§ 8. - Uznanie przychodów agentów wykonujących działalność w imieniu jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy na warunkach zlecenia za podlegające podatkowi od wynagrodzeń oraz opłacanie podatku wyrównawczego przez tych agentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.65.295

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1983 r.
§  8.
1.
Agenci obowiązani są wpłacać po upływie każdego miesiąca zaliczki na podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w tym miesiącu w wysokości tego podatku wynikającej z miesięcznej tabeli podatkowej. Tabele podatkowe zawierające obliczone kwoty podatku wyrównawczego od poszczególnych kwot dochodu stanowią załącznik do obwieszczenia Ministra Finansów ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
2.
W razie wykonywania działalności przez okres krótszy niż rok, zaliczkę oblicza się w sposób następujący:
1)
według skali określonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. Nr 42, poz. 188) oblicza się kwotę podatku, jaka by przypadała od dochodu obliczonego w stosunku do liczby miesięcy, w których działalność jest wykonywana w ciągu roku,
2)
ustala się stopę procentową tak obliczonej kwoty podatku w stosunku do tego dochodu,
3)
ustaloną w ten sposób stopę procentową stosuje się do faktycznego dochodu miesięcznego.
3.
Zaliczki na podatek wyrównawczy wpłaca się bez wezwania na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 10 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły, składając w tym samym terminie w urzędzie skarbowym deklarację według ustalonego wzoru. Deklarację składa się również w wypadku, gdy dochód za dany miesiąc obliczony w stosunku rocznym nie przekracza kwoty wolnej od podatku.