Uznanie za pomnik historii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.102.1058

Akt indywidualny
Wersja od: 1 maja 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 kwietnia 2004 r.
w sprawie uznania za pomnik historii

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
Uznaje się za pomnik historii "Twierdzę Srebrnogórską - nowożytną warownię górską z XVIII wieku", położoną w gminie Stoszowice, w województwie dolnośląskim.
Celem ochrony pomnika historii wymienionego w § 1 jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, architektoniczne, techniczne, krajobrazowe i kulturowe założenia obronnego, będącego wybitnym przykładem osiemnastowiecznej warowni górskiej (przełęczowej), które przetrwało w oryginalnej formie i jako takie stanowi dzieło unikalne w Polsce, a także w skali europejskiej.
1.
Granica zespołu zabytkowego obejmuje obszar warowni o powierzchni 106 ha, usytuowanej na wzniesieniach otaczających Przełęcz Srebrną w paśmie Gór Sowich i Bardzkich, złożonej z różnego rodzaju dzieł obronnych, murowanych i ziemnych, z drogami fortecznymi, a w szczególności:
1)
Trzon Twierdzy z Donżonem i wieńcem detaszowanych bastionów na Warownej Górze;
2)
Fort Wysoka Skała;
3)
Fort Rogowy I;
4)
Schron Bramy Polowej;
5)
Fort Chochoł Mały;
6)
Luneta na Chochole Małym;
7)
Bateria Tarasowa na Chochole Średnim;
8)
Reduta Skrzydłowa na Chochole Wielkim;
9)
Bateria Kazamatowa na Chochole Wielkim;
10)
Fort Ostróg.
2.
Obszar warowni obejmuje ponadto ziemne relikty niezrealizowanego fortu na Górze Kłośnej oraz budynek koszarowy u podnóża Warownej Góry. Granica zespołu zabytkowego prowadzi od budynku koszar do Małej Przełęczy Srebrnej, drogami leśnymi okrąża Ostróg, dalej od południa wzdłuż szosy i drogi szutrowej trawersującej południowy stok Warownej Góry i Chochoła Małego. Na wysokości Baterii Tarasowej na Chochole Średnim przechodzi w zewnętrzną krawędź przeciwskarpy fosy otaczającej Chochoły i dalej, od strony zachodniej, północnej i wschodniej wzdłuż leśnej linii działowej i drogi leśnej trawersującej stoki Chochoła Wielkiego i Chochoła Małego do rozdroża fortecznego pod Warowną Górą, drogami leśnymi trawersującymi północny stok tej góry, następnie trawersuje drogą okrążającą Górę Kłośną i przechodzi w kierunku południowym do budynku koszar.
3.
Mapa "Twierdzy Srebrnogórskiej - nowożytnej warowni górskiej z XVIII wieku" stanowi załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Twierdza Srebrnogórska

nowożytna warownia górska z XVIII w.