Uznanie za pomnik historii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.102.1061

Akt indywidualny
Wersja od: 1 maja 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 kwietnia 2004 r.
w sprawie uznania za pomnik historii

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
Uznaje się za pomnik historii "Górę Świętej Anny - komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy", położoną w gminie Leśnica, w województwie opolskim.
Celem ochrony pomnika historii wymienionego w § 1 jest zachowanie, ze względu na wartości kulturalne, założenia kalwaryjskiego będącego przykładem zespolenia obiektów architektury z otwartą kompozycją krajobrazową, stanowiącą ponadto materialne świadectwo przenikania się kultur, religii i postaw patriotycznych.
1.
Granica zespołu zabytkowego obejmuje, położony na powierzchni ok 80 ha, układ ruralistyczny wsi Góra Świętej Anny, obiekty architektoniczne zespołu klasztornego o.o. franciszkanów, 37 kaplic kalwaryjskich wraz z układem dróg i alej, obiekty zabytkowe: Dom Polski, Dom Pielgrzyma, Pomnik Czynu Powstańczego oraz rezerwat przyrody "Góra świętej Anny". Granica przebiega od ul. Strzeleckiej we wsi Góra świętej Anny wzdłuż drogi gruntowej do wsi Poręba i dalej do drogi "starosielskiej", następnie w kierunku południowym górną krawędzią jaru wzdłuż drogi do Leśnicy, z Leśnicy po południowej stronie dróżki kalwaryjskiej do granicy administracyjnej wsi Góra świętej Anny, potem wzdłuż granicy wsi, obejmując rezerwat przyrody, dalej wzdłuż jaru prowadzącego do amfiteatru, następnie drogą gruntową okalającą od zachodu i północy amfiteatr do ul. Leśnej i dnem następnego jaru do ul. Strzeleckiej.
2.
Mapa "Góry świętej Anny - komponowanego krajobrazu kulturowo-przyrodniczego" stanowi załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Góra Świętej Anny

komponowany krajobraz kulturowo - przyrodniczy