§ 17. - Uznanie przychodów agentów wykonujących działalność w imieniu jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej i umowy na warunkach zlecenia za podlegające podatkowi od wynagrodzeń oraz opłacanie podatku wyrównawczego przez tych agentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.18.108

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1990 r.
§  17.
1.
Agenci obowiązani są wpłacać po upływie każdego miesiąca zaliczki na podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w tym miesiącu, po odliczeniu od tego dochodu składki na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne i należnego od agenta podatku od wynagrodzeń.
2.
Wysokość zaliczek miesięcznych ustala się w następujący sposób:
1)
oblicza się wysokość dochodu w stosunku rocznym w ten sposób, że:
a)
dochód osiągnięty od początku roku, po odliczeniach określonych w ust. 1, dzieli się przez liczbę miesięcy, które upłynęły od początku roku, i tak otrzymany iloraz mnoży się przez 12,
b)
od dochodu obliczonego w sposób określony pod lit. a) odlicza się kwoty dochodów przekazanych na cele społecznie użyteczne, w wysokości określonej w odrębnych przepisach,
2)
od dochodu obliczonego w sposób określony w pkt 1 ustala się należny podatek z zastosowaniem ulgi rodzinnej,
3)
ustala się podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku, którym jest tyle dwunastych części podatku obliczonego w sposób określony w pkt 2, ile miesięcy upłynęło od początku roku,
4)
należną zaliczkę za dany miesiąc stanowi różnica pomiędzy podatkiem należnym od początku roku, ustalonym w sposób określony w pkt 3, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
3.
Zaliczkę za miesiąc grudzień agenci wpłacają wstępnie w wysokości należnej za listopad, a ostatecznie w wysokości określonej w § 18.
4.
Agenci, którzy rozpoczęli działalność w ciągu roku, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne według zasad określonych w ust. 2 i 3, z tym że:
1)
dla obliczenia wysokości dochodu w stosunku rocznym dochód osiągnięty od rozpoczęcia działalności dzieli się przez liczbę miesięcy, które upłynęły od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność, i tak otrzymany iloraz mnoży się przez liczbę miesięcy, które pozostały od tego miesiąca do końca roku,
2)
podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od rozpoczęcia działalności jest podatek ustalony od dochodu obliczonego w sposób określony w pkt 1, podzielony przez liczbę miesięcy, które pozostały od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność, do końca roku, i pomnożony przez liczbę miesięcy, które upłynęły od rozpoczęcia działalności.

Jeżeli działalność rozpoczęto po dniu 15 danego miesiąca, miesiąca tego nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu zaliczki, a dochód osiągnięty w tym czasie dolicza się do dochodu osiągniętego w następnym miesiącu.

5.
Jeżeli działalność agenta ma charakter sezonowy i jest wykonywana w okresie krótszym niż rok, dla obliczenia wysokości dochodu w stosunku rocznym dochód przypadający na jeden miesiąc (ust. 2 pkt 1) mnoży się przez liczbę miesięcy, w których działalność będzie w danym roku wykonywana. W tym wypadku dla ustalenia wysokości podatku należnego od początku działalności podatek ustalony od dochodu obliczonego w stosunku rocznym dzieli się przez liczbę miesięcy, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, a iloraz mnoży się przez liczbę miesięcy, które upłynęły od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność.
6.
Miesięczne zaliczki na podatek wyrównawczy agent wpłaca na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły, składając w tym samym terminie w urzędzie skarbowym deklarację według ustalonego wzoru.
7.
Urząd skarbowy, na wniosek agenta, może - zgodnie z odrębnymi przepisami - zaniechać w całości lub w części poboru zaliczek na podatek wyrównawczy, jeżeli agent:
1)
zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. Nr 42, poz. 188, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1988 r. Nr 34, poz. 254 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192), i udowodni wysokość wydatków podlegających odliczeniu,
2)
uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustępach poprzedzających byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatków należnych od przewidywanego na dany rok dochodu.