Uznanie części obszaru dzielnicy Praga-Północ w m.st. Warszawie za obszar urbanizacyjny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.22.100

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1967 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1967 r.
w sprawie uznania części obszaru dzielnicy Praga-Północ w m.st. Warszawie za obszar urbanizacyjny.

Na podstawie art. 23 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297) zarządza się, co następuje:
Część obszaru o powierzchni około 113 ha zwanego "Bródno", położonego w dzielnicy Praga-Północ w m.st. Warszawie w granicach: od strony północnej - ul. Nowotoruńska, od strony wschodniej - ul. Św. Wincentego, od strony południowej - ul. Kondratowicza i od strony zachodniej - ul. Białołęcka - uznaje się za obszar urbanizacyjny; szczegółowe określenie obszaru urbanizacyjnego zawiera plan sytuacyjny, stanowiący załącznik do niniejszego rozporządzenia.
1.
Położone na obszarze urbanizacyjnym tereny wymienione w art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297), zwanej dalej ustawą, zostaną oddane dotychczasowym ich właścicielom w wieczyste użytkowanie.
2.
Jeżeli oddanie terenu w wieczyste użytkowanie byłoby niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego albo jeżeli niezgodność ta okazałaby się w okresie trwania wieczystego użytkowania, będzie dotychczasowym właścicielom przyznane odszkodowanie na podstawie przepisów o wywłaszczeniu nieruchomości.
3.
Odmowa oddania w wieczyste użytkowanie terenu wymienionego w art. 23 ust. 3 ustawy nie stoi na przeszkodzie pozostawieniu byłemu właścicielowi, na jego wniosek, tego terenu do bezpłatnego korzystania wraz z położonymi na nim budynkami i urządzeniami - do czasu przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie; odszkodowanie staje się w tym wypadku wymagalne od dnia utraty możności korzystania z terenu.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 3, właściwy organ do spraw gospodarki terenami (§ 5 ust. 1) zawiadomi byłego właściciela gospodarstwa rolnego, sadowniczego lub warzywniczego o terminie przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na terenie danego gospodarstwa. Zawiadomienie to powinno nastąpić w zasadzie na jeden rok przed tym terminem, a w razie konieczności wcześniejszego objęcia terenu przez inwestora - powinno nastąpić w takim czasie, aby właściciel miał zapewnioną możność zebrania plonów.
Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio do osób określonych w art. 45 ust. 2 ustawy po uregulowaniu ich tytułów własności stosownie do przepisów wymienionych w tym artykule.
Nieruchomości, które przed ustanowieniem obszaru urbanizacyjnego stanowiły własność osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zabudowane budynkami i urządzeniami niezbędnymi do wykonywania ich ustawowych lub statutowych zadań, mogą być pozostawione tym osobom do bezpłatnego korzystania do czasu realizacji planu zagospodarowania przestrzennego terenu.
1.
Decyzje o oddaniu lub odmowie oddania terenu w wieczyste użytkowanie oraz o ustaleniu odszkodowania w razie odmowy oddania terenu w wieczyste użytkowanie (§ 2 ust. 2) wydaje organ do spraw gospodarki terenami Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Praga-Północ.
2.
Nadzór nad orzecznictwem określonym w ust. 1 sprawuje Minister Gospodarki Komunalnej.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Sprawiedliwości oraz Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

PLAN SYTUACYJNY OBSZARU URBANIZACYJNEGO