Uzbekistan-Polska. Program wykonawczy w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na lata 2004-2006. Taszkient.2004.05.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.211.2143

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 2004 r.

PROGRAM WYKONAWCZY
podpisany w Taszkiencie dnia 25 maja 2004 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na lata 2004-2006,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Republiki Uzbekistanu, zwane dalej "Stronami",
- pragnąc rozwijać suwerenne, partnerskie, oparte na wzajemnym zaufaniu stosunki między obu krajami,

- przekonane, że współpraca w dziedzinie kultury, nauki i edukacji sprzyjać będzie zbliżeniu społeczeństw obu krajów i upowszechnianiu wiedzy na temat tradycji i współczesności kraju-partnera,

- kierując się zasadami zachowania pokoju, poszanowania praw ludzkich, otwartości, tolerancji oraz dialogu kultur,

- w celu realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 11 stycznia 1995 r.,

uzgodniły, co następuje:

I.

 Nauka i edukacja

Strony będą współpracowały, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach edukacji, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania;
2)
kształcenie kadr w specjalnościach będących przedmiotem zainteresowania Stron;
3)
popieranie współpracy między instytucjami edukacyjnymi wszystkich szczebli;
4)
popieranie organizowania konferencji, sympozjów, a także olimpiad i konkursów dla młodzieży.

Strony będą popierały nawiązywanie kontaktów i bezpośredniej współpracy między akademiami nauk, szkołami wyższymi oraz innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:

1)
prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2)
wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych oraz naukowców i specjalistów w celu prowadzenia zajęć, udziału w kongresach, seminariach naukowych, konferencjach i sympozjach;
3)
wymiany informacji i publikacji naukowych.

Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą dziedziny współpracy oraz warunki finansowe.

Strona polska przyzna rocznie Stronie uzbeckiej:

1)
do czterech miejsc na studiach wyższych i studiach doktoranckich w zakresie różnych specjalności;
2)
łącznie dziesięć miesięcy na stażach naukowo-badawczych trwających od jednego do dziewięciu miesięcy.

Strona uzbecka przyzna rocznie Stronie polskiej łącznie osiemnaście miesięcy na stażach naukowo-badawczych, trwających od jednego do dziewięciu miesięcy.

Strona polska, na zaproszenie Strony uzbeckiej, skieruje nauczycieli języka polskiego do pracy dydaktycznej do szkół i pracowników naukowo-dydaktycznych do uczelni Republiki Uzbekistanu.

Strona uzbecka okaże pomoc w organizacji nauki języka polskiego i w języku polskim dla obywateli Republiki Uzbekistanu, w tym obywateli pochodzenia polskiego.

Strona uzbecka, na zaproszenie Strony polskiej, skieruje nauczycieli języka uzbeckiego do pracy dydaktycznej do szkół i pracowników naukowo-dydaktycznych do uczelni Rzeczypospolitej Polskiej.

Strona polska okaże pomoc w organizacji nauki języka uzbeckiego.

II.

 Kultura i sztuka

Strony będą sprzyjały wymianie filmów na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych.

Strony będą popierały udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmów organizowanych w swoich krajach, zgodnie z regulaminami tych imprez.

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie kinematografii między polskimi i uzbeckimi instytucjami i organizacjami.

Strony będą dążyły do zorganizowania koncertów i występów artystycznych w kraju partnera.

Strony będą popierały udział swoich zespołów i solistów w festiwalach artystycznych organizowanych w kraju partnera.

Strony będą dążyły do zorganizowania w kraju partnera wystawy sztuki dawnej lub współczesnej, warunki przeprowadzenia których zostaną ustalone między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony zabytków między zainteresowanymi instytucjami polskimi i uzbeckimi. Warunki współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Strony będą dążyły, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, a także zgodnie z podpisanymi przez obie Strony odnośnymi umowami międzynarodowymi, do zapobiegania nielegalnemu wwozowi, wywozowi i przekazywaniu dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturalne.

Strony będą popierały współpracę bibliotek narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także informacji i mikrofilmów. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w dziedzinie czytelnictwa książek oraz działalności wydawniczej i bibliotecznej.

