Rozdział 2 - Zezwolenia na budowę i przebudowę składów MW oraz na przechowywanie MW. - Używanie materiałów wybuchowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.5.14

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1954 r.

Rozdział  II.

Zezwolenia na budowę i przebudowę składów MW oraz na przechowywanie MW.

§  9.
1.
Zakład górniczy przechowuje środki strzałowe tylko w przeznaczonych na ten cel i odpowiednio przystosowanych składach MW na powierzchni (naziemne składy MW) lub pod ziemią (podziemne składy MW).
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
naziemny skład MW jest to zespół komór składowych na ogrodzonej powierzchni,
2)
podziemny skład MW jest to zespół komór i chodników, znajdujący się poza głównymi drzwiami składowymi.
§  10.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenie na:
1)
budowę i przebudowę podziemnego składu MW o pojemności do 100 kg MW wraz z odpowiednią ilością środków inicjujących i zapalających,
2)
przechowywanie MW w ilości do 100 kg wraz z odpowiednią ilością środków inicjujących i zapalających.
2.
Wyższy Urząd Górniczy wydaje zezwolenie na:
1)
budowę i przebudowę podziemnego składu MW o pojemności przekraczającej 100 kg MW wraz z odpowiednią ilością środków inicjujących i zapalających,
2)
przechowywanie MW w ilości ponad 100 kg wraz z odpowiednią ilością środków inicjujących i zapalających.
3.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenie na budowę i przebudowę naziemnych składów MW oraz na przechowywanie w nich środków strzałowych. Osobne przepisy określą przypadki, w których zezwolenia wydawane będą za zgodą innych organów.
§  11.
1.
Zakład górniczy obowiązany jest zawiadomić o zakończeniu budowy lub przebudowy składu MW właściwy organ państwowej administracji górnictwa celem dokonania odbioru technicznego i wydania zezwolenia na przechowywanie w nim środków strzałowych.
2.
Zezwolenie na przechowywanie środków strzałowych zawiera:
1)
określenie dopuszczonych do przechowywania ilości każdego rodzaju MW oraz środków inicjujących i zapalających, jak i oznaczenie komór przeznaczonych do ich przechowywania,
2)
określenie terminu ważności zezwolenia,
3)
pouczenie o odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie odpowiednich przepisów.
3.
Zakład górniczy po uzyskaniu zezwolenia na przechowywanie środków strzałowych obowiązany jest oznaczyć objęte zezwoleniem składy MW na planach sytuacyjnych (naziemne składy) i na planach kopalnianych (podziemne składy) oraz zamieścić na nich datę i liczbę decyzji zezwalającej na budowę lub przebudowę składu.
§  12.
1.
W składzie MW wolno przechowywać tylko określone w zezwoleniu ilości MW, środków inicjujących i zapalających.
2.
Przechowywana w składzie MW ilość MW, środków inicjujących i zapalających nie może przekraczać rzeczywistego miesięcznego zapotrzebowania zakładu górniczego, wynikającego z planu robót.
3.
Odrębne przepisy określą sposób przechowywania środków strzałowych oraz rodzaje i warunki budowy, jakim powinny odpowiadać składy MW.