Rozdział 4 - Odkup obligacji - Warunki emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.113.775

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2006 r.

Rozdział  4

Odkup obligacji

§  16.
1.
Minister Finansów może odkupywać obligacje przed upływem terminu, na jaki zostały wyemitowane.
2.
Obligacje są odkupywane:
1)
w drodze bezpośredniej oferty skierowanej do posiadacza obligacji;
2)
na jednym lub więcej przetargach, które odbywają się w terminach określonych w liście emisyjnym.
§  17.
Cena odkupu obligacji w drodze oferty może być niższa, równa lub wyższa od wartości nominalnej obligacji. Cenę lub sposób jej ustalenia określa list emisyjny.
§  18.
1.
W przypadku odkupu w drodze oferty posiadacze obligacji, którzy przyjęli ofertę, są obowiązani przedstawić do odkupu obligacje o danym terminie wykupu za pośrednictwem podmiotu prowadzącego rachunek papierów wartościowych, na którym obligacje były zapisane, w dniu ustalenia praw z tytułu odkupu.
2.
Zapłata ceny odkupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu. Zapłata jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bankowych prowadzonych w Narodowym Banku Polskim. Podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych, na którym obligacje zostały zapisane, jest obowiązany do wskazania Krajowemu Depozytowi banku, którego rachunek bieżący zostanie użyty do zapłaty ceny odkupu.
3.
Uznanie rachunków, o których mowa w ust. 2, wykorzystywanych do rozliczenia oraz obciążenie rachunku budżetu państwa odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu.
§  19.
Odkup obligacji na przetargach prowadzi Narodowy Bank Polski, na podstawie umowy zawartej z Ministrem Finansów.
§  20.
1.
W przetargach odkupu mogą brać udział podmioty posiadające konto depozytowe lub rachunek papierów wartościowych prowadzony w Krajowym Depozycie, otwarty co najmniej na jeden dzień przed przetargiem odkupu (uczestnicy przetargu).
2.
Podmioty niebędące uczestnikami przetargu mogą składać oferty sprzedaży obligacji za pośrednictwem uczestników przetargu.
§  21.
1.
Narodowy Bank Polski, w imieniu Ministra Finansów, podaje co najmniej na tydzień przed przetargiem odkupu informację zawierającą w szczególności:
1)
datę przetargu;
2)
kod ISIN obligacji;
3)
wartość nominalną obligacji przewidywanych do odkupu;
4)
termin składania ofert (dzień, godzina);
5)
warunki odkupu;
6)
datę i warunki płatności za obligację;
7)
warunki uczestnictwa w przetargu i sposób udostępnienia wzoru oferty przetargowej.
2.
Informacja o przetargu jest podawana do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 8.
§  22.
1.
Uczestnicy przetargu odkupu składają oferty sprzedaży obligacji w dniu przetargu, do godziny ustalonej w liście emisyjnym.
2.
W ofercie sprzedaży uczestnicy przetargu określają wartość nominalną obligacji, które chcą sprzedać, oraz podają cenę (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku), którą są gotowi przyjąć za obligacje o danej wartości nominalnej (cena przetargowa).
3.
Oferta sprzedaży obligacji powinna zawierać w szczególności:
1)
adres organizatora przetargu odkupu;
2)
kod ISIN obligacji;
3)
termin wykupu obligacji;
4)
liczbę obligacji w sztukach;
5)
wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
6)
cenę za wartość nominalną jednej obligacji, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku;
7)
wartość obligacji według ceny przetargowej;
8)
numer rachunku papierów wartościowych lub konta depozytowego uczestnika przetargu w Krajowym Depozycie, z którego uczestnik zbywa obligacje;
9)
numer rachunku bieżącego, o którym mowa w § 27 ust. 2, na który ma być przelana kwota z tytułu odkupu;
10)
numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej.
4.
Minimalna wartość nominalna oferty sprzedaży, składanej przez uczestnika przetargu lub za jego pośrednictwem, nie może być mniejsza od określonej w liście emisyjnym.
§  23.
