Rozdział 4 - Tryb nabywania, przekazywania i wycofywania z użycia w Siłach Zbrojnych psów służbowych i koni służbowych, podmiot właściwy do nabywania lub pokrywania kosztów tego nabycia oraz sposób prowadzenia ewidencji psów służbowych i ewidencji koni służbowych - Używanie psów i koni w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2456

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2021 r.

Rozdział  4

Tryb nabywania, przekazywania i wycofywania z użycia w Siłach Zbrojnych psów służbowych i koni służbowych, podmiot właściwy do nabywania lub pokrywania kosztów tego nabycia oraz sposób prowadzenia ewidencji psów służbowych i ewidencji koni służbowych

§  12. 
Nabywanie psów służbowych i koni służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych jest dokonywane na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, 1598, 2054 i 2269).
§  13. 
1. 
Nabywanie psów służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych jest dokonywane przez komisję powołaną przez komendanta Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej.
2. 
W przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych nabywanie psów służbowych może być dokonywane przez komisję powołaną przez właściwych dysponentów środków budżetu państwa:
1)
dowódcę Jednostki Wojskowej Nr 2305;
2)
dowódcę Jednostki Wojskowej Nr 4101;
3)
Szefa Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej.
3. 
Nabywanie koni służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych jest dokonywane przez komisję powołaną przez dysponenta środków budżetu państwa, w którego ewidencji ujęte są konie służbowe.
§  14. 
Koszty nabycia psa służbowego lub konia służbowego pokrywa się ze środków będących w dyspozycji właściwego dysponenta środków budżetu państwa, w którego ewidencji ujęte są psy służbowe i konie służbowe.
§  15. 
1. 
W skład komisji, o których mowa w § 13 ust. 1 i 2, wchodzą co najmniej:
1)
przewodniczący;
2)
członek;
3)
wojskowy lekarz weterynarii.
2. 
Do składu komisji, o których mowa w ust. 1, może być włączony jako obserwator przedstawiciel jednostki wojskowej, na potrzeby której pies służbowy jest nabywany.
3. 
W skład komisji, o której mowa w § 13 ust. 3, wchodzi co najmniej pięciu członków, w tym:
1)
przewodniczący;
2)
trzech członków;
3)
wojskowy lekarz weterynarii.
4. 
Do składu komisji, o którym mowa w ust. 3, może być powołany lekarz weterynarii z zakładu leczniczego dla zwierząt specjalizującego się w chorobach koni, inny niż zakład podległy Ministrowi Obrony Narodowej, z którym dowódca jednostki wojskowej będący dysponentem środków budżetu państwa i posiadający konie na ewidencji głównej zawarł umowę o opiekę lekarsko-weterynaryjną.
§  16. 
1. 
Nabyciu podlegają wyłącznie psy zdrowe, które przeszły pozytywnie kwalifikacje sprawnościowe oraz psychologiczne.
2. 
Nabytym psom służbowym wystawia się dowód tożsamości psa służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3. 
Pozyskanym do użycia w Siłach Zbrojnych psom kontraktowym wystawia się dowód tożsamości psa kontraktowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
4. 
Nabyciu podlegają wyłącznie konie zdrowe, które przeszły pozytywnie kwalifikacje sprawnościowe.
5. 
Nabytym koniom wystawia się dowód tożsamości konia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  17. 
1. 
Nabytym koniom po przewiezieniu do jednostki wojskowej należy zapewnić 21-dniowy okres obserwacji i adaptacji. W okresie tym konie podlegają obserwacji w celu wyeliminowania koni z wadami głównymi, określonymi w § 11 ust. 1 pkt 2, jak również z wadami zwrotnymi, których nieistnienie dostawca poświadczył w zawartej umowie.
2. 
Podczas obserwacji i adaptacji jest możliwe umiarkowane użytkowanie koni w celu wykluczenia wad ukrytych.
§  18. 
1. 
Przekazywanie psa służbowego między jednostkami wojskowymi odbywa się komisyjnie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego.
2. 
