Rozdział 2 - Jednostki organizacyjne właściwe do prowadzenia szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych, właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych oraz kandydatów na żołnierzy-jeźdźców, żołnierzy-jeźdźców i koni służbowych, a także rodzaje szkoleń i sposób szkolenia, termin ważności upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa służbowego i upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa kontraktowego, atestu psa służbowego i atestu psa kontraktowego oraz sposób ich przedłużania - Używanie psów i koni w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2456

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2021 r.

Rozdział  2

Jednostki organizacyjne właściwe do prowadzenia szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych, właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych oraz kandydatów na żołnierzy-jeźdźców, żołnierzy-jeźdźców i koni służbowych, a także rodzaje szkoleń i sposób szkolenia, termin ważności upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa służbowego i upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa kontraktowego, atestu psa służbowego i atestu psa kontraktowego oraz sposób ich przedłużania

§  3. 
1. 
Jednostką organizacyjną właściwą do prowadzenia szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych, właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych jest Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej.
2. 
W przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych szkolenie kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych, właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych może być realizowane w innych specjalistycznych ośrodkach w kraju i poza jego granicami.
§  4. 
1. 
Podstawowym sposobem szkolenia, o którym mowa w § 3 ust. 1, jest szkolenie stacjonarne prowadzone w formie kursu specjalistycznego.
2. 
Ukończenie kursu specjalistycznego przez kandydata na przewodnika psa służbowego, przewodnika psa służbowego i psa służbowego z wynikiem pozytywnym potwierdza się wydaniem przewodnikowi upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa służbowego.
3. 
Wzór upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa służbowego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór atestu psa służbowego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Ukończenie kursu specjalistycznego przez właściciela psa kontraktowego i psa kontraktowego z wynikiem pozytywnym potwierdza się wydaniem temu właścicielowi upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa kontraktowego.
6. 
Wzór upoważnienia do wykonywania czynności z użyciem psa kontraktowego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
7. 
Wzór atestu psa kontraktowego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
8. 
Upoważnienia, o których mowa w ust. 3 i 6, oraz atesty, o których mowa w ust. 4 i 7, wydaje się na okres 12 miesięcy.
9. 
Przedłużenie ważności upoważnień, o których mowa w ust. 3 i 6, i atestów, o których mowa w ust. 4 i 7, na kolejny okres 12 miesięcy następuje po pozytywnym zaliczeniu egzaminu weryfikującego umiejętności przewodnika psa służbowego i psa służbowego, właściciela psa kontraktowego i psa kontraktowego przed komisją powołaną przez komendanta Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej.
10. 
Stwierdzenie przez komisję, o której mowa w ust. 9, utraty sprawności użytkowej psa służbowego lub psa kontraktowego daje podstawę do skierowania przewodnika psa służbowego wraz z psem lub właściciela psa kontraktowego wraz z psem na szkolenie uzupełniające.
11. 
W przypadku otrzymania oceny negatywnej po odbyciu szkolenia uzupełniającego oraz braku możliwości przekwalifikowania psa służbowego lub psa kontraktowego na inną specjalność komisja, o której mowa w ust. 9, wydaje orzeczenie o braku przydatności psa do użycia w Siłach Zbrojnych.
§  5. 
Podnoszenie sprawności użytkowej psa służbowego i psa kontraktowego może odbywać się w postaci szkoleń doskonalących, będących formą specjalistycznego szkolenia, prowadzonych w jednostkach wojskowych, na których stanie znajdują się psy, Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej lub innych specjalistycznych ośrodkach w kraju i poza jego granicami.
§  6. 
Szkolenie kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych, właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych, jest prowadzone w sposób mający na celu uzyskanie i podnoszenie umiejętności pracy z psem oraz uzyskanie przez psa służbowego i psa kontraktowego specjalności przydatnej w Siłach Zbrojnych i w oparciu o program szkolenia jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, oraz ośrodków, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  7. 
Jednostką organizacyjną właściwą do prowadzenia szkolenia kandydatów na żołnierzy-jeźdźców, żołnierzy-jeźdźców oraz koni służbowych jest Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który jest pododdziałem Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
§  8. 
1. 
Kandydaci na żołnierzy-jeźdźców, żołnierze-jeźdźcy oraz konie służbowe odbywają następujące rodzaje szkoleń:
1)
szkolenie podstawowe;
2)
szkolenie uzupełniające.
2. 
Szkolenia, o których mowa w ust. 1, są realizowane w obiektach przydzielonych dowódcy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego lub w innych miejscach, jeżeli wymaga tego specyfika szkolenia.
3. 
W trakcie szkolenia podstawowego kandydat na żołnierza-jeźdźca zdobywa wiedzę z podstaw jeździectwa oraz zasad sprawowania należytej opieki i właściwego użytkowania konia służbowego, natomiast szkolenie konia polega na osiągnięciu podstawowej zdolności ujeżdżeniowej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwego zachowania się w ruchu ulicznym. W trakcie szkolenia podstawowego należy przestrzegać zasady nieprzydzielania kandydatowi na żołnierza-jeźdźca nowo nabytego konia.
4. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dotyczy żołnierzy-jeźdźców i koni używanych w Siłach Zbrojnych i jest szkoleniem cyklicznym, długookresowym, wieloetapowym oraz opartym na programie szkolenia pododdziałów reprezentacyjnych. Szkolenie to obejmuje:
1)
szkolenie kawaleryjskie;
2)
szkolenie jeździeckie w dyscyplinach:
a)
skoki,
b)
ujeżdżanie.
5. 
Szkolenie kandydatów na żołnierzy-jeźdźców, żołnierzy-jeźdźców oraz koni służbowych jest prowadzone w sposób mający na celu podnoszenie umiejętności jeździeckich kandydatów na żołnierzy-jeźdźców, żołnierzy-jeźdźców oraz zdolności ujeżdżeniowych koni, w oparciu o program szkolenia Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
§  9. 
Sposób prowadzonych szkoleń, o których mowa w § 8, nie może mieć negatywnego wpływu na stan zdrowia i dobrostan szkolonych koni ani też nie może powodować u tych zwierząt zbędnego stresu.