Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Warunki emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.113.775

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2006 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa warunki emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa, zwanych dalej "obligacjami", w szczególności:
1)
jednostkową wartość nominalną obligacji;
2)
walutę, w której może następować emisja;
3)
zasady i tryb sprzedaży obligacji, w tym termin lub sposób ustalenia ceny sprzedaży emitowanych obligacji na rynku pierwotnym;
4)
podmioty, którym obligacje danej emisji są oferowane do nabycia na rynku pierwotnym;
5)
ograniczenia co do obrotu obligacjami na rynku pierwotnym i wtórnym;
6)
sposób realizacji świadczeń z tytułu obligacji.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
liście emisyjnym - rozumie się przez to akt emisyjny, wydawany przez Ministra Finansów na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, zawierający szczegółowe warunki emisji obligacji;
2)
dniu ustalenia praw - rozumie się przez to dzień, na który ustala się podmioty uprawnione do otrzymania, w dniu wymagalności, świadczeń z tytułu wykupu obligacji lub odsetek oraz wielkości tych świadczeń;
3)
Krajowym Depozycie - rozumie się przez to Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S. A.
§  3.
Obligacje mogą być emitowane w szczególności jako obligacje:
1)
o zmiennej stopie procentowej;
2)
o stałej stopie procentowej;
3)
indeksowane;
4)
zerokuponowe.
§  4.
1.
Obligacje są nominowane w walucie polskiej lub w walucie krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
2.
Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 (sto) jednostek waluty określonej w ust. 1 lub wielokrotność tej kwoty.
3.
Wartość nominalną obligacji określa list emisyjny.
4.
Emisja następuje z dniem dokonania zamiany wierzytelności wobec Skarbu Państwa na obligacje.
5.
Wartość emisji obligacji jest równa wartości nominalnej obligacji objętych w drodze zamiany.
§  5.
Obligacje mogą być emitowane jako obligacje imienne lub na okaziciela.
§  6.
Obligacje nie mają formy dokumentu i są rejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt.
§  7.
1.
Obligacje mogą być nabywane przez podmioty będące wierzycielami Skarbu Państwa, z tytułów dłużnych określonych w liście emisyjnym.
2.
Obligacje mogą być przedmiotem obrotu między podmiotami, o których mowa w ust. 1, przy zachowaniu warunków określonych w przepisach regulujących obrót dewizowy, a także obrót instrumentami finansowymi, ofertę publiczną i warunki wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz nadzór nad rynkiem kapitałowym, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Minister Finansów może zastrzec w liście emisyjnym, że obligacje mogą być przedmiotem obrotu wyłącznie pomiędzy określonymi podmiotami, oraz termin, w którym obligacje podlegają ograniczeniom zbywalności.
§  8.
List emisyjny oraz inne informacje podawane przez Ministra Finansów, na podstawie rozporządzenia, są publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl lub w innych środkach masowego przekazu o zasięgu ogólnopolskim, w szczególności w elektronicznych systemach informacyjnych.