Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Używanie materiałów wybuchowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.5.14

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1954 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
środkami strzałowymi są materiały wybuchowe, środki inicjujące i zapalające,
2)
środkami inicjującymi są zapalniki elektryczne, ostre spłonki górnicze i lonty detonujące,
3)
środkami zapalającymi są zapalniki elektryczne nieostre, lonty prochowe i zapalacze lontowe,
4)
sprzętem strzałowym są zapalarki elektryczne, wyłączniki strzałowe, przyrządy kontrolne, przewody strzałowe itp.
2.
Skrótem MW oznacza się wszystkie materiały wybuchowe, używane w zakładach górniczych zarówno w robotach podziemnych, jak i naziemnych; składami MW są składy środków strzałowych.
§  2.
1.
Zakład górniczy może nabywać, przechowywać i używać do robót strzałowych tylko takie środki strzałowe i taki sprzęt strzałowy, które Wyższy Urząd Górniczy dopuścił do używania w górnictwie ustalając równocześnie zakres ich stosowania oraz dopuszczalny okres czasu składowania środków strzałowych w zakładach górniczych.
2.
Wyższy Urząd Górniczy zawiadamia wojewódzkie urzędy bezpieczeństwa publicznego o środkach strzałowych, dopuszczonych do używania w górnictwie.
3.
Technicy strzałowi obowiązani są aktualizować bieżąco wykaz środków strzałowych i sprzętu strzałowego, dopuszczonych przez Wyższy Urząd Górniczy, jak również przepisy o ich stosowaniu.
§  3.
1.
Zakład górniczy może nabywać środki strzałowe tylko na podstawie zezwolenia okręgowego urzędu górniczego, wydanego na nazwisko kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób upoważnionych przez okręgowy urząd górniczy do zastępowania kierownika ruchu zakładu w tym zakresie. Wyższy Urząd Górniczy ustala wzór zezwolenia.
2.
Zezwolenie na nabycie środków strzałowych jest ważne na okres jednego roku.
3.
Okręgowy urząd górniczy przesyła odpisy wydanych zezwoleń właściwemu wojewódzkiemu urzędowi bezpieczeństwa publicznego.
§  4.
1.
Prowadzenie składów MW, wydawanie środków strzałowych oraz ich przewóz na terenie zakładu górniczego do składu MW można powierzać tylko zatwierdzonym przez okręgowy urząd górniczy wydawcom MW.
2.
Wydawca MW powinien odpowiadać następującym wymaganiom:
1)
posiadać obywatelstwo polskie,
2)
mieć ukończone 30 lat życia, a nie przekroczone 60 lat życia,
3)
posiadać znajomość języka polskiego w słowie i piśmie,
4)
wykazać znajomość obchodzenia się ze środkami strzałowymi oraz znajomość ich właściwości i sposobu działania,
5)
być znany kierownictwu ruchu zakładu górniczego jako pracownik trzeźwy, sumienny i dokładny.
3.
W wyjątkowych przypadkach Wyższy Urząd Górniczy może przesunąć dolną i górną granicę wieku, wymaganego od wydawcy MW.
§  5.
Zakład górniczy - za zgodą okręgowego urzędu górniczego - może w wyjątkowych przypadkach przechowywać środki strzałowe przeznaczone do celów nie związanych z prowadzeniem tegoż zakładu górniczego; jednakże ogólna ilość przechowywanych środków strzałowych w składzie MW nie może przekraczać ilości określonych w zezwoleniu dla danego składu.
§  6.
Zakład górniczy - za zgodą okręgowego urzędu górniczego - może w wyjątkowym przypadku, uzasadnionym interesem publicznym, wydać MW do celów nie związanych z prowadzeniem zakładu górniczego. W tym przypadku strzałowy zakładu górniczego wykonuje osobiście robotę strzałową wydanymi MW. Okręgowy urząd górniczy udziela zgody po uprzednim porozumieniu się z właściwym organem bezpieczeństwa publicznego.
§  7.
Wszyscy pracownicy zakładu górniczego obowiązani są:
1)
zachować jak największą ostrożność w czynnościach ze środkami strzałowymi i w związku z nimi,
2)
zgłaszać natychmiast najbliższej osobie dozoru ruchu zauważone przypadki pozostawienia bez dozoru środków strzałowych oraz inne okoliczności, które mogą grozić niebezpieczeństwem wybuchu.
§  8.
Znalezienie lub kradzież środków strzałowych należy zgłosić osobie dozoru ruchu danej zmiany, która z kolei powiadamia kierownika ruchu zakładu górniczego albo jego zastępcę. Kierownik ruchu zakładu górniczego obowiązany jest donieść o kradzieży okręgowemu urzędowi górniczemu i właściwemu urzędowi bezpieczeństwa publicznego.