§ 13. - Uznanie przychodów agentów wykonujących działalność w imieniu jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej i umowy na warunkach zlecenia za podlegające podatkowi od wynagrodzeń oraz opłacanie podatku wyrównawczego przez tych agentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.18.108

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1990 r.
§  13.
1.
Przed zaprowadzeniem księgi przychodów i rozchodów oraz na koniec każdego roku podatkowego, a także w razie rozwiązania umowy z agentem w ciągu roku podatkowego lub zmiany stanu osobowego agentów, którym placówka została powierzona do prowadzenia na zasadach agencyjnych, powinien być sporządzony z natury spis towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, z tym że:
1)
towarami handlowymi są towary przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym,
2)
materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w wyniku procesu produkcyjnego stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. puszki konserwowe),
3)
materiałami pomocniczymi są materiały nie będące materiałami podstawowymi, które bezpośrednio oddają wyrobowi swe właściwości albo pośrednio są zużywane w związku z działalnością produkcyjną lub świadczeniem usług,
4)
półwyrobami są wyroby własnej produkcji, której proces nie został całkowicie zakończony; półwyroby obcej produkcji zalicza się do materiałów podstawowych,
5)
wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, której proces został całkowicie zakończony,
6)
brakami są nie odpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które w skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość,
7)
odpadkami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.
2.
Spisem z natury, o którym mowa w ust. 1, należy objąć także bony towarowe Banku Polska Kasa Opieki SA, wartości dewizowe oraz rzeczy zastawione pod udzielone pożyczki.
3.
Spis z natury nabytych materiałów i towarów handlowych wycenia się według kosztów nabycia albo według ceny rynkowej z dnia sporządzenia spisu, jeżeli cena ta jest niższa od kosztów nabycia, a w placówkach handlowych i gastronomicznych - również według ceny sprzedaży. Spis z natury półwyrobów, wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadków - w wartości jednego złotego. Spis z natury nie sprzedanych bonów towarowych Banku Polska Kasa Opieki SA i wartości dewizowych wycenia się według cen zakupu z dnia sporządzenia spisu, a wartość rzeczy zastawionych - według ich wartości sprzedażnej.
4.
O zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 31 grudnia agenci obowiązani są zawiadomić urząd skarbowy w terminie tygodniowym przed datą sporządzenia tego spisu.
5.
Spis z natury powinien być wpisany do księgi przychodów i rozchodów według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników zestawienie to powinno być złożone urzędowi skarbowemu łącznie z księgą przychodów i rozchodów.
6.
Spis z natury powinien być wyceniony najpóźniej w terminie przewidzianym do złożenia deklaracji w sprawie zaliczki na podatek od wynagrodzeń za grudzień.