Psa służbowego przekazuje się wraz z dowodem tożsamości psa służbowego i wyposażeniem.
3. 
Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  19. 
1. 
W przypadku przekazania psa służbowego przewodnikowi albo kandydatowi na przewodnika posiadającemu wyszkolenie inne niż przekazywany pies służbowy, przewodnika lub kandydata na przewodnika kieruje się niezwłocznie na najbliższy kurs specjalistyczny do Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej wraz z przekazanym psem.
2. 
W przypadku gdy pies służbowy jest przekazywany przewodnikowi, który ukończył kurs specjalistyczny w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w tej samej specjalności co przekazywany pies służbowy, kieruje się go niezwłocznie wraz z przekazanym psem na najbliższy kurs uzupełniający tej samej specjalności.
§  20. 
1. 
Przekazywanie konia służbowego między jednostkami wojskowymi odbywa się komisyjnie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego konia służbowego. Wraz z koniem przekazuje się dowód tożsamości konia służbowego, paszport konia, rząd jeździecki oraz sprzęt do pielęgnacji.
2. 
Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego konia służbowego jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
§  21. 
Dowódca jednostki wojskowej przekazującej konia służbowego jest odpowiedzialny za należyte przygotowanie konia do transportu.
§  22. 
1. 
Wycofania psa służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych dokonuje komisja powołana przez dowódcę jednostki wojskowej, na której stanie znajduje się zwierzę.
2. 
W skład komisji wchodzą:
1)
przedstawiciel komórki ds. szkolenia jednostki wojskowej, a w Żandarmerii Wojskowej przedstawiciel pionu dochodzeniowo-śledczego;
2)
wojskowy lekarz weterynarii;
3)
inne osoby wyznaczone przez dowódcę jednostki wojskowej.
3. 
Komisja:
1)
kompletuje dokumentację stanowiącą podstawę wycofania, w tym orzeczenie lekarsko-weterynaryjne o stanie zdrowia psa służbowego sporządzone przez wojskowego lekarza weterynarii, wyniki badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz orzeczenie komisji, o której mowa w § 4 ust. 9, w przypadku trwałej utraty sprawności użytkowej lub braku postępów w szkoleniu rokujących osiągnięcie odpowiedniego poziomu wyszkolenia zwierzęcia;
2)
sporządza protokół wycofania psa służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych.
4. 
Protokół wycofania psa służbowego z użycia zatwierdza dowódca jednostki wojskowej, na której stanie znajduje się zwierzę.
5. 
Wzór protokołu wycofania psa służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
§  23. 
1. 
W przypadku padnięcia psa służbowego lub upływu 6 miesięcy od dnia utraty albo zaginięcia psa służbowego dowódca jednostki wojskowej, na której stanie znajduje się zwierzę, powołuje komisję w celu ustalenia okoliczności straty psa służbowego.
2. 
Komisja:
1)
w przypadku padnięcia psa służbowego:
a)
sporządza protokół padnięcia zwierzęcia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia,
b)
kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia zwierzęcia służbowego:
protokół sekcji zwłok,
wyniki dodatkowych badań laboratoryjnych
w sytuacji gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia;
2)
w przypadku upływu 6 miesięcy od dnia utraty albo zaginięcia psa służbowego ustala przyczynę utraty lub zaginięcia oraz wysokość szkody;
3)
sporządza protokół wycofania psa służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych.
§  24. 
1. 
Wycofania konia służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych dokonuje komisja powołana przez dowódcę jednostki wojskowej będącego dysponentem środków budżetu państwa, w ewidencji którego ujęty jest koń, składająca się z co najmniej czterech członków.
2. 
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący;
2)
przedstawiciel komórki ds. szkolenia jednostki wojskowej;
3)
wojskowy lekarz weterynarii;
4)
inna osoba albo inne osoby wyznaczone przez dowódcę jednostki wojskowej.
3. 
