Rozdział 5 - Tryb pozyskiwania psów kontraktowych oraz sposób prowadzenia ewidencji psów kontraktowych - Używanie psów i koni w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2456

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2021 r.

Rozdział  5

Tryb pozyskiwania psów kontraktowych oraz sposób prowadzenia ewidencji psów kontraktowych

§  29. 
1. 
Psy kontraktowe są pozyskiwane na podstawie kontraktu zawieranego między jednostką wojskową, w której pies będzie używany, a właścicielem psa kontraktowego, żołnierzem pełniącym czynną służbę wojskową, na okres od roku do pięciu lat.
2. 
Decyzję o zawarciu kontraktu, zawarciu kolejnego kontraktu albo rozwiązaniu kontraktu podejmuje dowódca jednostki wojskowej, w której pies kontraktowy będzie lub jest używany.
3. 
Przed zawarciem kontraktu dowódca jednostki wojskowej zasięga opinii wojskowego lekarza weterynarii o stanie zdrowia psa.
4. 
Wymagania zdrowotne, jakie powinien spełniać pies kontraktowy, określone w § 10 stosuje się, z tym że w przypadku psów kontraktowych o specjalności ratowniczej wiek przyjęcia do użycia w Siłach Zbrojnych wynosi do 72 miesięcy.
5. 
Wzór kontraktu na pozyskanie psa kontraktowego do użycia w Siłach Zbrojnych jest określony w załączniku nr 16 do rozporządzenia.
§  30. 
Przyjęcie psa kontraktowego na stan jednostki wojskowej i wycofanie psa kontraktowego z użycia w Siłach Zbrojnych następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Przepisy § 18, § 22 ust. 3 i § 23 stosuje się odpowiednio.
§  31. 
1. 
Ewidencję psów kontraktowych używanych w Siłach Zbrojnych prowadzi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i Szef Służby Weterynaryjnej - Inspektor Weterynaryjny Wojska Polskiego.
2. 
Wojskowy lekarz weterynarii prowadzi:
1)
książkę ewidencji i przeglądów psów służbowych i kontraktowych, o której mowa w § 28 pkt 1;
2)
dokumentację lekarsko-weterynaryjną z wykonanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych u psów kontraktowych, o której mowa w art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.