Cena odkupu obligacji w drodze przetargu odkupu uwzględnia cenę przetargową, wartość odsetek wypłacanych w dniu zapłaty za obligacje oraz wielkość przyjętej oferty. Sposób wyliczenia ceny odkupu jednej obligacji, wartości odsetek wypłacanych w dniu zapłaty za obligacje oraz ceny odkupu obligacji dla jednej oferty określa list emisyjny.
§  24.
1.
Po upływie terminu składania ofert sprzedaży obligacji Minister Finansów określa dla danego przetargu odkupu przyjętą cenę przetargową dla obligacji o danym terminie wykupu, z zastrzeżeniem ust. 6.
2.
Sposób przyjęcia ofert sprzedaży obligacji określa list emisyjny. W przypadku redukcji ofert Minister Finansów określa stopę redukcji.
3.
Umowa sprzedaży obligacji zostaje zawarta z chwilą przyjęcia ofert, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Uczestnicy przetargu są informowani o przyjęciu bądź odrzuceniu ich oferty, za pomocą jednego z dostępnych systemów przekazywania informacji, w dniu, w którym odbył się przetarg.
5.
Narodowy Bank Polski wystawia następnego dnia po przetargu odkupu pisemne potwierdzenie przyjęcia bądź odrzucenia oferty przez Ministra Finansów.
6.
Przetarg odkupu może zostać odwołany lub unieważniony przez Ministra Finansów bez podania przyczyn.
§  25.
1.
Po przetargu odkupu Narodowy Bank Polski sporządza i podaje do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 8, informację o wynikach przetargu.
2.
Informacja o wynikach przetargu odkupu powinna zawierać w szczególności:
1)
wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
2)
wartość nominalną obligacji przedstawionych do sprzedaży;
3)
wartość nominalną obligacji, których oferty sprzedaży przyjęto;
4)
najniższą przyjętą cenę przetargową zgłoszoną przez uczestników;
5)
średnią ważoną cenę przetargową przyjętych ofert;
6)
najwyższą przyjętą cenę przetargową;
7)
stopę redukcji ofert z najwyższą ceną przetargową.
§  26.
1.
W przypadku braku odpowiedniej liczby obligacji na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych wskazanym przez uczestnika przetargu odkupu, w sytuacji gdy spośród ofert sprzedaży złożonych przez danego uczestnika przetargu zostały przyjęte co najmniej dwie oferty, uznaje się, że uczestnik przetargu sprzedaje te obligacje, które zgodnie z przyjętymi ofertami sprzedaży mają najniższe ceny przetargowe.
2.
W przypadku braku odpowiedniej liczby obligacji na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych wskazanym przez uczestnika przetargu odkupu, będących przedmiotem oferty sprzedaży, uznaje się, że uczestnik odstępuje od przetargu odkupu w całości lub w części.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, uczestnik przetargu odkupu uiszcza odstępne w wysokości stanowiącej dwukrotność oprocentowania kredytu lombardowego, naliczane od kwoty stanowiącej iloczyn ceny odkupu i liczby brakujących obligacji, za okres od dnia przetargu odkupu do dnia, w którym powinno nastąpić jego rozliczenie. Odstępne jest pobierane w dniu następującym po dniu, w którym powinno nastąpić rozliczenie przetargu odkupu.
4.
Obciążenie rachunku, o którym mowa w § 27 ust. 2, wykorzystywanego do dokonywania rozliczeń przetargu odkupu, oraz uznanie rachunku budżetu państwa odbywa się na podstawie zlecenia Krajowego Depozytu.
§  27.
1.
W terminie określonym w informacji, o której mowa w § 21, uczestnicy przetargu odkupu, których oferty zostały przyjęte, są obowiązani posiadać, na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych, obligacje będące przedmiotem oferty sprzedaży. Termin zapłaty za obligacje określa list emisyjny.
2.
Zapłata ceny odkupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu. Zapłata jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bankowych prowadzonych w Narodowym Banku Polskim. Uczestnik przetargu jest obowiązany do wskazania Krajowemu Depozytowi banku, którego rachunek bieżący zostanie użyty do zapłaty ceny odkupu.
3.
Uznanie rachunków, o których mowa w ust. 2, wykorzystywanych do rozliczenia oraz obciążenie rachunku budżetu państwa odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu.
4.
Obligacje nabyte na przetargu odkupu ulegają umorzeniu z chwilą zapłaty ceny odkupu.