W skład komisji może również wchodzić lekarz weterynarii z zakładu leczniczego dla zwierząt specjalizującego się w chorobach koni, innego niż zakład podległy Ministrowi Obrony Narodowej, z którym dowódca jednostki wojskowej będący dysponentem środków budżetu państwa, posiadający konie na ewidencji głównej zawarł umowę o opiekę lekarsko-weterynaryjną.
4. 
Komisja:
1)
kompletuje dokumentację stanowiącą podstawę wycofania konia służbowego, w tym orzeczenie lekarsko-weterynaryjne o stanie zdrowia konia służbowego sporządzone przez wojskowego lekarza weterynarii, wyniki badań diagnostycznych i laboratoryjnych, negatywny wynik testu wartości użytkowej konia, według karty testu wartości użytkowej konia, której wzór jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia, przeprowadzony przez komisję powołaną przez dowódcę jednostki wojskowej posiadającego konie na stanie, w przypadku trwałej utraty sprawności użytkowej lub braku postępów w szkoleniu rokujących osiągnięcie odpowiedniego poziomu wyszkolenia zwierzęcia;
2)
sporządza protokół wycofania konia służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych.
5. 
Protokół wycofania konia służbowego z użycia zatwierdza dowódca jednostki wojskowej, na której stanie znajduje się zwierzę.
6. 
Wzór protokołu wycofania konia służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych jest określony w załączniku nr 13 do rozporządzenia.
§  25. 
1. 
W przypadku padnięcia konia służbowego lub upływu 6 miesięcy od dnia utraty albo zaginięcia konia służbowego dowódca jednostki wojskowej będący dysponentem środków budżetu państwa, na stanie którego znajduje się zwierzę, powołuje komisję w celu ustalenia okoliczności straty konia służbowego.
2. 
Komisja:
1)
w przypadku padnięcia konia służbowego:
a)
sporządza protokół padnięcia zwierzęcia służbowego,
b)
kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia konia służbowego:
protokół sekcji zwłok,
wyniki dodatkowych badań laboratoryjnych
w sytuacji gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia;
2)
w przypadku upływu 6 miesięcy od dnia utraty albo zaginięcia konia służbowego ustala przyczynę utraty lub zaginięcia oraz wysokość szkody;
3)
sporządza protokół wycofania konia służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych.
§  26. 
1. 
W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających uśmiercenie psa służbowego albo konia służbowego, określonych w art. 6 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638 oraz z 2021 r. poz. 1718 i 1728), potrzebę taką stwierdza w pisemnej opinii - w stosunku do psów służbowych - wojskowy lekarz weterynarii, a w stosunku do koni służbowych - wojskowy lekarz weterynarii lub lekarz weterynarii z zakładu leczniczego dla zwierząt specjalizującego się w chorobach koni, innego niż zakład podległy Ministrowi Obrony Narodowej, z którym dowódca jednostki wojskowej będący dysponentem środków budżetu państwa, w którego ewidencji ujęte są konie, zawarł umowę o opiekę lekarsko-weterynaryjną.
2. 
Opinia, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę do sporządzenia protokołu wycofania psa służbowego albo konia służbowego z użycia w Siłach Zbrojnych.
§  27. 
1. 
Ewidencję psów służbowych używanych w Siłach Zbrojnych prowadzi komendant Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej i Szef Służby Weterynaryjnej - Inspektor Weterynaryjny Wojska Polskiego.
2. 
Ewidencję koni służbowych używanych w Siłach Zbrojnych prowadzi dysponent środków budżetu państwa, który posiada konie na ewidencji głównej i Szef Służby Weterynaryjnej - Inspektor Weterynaryjny Wojska Polskiego.
§  28. 
Wojskowy lekarz weterynarii prowadzi:
1)
książkę ewidencji i przeglądów psów służbowych i kontraktowych, której wzór jest określony w załączniku nr 14 do rozporządzenia;
2)
książkę ewidencji i przeglądów koni służbowych, której wzór jest określony w załączniku nr 15 do rozporządzenia;
3)
dokumentację lekarsko-weterynaryjną z wykonanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych i pasz leczniczych u psów służbowych oraz koni służbowych, o której mowa w art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).