Uzupełnienie przepisów o warunkowem zawieszeniu wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.47.424

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 września 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 21 maja 1927 r.
uzupełniające przepisy o warunkowem zawieszeniu wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r. *

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy r. dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Ustawa z dnia 10 czerwca 1926 r. o warunkowem zawieszeniu wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r. (Dz. U. R. P. № 61, poz. 354) ulega następującym zmianom:

1)
W ustępie trzecim art. 7 dodaje się zdanie następujące: "Zeznania świadków i biegłych już przesłuchanych będą odczytane; dowód należy jednak powtórzyć, jeśli tego zażąda sędzia, który w wyrokowaniu nie brał udziału".
2)
Wprowadza się art. 7 a) w brzmieniu następującem:

"Wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary można przedstawić najpóźniej przed uprawomocnieniem się orzeczenia skazującego, wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu zastępczego na wypadek nieściągalności grzywny - najpóźniej w terminie wyznaczonym do dobrowolnego jaj zapłacenia.

Wniosek, złożony w terminie, odracza wykonanie kary. Sąd odrzuca wniosek spóźniony; zaskarżenie uchwały nie wstrzymuje wykonania kary.

Sąd nie wyda orzeczenia, zawieszającego z urzędu wykonanie kary, a wniosek złożony w tym przedmiocie odrzuci, jeśli oskarżony lub skazany zbiegł, ukrywa się lub miejsce jego pobytu jest nieznane; zaskarżenie uchwały nie odracza wykonania kary".

3)
Zdanie pierwsze art. 14 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przepisy niniejszej ustawy należy stosować odpowiednio na wniosek lub z urzędu także w wypadkach, w których wykonania kary, orzeczonej przed dniem 15 lipca 1926 r., choćby prawomocnie, jeszcze nie rozpoczęto".

W art. 6 punk. 4 ustawy z 21 października 1919 r. o postępowaniu uproszczonem w sprawach o zbrodnie i występki na ziemiach b. zaboru austrjackiego (Dz. U. R. P. № 87, poz. 473) dodaje się ustąp trzeci w brzmieniu następującem:

"Zlecenie przeprowadzenia rozprawy i wydania rozstrzygnięcia obejmuje także należące do pierwszej instancji rozpatrzenie sprawy o warunkowe zawieszenie wykonania kary. Po wyroku sprawę o warunkowe zawieszenie wykonania kary rozpoznaje ten sędzia sądu powiatowego, który wyrok wydał, a jeśli już nie wchodzi w skład danego sądu powiatowego, inny sędzia tegoż sądu. Wniosek spóźniony odrzuca jednak sędzia orzekający sądu okręgowego, jeśli akta sprawy nie znajdują się w sądzie powiatowym",

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 1 września 1932 r. tracą moc obowiązującą przepisy karne niniejszej ustawy, zgodnie z art. 5 § 1 pkt 6 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. Przepisy wprowadzające kodeks karny i prawo o wykroczeniach (Dz.U.32.60.573).