Rozdział 5 - Wydawanie i przyjmowanie środków strzałowych. - Używanie materiałów wybuchowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.5.14

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1954 r.

Rozdział  V.

Wydawanie i przyjmowanie środków strzałowych.

§  34.
1.
Otwieranie skrzynki ze środkami strzałowymi, wydawanie środków strzałowych oraz odbieranie zużytych środków strzałowych jest dozwolone:
1)
w naziemnych składach MW przy zastosowaniu szafek pancernych, przed składem, w miejscu służącym do wydawania środków strzałowych, a w stałych składach MW w przedsionku składu lub bezpośrednio w składzie podręcznym,
2)
w podziemnych składach MW - w komorze wydawczej lub w przedsionku składu podręcznego.
2.
W czasie otwierania skrzynki ze środkami strzałowymi, ładowania ich do puszek strzałowych itp. i ich wydawania oraz odbierania nie zużytych ilości środków strzałowych muszą być zamknięte na klucz drzwi:
1)
komór składowych w naziemnym składzie MW (z wyjątkiem składów podręcznych),
2)
prowadzące z komory wydawczej do komór składowych podziemnego składu MW i samych komór składowych.
3.
Wydawanie środków strzałowych w skrzyniach (w opakowaniu fabrycznym) ze składów MW jest dozwolone:
1)
w naziemnych lub wgłębionych składach MW tylko wtedy, gdy otwarcie skrzynek i wydawanie środków strzałowych odbywa się w składach podziemnych lub gdy wydane w skrzyniach środki strzałowe zostaną bezpośrednio w całości zużyte w ciągu zmiany roboczej przez pobierającego strzałowego,
2)
w podziemnych składach MW tylko wtedy, gdy środki strzałowe mają być przetransportowane do innych składów.
4.
W przypadku gdy przy wykonywaniu roboty strzałowej komorowej ładunek komory strzałowej przekracza pojemność danego składu MW, przewieziony z wytwórni MW załadowuje się bezpośrednio do komory strzeżonej przez cały czas załadowania.
§  35.
1.
Wydawania środków strzałowych dokonują wydawcy MW tylko do rąk osób upoważnionych do wykonywania robót strzałowych.
2.
Wydawca MW obowiązany jest posiadać i stale aktualizować wykaz pracowników zakładu górniczego uprawnionych do wykonywania robót strzałowych wraz z numerami ich znaczków kontrolnych.
3.
Wydawanie środków strzałowych osobom nietrzeźwym jest wzbronione.
§  36.
1.
Wydawanie środków strzałowych w częściach potrzebnych na przeciąg jednej zmiany roboczej odbywa się tylko na podstawie zapotrzebowania, wydanego przez osobę dozoru ruchu danej zmiany do dziennika strzałowego. Każdy strzałowy (przodowy) posiada własny dziennik strzałowy.
2.
Wydawca MW obowiązany jest posiadać wykaz osób upoważnionych przez kierownika ruchu zakładu górniczego do wpisywania zapotrzebowań na środki strzałowe do dzienników strzałowych wraz z wzorami podpisów.
3.
Wydawanie środków strzałowych bez zapotrzebowania wpisanego do dziennika strzałowego odbywa się tylko na pisemne zlecenie kierownika ruchu zakładu górniczego (§ 5), w którym wymieniona jest osoba uprawniona do odbioru środków strzałowych.
§  37.
1.
Środki strzałowe w dobrym stanie wydaje się w tej kolejności, w jakiej zostały one dostarczone do zakładu górniczego.
2.
Skrzynki fabryczne niezupełnie opróżnione ze środków strzałowych ponownie nakrywa się wiekiem.
§  38.
Odtajanie zamarzniętych MW nitroglicerynowych odbywa się zgodnie z odpowiednimi przepisami.
§  39.
1.
Napełniania puszek strzałowych, ładownic, spłonników itp. dokonuje wydawca MW przed zmianą roboczą w nieobecności odbiorcy. Tylko w wyjątkowych przypadkach puszki, ładownice, spłonniki itp. wolno napełniać w obecności odbiorcy.
2.
Po napełnieniu puszki strzałowej, ładownic, spłonników itp. wydawca MW jest obowiązany zamknąć je na klucz i klucze wręczyć przy wydawaniu odbiorcy. Puszki, ładownice, spłonniki itp. oraz klucze oznacza się tym samym numerem.
3.
Odbiorca jest obowiązany w obecności wydawcy MW skontrolować zawartość puszki strzałowej, ładownic, spłonników itp.
4.
Wkładanie do puszki strzałowej spłonek i ostrych zapalników jest zakazane.
§  40.
1.
Po zmianie roboczej próżne puszki strzałowe, ładownice, spłonniki itp. oraz nie zużyte środki strzałowe zwraca się na przechowanie do składu MW.
2.
Wydawca MW kontroluje zwrócone puszki strzałowe, ładownice, spłonniki itp., przechowuje je wraz ze znajdującymi się w nich środkami strzałowymi w komorach wydawczych i wydaje je ponownie następnego dnia tej samej osobie, która je zwróciła.
3.
Zwrócone środki strzałowe, po które uprawniony do odbioru nie zgłosił się w ciągu trzech dni od chwili ich zwrotu do składu MW, przyjmuje się z powrotem do zapasu składu.
4.
Próżne puszki strzałowe, ładownice, spłonniki itp. w składach podziemnych przechowuje się w miejscu przeznaczonym na ten cel.
§  41.
Wydawca MW w razie stwierdzenia, że nie zużyte, a zwrócone środki strzałowe nie nadają się do użytku:
1)
odnotowuje w książce zwrotu zwrócone ilości,
2)
zawiadamia o tym technika strzałowego, który powoduje zniszczenie nie nadających się do użytku środków strzałowych zgodnie z przepisami.
§  42.
1.
W zakładach górniczych prowadzących eksploatację złóż robotami odkrywkowymi próżne puszki strzałowe, ładownice, spłonniki itp. przechowuje się w składach MW lub podręcznych składach, zależnie od miejsca i sposobu wydawania (§ 34).
2.
Nie zużyte środki strzałowe zwraca się do składu MW i przyjmuje się z powrotem do zapasu składu.
3.
Przepisy § 41 stosuje się odpowiednio.
§  43.
W składzie MW oraz w składzie podręcznym wzbronione jest rozcinanie lontów detonujących, uzbrajanie środków zapalających, przygotowywanie naboi udarowych, jak również wszelkie inne manipulacje ze środkami strzałowymi, nie przewidziane przepisami rozporządzenia.