Rozdział 8 - Przepisy przejściowe i końcowe - Utworzenie Wspólnoty Węgla Kamiennego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.33.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1989 r.

Rozdział  8

Przepisy przejściowe i końcowe

Przedsiębiorstwa państwowe oraz inne państwowe jednostki organizacyjne, które staną się uczestnikami Wspólnoty, zgodnie z art. 1 ust. 3 i 4, dokonują rozliczeń finansowych z budżetem państwa za rok 1987 według dotychczasowych zasad.

Do powołania pierwszego dyrektora generalnego Wspólnoty nie stosuje się wymogu zasięgania opinii rady nadzorczej, o której mowa w art. 22.

1.
Rada nadzorcza Wspólnoty rozpocznie swoją działalność z dniem wejścia w życie ustawy, z tym że do czasu przeprowadzenia wyborów jej członków, będących reprezentantami przedstawicieli załóg uczestników Wspólnoty, wykonuje swoje zadania w składzie określonym w art. 9 ust. 2 pkt 2-4.
2.
Rada nadzorcza ustali termin przeprowadzenia pierwszych wyborów członków rady nadzorczej, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz utworzy w tym celu okręgi wyborcze, z tym że wybory te powinny odbyć się do dnia 1 marca 1988 r.
1.
Rada nadzorcza w terminie do dnia 30 kwietnia 1988 r. dokona analizy organizacji przedsiębiorstw działających w ramach Wspólnoty i przedstawi Ministrowi Przemysłu propozycje podziału, łączenia lub likwidacji przedsiębiorstw.
2.
Minister Przemysłu, w terminie do dnia 30 czerwca 1988 r., po rozpatrzeniu propozycji rady nadzorczej, może dokonać stosownie do potrzeb działania Wspólnoty podziału, łączenia lub likwidacji przedsiębiorstw działających w ramach Wspólnoty.
3.
Minister Przemysłu, po dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 2, przedstawi Radzie Ministrów propozycje w sprawie dokonania zmian w wykazie, o którym mowa w art. 1 ust. 3.
4.
Do podziału, łączenia i likwidacji przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1-3, nie stosuje się w tym zakresie przepisów ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
1.
Organy samorządu załogi przedsiębiorstw państwowych, które wskutek podziału lub łączenia przestaną istnieć, zaprzestaną działalności z chwilą złożenia wniosku o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw państwowych.
2.
Załogi przedsiębiorstw państwowych utworzonych w drodze podziału lub łączenia dotychczasowych przedsiębiorstw zorganizują uczestniczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami na zasadach określonych w ustawie oraz uchwalą statuty samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.
3.
Pierwsze zebranie w celu powołania samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego zwołuje dyrektor przedsiębiorstwa.
4.
Do czasu ukonstytuowania się przewidzianych w ustawie organów samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego ich kompetencje wykonuje dyrektor przedsiębiorstwa.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.