którym mowa w § 30, jest złożenie dyspozycji zakupu obligacji wraz z wnioskiem o zaliczenie na poczet ceny nabywanych obligacji wierzytelności z tytułu podlegających wykupowi obligacji skarbowych. Nabycie obligacji w drodze zamiany następuje w dniu wymagalności podlegającej wykupowi emisji obligacji skarbowych.
2. 
Dyspozycja zakupu obligacji zawiera w szczególności:
1)
nazwę obligacji skarbowych, wysokość wierzytelności z tytułu wykupu jednej obligacji (wartość nominalna wraz z należnymi odsetkami), liczbę obligacji oraz łączną wysokość wierzytelności z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu;
2)
nazwę obligacji, cenę zamiany jednej nabywanej obligacji oraz liczbę i łączną wartość nabywanych obligacji, według ceny zamiany;
3)
oświadczenie o przyjęciu do wiadomości warunków emisji.
3. 
W przypadku złożenia dyspozycji zakupu wraz z wnioskiem, o których mowa w ust. 1, wcześniejsze dyspozycje w przedmiocie sposobu realizacji świadczeń z tytułu obligacji skarbowych nie powodują skutków prawnych.
4. 
Dyspozycja zakupu obligacji jest nieodwołalna.
§  32. 
1. 
Dyspozycje zakupu obligacji w drodze zamiany są przyjmowane dla obligacji w terminach wskazanych w liście emisyjnym.
2. 
Wartość nominalna obligacji, oferowanych w drodze zamiany, oraz cena zamiany obligacji, ustalana przez Ministra Finansów, są podawane do publicznej wiadomości najpóźniej na jeden dzień przed rozpoczęciem zamiany na obligacje o danym terminie wykupu, w sposób określony w § 11.
3. 
Cena zamiany może być równa, wyższa lub niższa od wartości nominalnej obligacji.
4. 
W przypadku gdy łączna wartość obligacji zadeklarowanych do zakupu w drodze zamiany przekracza wartość obligacji oferowanych w drodze zamiany, Minister Finansów zastrzega sobie prawo redukcji zleceń wynikających z dyspozycji zakupu. Stopa redukcji jest podawana do wiadomości w sposób określony w § 11 nie później niż w dniu określonym w liście emisyjnym. Nie przydziela się ułamkowych części obligacji.
5. 
Wartość obligacji nabywanych w drodze zamiany po cenie zamiany nie może przewyższać wysokości wierzytelności z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu. Kwota różnicy między wierzytelnością z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu a wartością nabywanych w drodze zamiany obligacji według ceny zamiany jest wypłacana w sposób wskazany w liście emisyjnym.
6. 
Na poczet ceny zamiany w pierwszej kolejności zaliczane są wierzytelności z tytułu należności głównej podlegających wykupowi obligacji.
7. 
Dokonujący zakupu obligacji w drodze zamiany otrzymuje potwierdzenie nabycia obligacji.