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów dla celów naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i kopii dokumentów, w oparciu o bezpośrednie porozumienia między głównymi zarządami archiwów państwowych.

Strony będą się wzajemnie powiadamiały o organizowanych w swoich krajach sympozjach międzynarodowych, wystawach, festiwalach i konkursach i przekazywały sobie materiały wydane z okazji tych przedsięwzięć.

III.

 Informacja

Strony będą popierały wymianę informacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami w obu krajach. Strony będą wspierać wymianę publikacji i pomocy naukowych umożliwiających poznanie historii, geografii i kultury obu krajów.

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie radiofonii i telewizji.

IV.

 Młodzież i sport

Strony będą popierały rozwój kontaktów młodzieży obu krajów.

Strony będą popierały bezpośrednie kontakty federacji, stowarzyszeń i klubów sportowych obu krajów.

Współpraca instytucji sportowych będzie obejmowała:

1)
popularyzację narodowych dyscyplin sportu;
2)
wymianę doświadczeń oraz materiałów naukowych i metodycznych;
3)
organizację seminariów i szkoleń podnoszących kwalifikacje specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej i sportu;
4)
wymianę ekspertów w dziedzinie sportu masowego, walki z dopingiem oraz zapewnienia bezpieczeństwa na imprezach sportowych.

Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą zasady wymiany i jej warunki finansowe.

V.

 Warunki wymiany osobowej

Wymiana osobowa, na podstawie niniejszego Programu, będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, staży naukowo-badawczych, delegowania nauczycieli i pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wizyt krótkoterminowych.

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 3 i 4 Programu,

Strona przyjmująca zapewni:

1)
bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich, bez wypłaty świadczeń stypendialnych;
2)
odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim;
3)
przekazanie do dnia 1 czerwca każdego roku odpowiedzi na temat przyjętych kandydatów i ich specjalności.

Strona wysyłająca zapewni:

1)
pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania nauki lub stażu i z powrotem;
2)
ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego;
3)
przekazanie do dnia 31 marca każdego roku informacji o liczbie kandydatów i ich specjalnościach.

Nauczycielom i pracownikom naukowo-dydaktycznym, kierowanym na podstawie artykułu 5 Programu do pracy w szkołach i uczelniach w Republice Uzbekistanu, Strona uzbecka zapewni:

1)
comiesięczną pensję (również za czas urlopu);
2)
niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach;
3)
bezpłatne zakwaterowanie;
4)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z wjazdem, pobytem i zatrudnieniem (bezpłatne: roczna, wielokrotna wiza wjazdowa i pobytowa, zezwolenie na podjęcie pracy, zameldowanie).

Strona polska pokryje koszty podróży nauczycieli i pracowników naukowo-dydaktycznych z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Dokumenty kierowanych osób zostaną przekazane drogą dyplomatyczną.

Nauczycielom i pracownikom naukowo-dydaktycznym kierowanym na podstawie artykułu 6 Programu do pracy dydaktycznej w szkołach i uczelniach w Rzeczypospolitej Polskiej, Strona polska zapewni:

1)
comiesięczną pensję (również za czas urlopu);
2)
niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach;
3)
bezpłatne zakwaterowanie;
4)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z wjazdem, pobytem i zatrudnieniem (bezpłatne: roczna, wielokrotna wiza wjazdowa i pobytowa, zezwolenie na podjęcie pracy, zameldowanie).

Strona uzbecka pokryje koszty podróży nauczycieli i pracowników naukowo-dydaktycznych z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Dokumenty kierowanych osób zostaną przekazane drogą dyplomatyczną.

Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego Programu, będą kontynuować naukę do czasu jej ukończenia na wcześniej ustalonych warunkach.

VI.

 Postanowienia ogólne i końcowe

Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie edukacji, nauki i kultury pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.

Spory i niejasności wynikające z interpretacji lub stosowania niniejszego Programu Strony będą rozwiązywać poprzez konsultacje i negocjacje drogą dyplomatyczną.

Program wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2006 r.

Program pozostanie w mocy do wejścia w życie nowego Programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

PODPISANO w Taszkiencie dnia 25 maja 2004 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, uzbeckim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst rosyjski będzie uważany za rozstrzygający.