§ 7. - Uznanie przychodów agentów wykonujących działalność w imieniu jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy na warunkach zlecenia za podlegające podatkowi od wynagrodzeń oraz opłacanie podatku wyrównawczego przez tych agentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.65.295

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1983 r.
§  7.
1.
Agenci, którzy osiągają obrót przekraczający kwotę określoną w odrębnych przepisach dotyczących prowadzenia ksiąg handlowych przez podatników nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, są obowiązani prowadzić księgi handlowe na zasadach określonych w tych przepisach.
2.
Agenci, na których nie ciąży obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych (ust. 1), obowiązani są, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, prowadzić księgi podatkowe na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dotyczących prowadzenia ksiąg podatkowych przez podatników nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, według ustalonych wzorów:
1)
agenci prowadzący zakłady i punkty gastronomiczne - księgę podatkową nr 7,
2)
agenci prowadzący punkty sprzedaży detalicznej - księgę podatkową nr 8,
3)
agenci prowadzący zakłady usługowe:
a)
w zakresie fryzjerstwa, kosmetyki, manicure i pedicure - księgę podatkową nr 2,
b)
w zakresie przewozu towarów - księgę podatkową nr 4,
c)
w zakresie przewozu osób - księgę podatkową nr 5,
d)
w zakresie gospodarki komunalnej, z wyjątkiem chemicznego czyszczenia i farbowania, oraz w zakresie ochrony zdrowia, kultury fizycznej i wypoczynku, a także w zakresie pozostałych usług niematerialnych, z wyjątkiem usług fotograficznych i kopiowania - księgę podatkową nr 6,
e)
w zakresie nie wymienionym pod lit. a)-d) - księgę podatkową nr 1.
3.
Agentów, o których mowa w ust. 2, prowadzących:
1)
punkty sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych, rolnych i ogrodniczych, z wyjątkiem sprzedaży kwiatów,
2)
zakłady i punkty gastronomiczne bez sprzedaży napojów alkoholowych, w tym również piwa,

przy zatrudnieniu najwyżej jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny, nie licząc małżonka, nie dotyczy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży bezpośrednio po sprzedaży towarów. Agenci ci ewidencjonują dzienne sumy kwot sprzedaży.

4.
W razie osiągania przez agenta prowadzącego punkt sprzedaży detalicznej obrotów podlegających opodatkowaniu według różnych stawek zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń, agent powinien obroty te ewidencjonować odrębnie.