Rozdział 4 - Sprzedaż w drodze zamiany - Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.113.774

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2006 r.

Rozdział  4

Sprzedaż w drodze zamiany

§  11.
1.
Zamianę prowadzą uczestnicy bezpośredni Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S. A., agent emisji lub podmioty, o których mowa w § 7 ust. 1, w trybie i zgodnie z zasadami ustalonymi przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. oraz zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Warunkiem prowadzenia zamiany przez uczestnika bezpośredniego Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S. A. jest prowadzenie przez niego rejestru nabywców obligacji lub rachunków papierów wartościowych, na których zostały zdeponowane obligacje, w tym rachunków prowadzonych w ramach umowy o świadczenie usług brokerskich.
§  12.
Zamiana obligacji może być dokonywana poprzez złożenie agentowi emisji lub podmiotom, o których mowa w § 7 ust. 1, lub uczestnikom bezpośrednim Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S. A. stosownej dyspozycji przez posiadacza obligacji określonej emisji obligacji.
§  13.
1.
Warunkiem nabycia obligacji w drodze zamiany w sposób, o którym mowa w § 12, jest złożenie dyspozycji zakupu obligacji wraz z wnioskiem o zaliczenie na poczet ceny nabywanych obligacji wierzytelności z tytułu podlegających wykupowi obligacji, o których mowa w § 6 pkt 2. Nabycie obligacji nowej emisji następuje w dniu wymagalności podlegającej wykupowi emisji obligacji.
2.
Dyspozycja zakupu obligacji zawiera w szczególności:
1)
nazwę obligacji, wysokość wierzytelności z tytułu wykupu jednej obligacji (wartość nominalna wraz z należnymi odsetkami), liczbę obligacji oraz łączną wysokość wierzytelności z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu;
2)
nazwę obligacji, cenę zamiany jednej nabywanej obligacji oraz liczbę i łączną wartość nabywanych obligacji, według ceny zamiany;
3)
oświadczenie o przyjęciu do wiadomości warunków emisji.
3.
W przypadku złożenia deklaracji, o której mowa w ust. 1, wcześniejsze dyspozycje w przedmiocie sposobu realizacji świadczeń z tytułu obligacji nie powodują skutków prawnych.
4.
Dyspozycja zakupu obligacji jest nieodwołalna.
§  14.
1.
Dyspozycje zakupu obligacji w drodze zamiany są przyjmowane dla obligacji o danym terminie wykupu, w terminach wskazanych w liście emisyjnym.
2.
Wartość nominalna obligacji o danym terminie wykupu, oferowanych w drodze zamiany, oraz cena zamiany obligacji, ustalana przez Ministra Finansów, są podawane do publicznej wiadomości najpóźniej na jeden dzień przed rozpoczęciem zamiany na obligacje o danym terminie wykupu, w sposób określony w § 2 ust. 6, oraz za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w § 11.
3.
Cena zamiany może być równa, wyższa lub niższa od wartości nominalnej obligacji.
4.
W przypadku gdy łączna wartość obligacji zadeklarowanych do zakupu w drodze zamiany przekracza wartość obligacji oferowanych w drodze zamiany, Minister Finansów zastrzega sobie prawo redukcji zleceń wynikających z dyspozycji zakupu. Stopa redukcji jest podawana do wiadomości, zgodnie z trybem określonym w ust. 2, nie później niż w dniu określonym w liście emisyjnym. Nie przydziela się ułamkowych części obligacji.
5.
Wartość obligacji nabywanych w drodze zamiany po cenie zamiany nie może przewyższać wysokości wierzytelności z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu. Kwota różnicy między wierzytelnością z tytułu obligacji przedkładanych do wykupu a wartością nabywanych w drodze zamiany obligacji według ceny zamiany jest wypłacana w sposób wskazany w liście emisyjnym.
6.
Na poczet ceny zamiany w pierwszej kolejności zaliczane są wierzytelności z tytułu należności głównej podlegających wykupowi obligacji.
7.
Dokonujący zakupu obligacji w drodze zamiany otrzymuje potwierdzenie nabycia obligacji.