Rozdział 6 - Przenoszenie środków strzałowych do miejsc wykonywania robót strzałowych i przechowywanie ich w tych miejscach. - Używanie materiałów wybuchowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.5.14

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1954 r.

Rozdział  VI.

Przenoszenie środków strzałowych do miejsc wykonywania robót strzałowych i przechowywanie ich w tych miejscach.

§  44.
1.
Do przenoszenia środków strzałowych ze składu MW do skrzyni strzałowej i od skrzyni strzałowej do miejsca wykonywania roboty strzałowej używać należy:
1)
numerowanych puszek strzałowych z kłódkami do przenoszenia MW,
2)
numerowanych spłonników do przenoszenie spłonek,
3)
numerowanych ładownic do przenoszenia ostrych lub zaostrzonych zapalników,
4)
numerowanych skrzynek z blachy cynkowej lub szczelnych drewnianych skrzynek wybitych blachą cynkową albo konwi z blachy cynkowej z nakrywką (miarką) do przenoszenia prochu górniczego,
5)
płóciennych torb strzałowych, których wolno używać tylko w miejscu wykonywania robót strzałowych (w przodku).
2.
Zabrania się przenoszenia środków strzałowych w kieszeniach i pod ubraniem.
3.
Puszki strzałowe, spłonniki, ładownie, skrzynie i torby strzałowe przeznaczone do przenoszenia środków strzałowych powinny odpowiadać wymaganiom ustalonym przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  45.
1.
MW i środki zapalające przenosi - w zamkniętych puszkach strzałowych - ze składu MW do skrzyni strzałowej i od skrzyni strzałowej do miejsca wykonywania robót strzałowych (do przodka) osoba uprawniona do wykonywania robót strzałowych.
2.
Osoba dozoru ruchu danej zmiany wpisująca zapotrzebowania (§ 36 ust. 1) może powierzyć czynności określone w ust. 1 należycie pouczonym robotnikom pozostającym pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania roboty strzałowej, która pobrała MW i środki zapalające ze składu.
3.
Środki inicjujące przenosi ze składu MW do skrzyni strzałowej i od skrzyni strzałowej do miejsca wykonywania robót strzałowych (do przodka) tylko pracownik upoważniony do wykonywania roboty strzałowej.
§  46.
1.
Przy przenoszeniu środków strzałowych obowiązuje jak najdalej idąca ostrożność. W szczególności lampę należy trzymać tak, aby nie spowodować nagrzania środków strzałowych.
2.
Przenoszenie pieszo środków strzałowych równocześnie przez większą liczbę pracowników uprawnionych do przenoszenia odbywa się oddzielnie od reszty załogi przy zachowaniu pomiędzy noszącymi odległości co najmniej 5 m.
3.
Przenoszenie środków strzałowych odbywa się drogimi przeznaczonymi dla ruchu pieszego (chodniki obchodowe), wolnymi od przeszkód.
§  47.
1.
Osoby przenoszące środki strzałowe nie mogą zjeżdżać i wyjeżdżać szybami i szybikami oraz chodnikami pochyłymi (pochylniami i upadowymi) równocześnie w tej samej klatce lub wozie, którymi jadą inni pracownicy zakładu górniczego, z wyjątkiem osób dozoru ruchu.
2.
Osoby korzystające przy przenoszeniu środków strzałowych z pociągu wsiadają do przeznaczonych dla nich wozów na końcu pociągu. Wozy te są oddzielone od reszty pociągu dwoma pustymi wozami.
3.
Puszki strzałowe mogą być przewożone w osobnym strzeżonym wozie, oddzielonym od wozów zajętych przez załogę co najmniej dwoma wozami próżnymi.
§  48.
1.
Przechowywanie środków strzałowych w pobliżu miejsca wykonywania robót strzałowych (przodka) dozwolone jest tylko w mocnych, szczelnych i zamykanych na klucz drewnianych skrzyniach strzałowych.
2.
Poszczególne środki strzałowe przechowuje się w skrzyni strzałowej w osobnych na ten cel przeznaczonych przegrodach.
3.
Rozmiar skrzyni strzałowej powinien pozwalać na swobodne pomieszczenie w niej puszek ze środkami strzałowymi, torb strzałowych i sprzętu strzałowego.
4.
Przechowywanie w skrzyni strzałowej poza sprzętem strzałowym innych przedmiotów i narzędzi jest wzbronione.
5.
Przechowywanie w jednej skrzyni strzałowej różnych MW jest wzbronione.
6.
Skrzynie strzałowe ustawia się w miejscach suchych o temperaturze odpowiadającej temperaturze składowania oraz nie narażonych na oddziaływanie strzałów. Dozór ruchu ustala miejsce ustawienia i sposób zabezpieczenia skrzyń strzałowych.
§  49.
1.
Skrzynia strzałowa, w której znajdują się środki strzałowe, powinna być zamknięta na klucz.
2.
Osoby uprawnione do wykonywania roboty strzałowej obowiązane są po zakończeniu pracy sprawdzić, czy w skrzyni strzałowej nie pozostawiono środków strzałowych.
3.
Napełnione puszki strzałowe, które nie znajdują się w zamkniętej skrzyni strzałowej, powinny być zamknięte na klucz.
4.
Osoby uprawnione do wykonywania roboty strzałowej obowiązane są mieć stale przy sobie klucz od skrzyni strzałowej i puszek strzałowych.
5.
Nie wolno zamykać na klucz opróżnionych puszek i skrzyń strzałowych.
§  50.
Bez zgody osoby dozoru ruchu danej zmiany (§ 36 ust. 1) nie wolno osobie, której wydano środki strzałowe, wręczać, wypożyczać i odstępować ich innym osobom, nawet uprawnionym do wykonywania robót strzałowych. Osoba dozoru ruchu odnotowuje w dziennikach strzałowych wzajemne przekazanie przez pracowników (strzałowych) środków strzałowych.
§  51.
Osobom, którym zlecono wykonywanie robót strzałowych, wolno używać do tych robót tylko tych środków strzałowych, które zostały im wydane ze składu MW zakładu górniczego.
§  52.
Osoba uprawniona do wykonywania robót strzałowych obowiązana jest:
1)
zawiadomić bezzwłocznie osobę dozoru ruchu danej zmiany (§ 36 ust. 1) o zauważonych brakach w ilości lub jakości otrzymanych środków strzałowych,
2)
nadzorować czynności podległego jej zespołu robotników dotyczące środków strzałowych i zgłaszać wszelkie zauważone wykroczenia osobie dozoru ruchu danej zmiany.