Warty przeciwpożarowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.23.98

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1977 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1977 r.
w sprawie wart przeciwpożarowych.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 106) i art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1972 r. o funduszu gminnym (Dz. U. Nr 49, poz. 313) zarządza się, co następuje:
1.
Obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych przez osoby fizyczne może być wprowadzany przez gminne rady narodowe (rady narodowe miast i gmin) w okresie od 1 marca do 31 października.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, może być wprowadzony na obszarze całej gminy albo w poszczególnych miejscowościach:
1)
o dużym zagrożeniu pożarowym, gdzie występuje zwarta i palna zabudowa, jeżeli co najmniej 30% budynków jest krytych materiałami łatwo zapalnymi lub jeżeli istnieje niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru i zagrożenia życia ludzkiego oraz dóbr materialnych,
2)
w związku z zagrożeniem pożarowym powstałym w wyniku długotrwałej suszy lub prowadzenia prac żniwno-omłotowych albo nasilenia prac polowych.
Gminne rady narodowe (rady narodowe miast i gmin):
1)
w uchwale wprowadzającej obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych określają miejscowości, na których terenie wprowadza się ten obowiązek, okres, na jaki wprowadza się warty, z zaznaczeniem, czy jest to warta pełniona w dzień, czy w nocy, a ponadto - jeżeli liczba osób zobowiązanych do pełnienia wart przeciwpożarowych nie zapewnia należytego wypełniania tego obowiązku - udzielają naczelnikom gmin (miast i gmin) zezwolenia na zatrudnienie wartowników;
2)
ustalają regulamin organizowania i pełnienia wart przeciwpożarowych, który powinien w szczególności określać:
a)
godziny pełnienia warty przeciwpożarowej,
b)
szczegółowe czynności osób pełniących wartę przeciwpożarową,
c)
znaki rozpoznawcze dla osób pełniących wartę przeciwpożarową;
3)
podają treść regulaminu do publicznej wiadomości w sposób przyjęty na terenie gminy lub miejscowości.
Obowiązek pełnienia warty przeciwpożarowej może być nałożony na właściciela (posiadacza) nieruchomości lub na jednego z członków jego rodziny wspólnie z nim zamieszkałego, z wyłączeniem osób wymienionych w art. 12 ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
1.
Umowę o pracę ze stałym wartownikiem zawiera naczelnik gminy (miasta i gminy).
2.
Stałemu wartownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze ustalone w stawce godzinowej określonej w przepisach w sprawie najniższych wynagrodzeń zasadniczych stosowanych w uspołecznionych zakładach pracy. Stawka ta może być zwiększona o 50%.
3.
Do stałego wartownika mają odpowiednie zastosowanie przepisy w sprawie czasu pracy i zasad wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu.
4.
Za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej przysługuje stałemu wartownikowi dodatek nocny w wysokości 15% godzinowej stawki.
5.
Wynagrodzenie wartownika jest wolne od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
1.
W razie zatrudnienia stałych wartowników osoby fizyczne zobowiązane do pełnienia warty przeciwpożarowej ponoszą w zamian za osobiste jej pełnienie świadczenia pieniężne na pokrycie kosztów zatrudnienia wartowników - proporcjonalnie do obowiązku pełnienia przez nie warty i wysokości wynagrodzenia wartowników.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane wykonać świadczenia pieniężne w terminie i w wysokości ustalonych przez naczelnika gminy (miasta i gminy) w urzędzie gminy (miasta i gminy).
3.
Nie wykonane świadczenia pieniężne podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
1.
Świadczenia pieniężne, o których mowa w § 5 ust. 1, zalicza się na dochody funduszu gminnego.
2.
Koszty związane z zatrudnieniem stałych wartowników nie mogą przekroczyć wysokości wpływów uzyskanych z tytułu świadczeń pieniężnych osób zobowiązanych.
Sołtys, z upoważnienia naczelnika gminy (miasta i gminy), w porozumieniu z komendantem gminnym straży pożarnych, ustala:
1)
środki i sposoby alarmowania,
2)
trasy obchodów wartowników,
3)
liczbę i imienną listę osób (wartowników) wyznaczonych na każdą wartę przeciwpożarową.
Do obowiązków osób pełniących wartę przeciwpożarową (stałych wartowników) należy w szczególności:
1)
obserwowanie zabudowań i przyległego terenu,
2)
zwracanie uwagi mieszkańcom miejscowości i osobom przebywającym na jej terenie na niebezpieczeństwo powstania pożaru,
3)
niezwłoczne zaalarmowanie osób znajdujących się w objętych lub zagrożonych pożarem budynkach, mieszkańców miejscowości, najbliższej jednostki straży pożarnej lub organu Milicji Obywatelskiej albo sołtysa,
4)
przystąpienie do likwidacji pożaru.
Kontrolę pełnienia warty przeciwpożarowej organizuje naczelnik gminy (miasta i gminy).
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 52, poz. 250).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.