Rozdział 3 - Działalność Wspólnoty - Utworzenie Wspólnoty Energetyki i Węgla Brunatnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.33.184

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1987 r.

Rozdział  3

Działalność Wspólnoty

1.
Wspólnota prowadzi działalność na podstawie planów.
2.
Wspólnota opracowuje plany perspektywiczne, pięcioletnie i roczne, uwzględniając cele i zadania określone w planach społeczno-gospodarczych.
3.
Zakres planów opracowywanych przez Wspólnotę określa rada nadzorcza, z tym że powinny one zawierać zadania w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wydobycia i przetwarzania węgla brunatnego, rozbudowy mocy elektrowni, elektrociepłowni i sieci elektroenergetycznych oraz zdolności wydobywczych kopalni węgla brunatnego, z uwzględnieniem efektywności ekonomicznej oraz zadania ochrony środowiska.
4.
Plany, o których mowa w ust. 1, Wspólnota opracowuje zgodnie z zasadami i trybem określonymi w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181) z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.
5.
Plany Wspólnoty w zakresie produkcji energii elektrycznej, po uchwaleniu przez radę nadzorczą, podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Przemysłu.

Wspólnota prowadzi działalność z zachowaniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa państwa oraz wykonuje zadania wynikające z przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

1.
W obrocie energią elektryczną i cieplną oraz węglem brunatnym między uczestnikami Wspólnoty oraz uczestnikami a Wspólnotą stosuje się ceny wewnętrzne.
2.
Uczestnicy Wspólnoty wpłacają na rachunek Wspólnoty podatek dochodowy ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77), z tym że rada nadzorcza może podwyższyć stawkę tego podatku.
3.
Wspólnota rozlicza się zbiorczo z budżetem państwa z tytułu podatku dochodowego należnego od uczestników Wspólnoty.
4.
W razie gdy urzędowe ceny energii elektrycznej i cieplnej oraz węgla brunatnego zostaną ustalone na poziomie niższym od wynikającego z przepisów art. 4 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1987 r. Nr 8, poz. 52), wówczas dla rozliczeń z budżetem państwa ustala się ceny rozliczeniowe. Ceny rozliczeniowe ustala dyrektor generalny Wspólnoty, zgodnie z art. 4 ust. 1 i 4 ustawy o ocenach, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
5.
Różnica między ceną rozliczeniową a przeciętnym poziomem ceny urzędowej jest pokrywana z dotacji budżetowej.
1.
Z zysku pozostałego po rozliczeniu podatku dochodowego przez Wspólnotę z budżetem państwa oraz z dochodów z tytułu udziałów w spółkach utworzonych ze środków lub z udziałem środków Wspólnoty – tworzy ona fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju oraz pokrywa koszty utrzymania zarządu, a także może tworzyć inne fundusze.
2.
Zasady podziału środków na fundusze, o których mowa w ust. 1, określa rada nadzorcza.

Fundusz rezerwowy Wspólnoty jest przeznaczony na uzupełnienie funduszu rozwoju Wspólnoty oraz w razie potrzeby na finansowanie ujemnej różnicy między cenami wewnętrznymi energii elektrycznej i cieplnej oraz węgla brunatnego a cenami rozliczeniowymi; z tego funduszu może być również udzielana pomoc uczestnikom Wspólnoty w ramach postępowania uzdrawiającego ich gospodarkę.

1.
Fundusz rozwoju Wspólnoty może być zasilany częścią odpisów amortyzacyjnych uczestników Wspólnoty w wysokości określonej przez radę nadzorczą.
2.
Fundusz rozwoju Wspólnoty może być zasilany dotacją budżetową.
3.
Fundusz rozwoju Wspólnoty jest przeznaczony na uzupełnienie funduszów rozwoju uczestników Wspólnoty w drodze subwencji lub pożyczki, na finansowanie przedsięwzięć wspólnych oraz kosztów powoływania nowych przedsiębiorstw w formie przedsiębiorstw wspólnych i spółek, a także na finansowanie inwestycji podejmowanych bezpośrednio przez Wspólnotę.
1.
Wspólnota tworzy, poza funduszami określonymi w art. 29, fundusz postępu techniczno-ekonomicznego.
2.
Dochodami funduszu, o którym mowa w ust. 1, są:
1)
części wpłat uczestników Wspólnoty na Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki,
2)
wpłaty uczestników Wspólnoty z ich funduszów postępu techniczno-ekonomicznego, na zasadach określonych przez radę nadzorczą.
3.
Minister – Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń określi, jaki procent wpłat uczestników Wspólnoty na Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki podlega przekazaniu na fundusz postępu techniczno-ekonomicznego Wspólnoty.
4.
Wspólnota może tworzyć inne fundusze określone przez radę nadzorczą za zgodą Ministra Finansów.
1.
Środki dewizowe pochodzące z odpisów od wpływów dewizowych z eksportu wyrobów i usług uczestników Wspólnoty są gromadzone na zbiorczym majątkowym rachunku odpisów dewizowych Wspólnoty.
2.
Wysokość odpisów i zasady ich wykorzystania są określone w odrębnych przepisach.

Na szczeblu zarządu Wspólnoty tworzy się następujące fundusze:

1)
fundusz statutowy odpowiadający jedynie wartości netto środków trwałych użytkowanych przez zarząd Wspólnoty oraz wartościom niematerialnym i prawnym,
2)
zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 października 1986 r. o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 39, poz. 192).
1.
Wspólnota prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181), jeśli ustawa niniejsza nie stanowi inaczej.
2.
Wspólnota sporządza zbiorczy bilans finansowy w zakresie ustalonym przez radę nadzorczą Wspólnoty.
3.
Zbiorczy bilans finansowy podlega weryfikacji przez izbę skarbową właściwą ze względu na siedzibę Wspólnoty.
1.
Do pracowników zarządu Wspólnoty stosuje się zasady wynagradzania obowiązujące w przedsiębiorstwach państwowych zgrupowanych we Wspólnocie.
2.
Regulamin wynagradzania pracowników zarządu Wspólnoty zatwierdza dyrektor generalny Wspólnoty.
3.
Zasady wynagradzania dyrektora generalnego Wspólnoty określa Minister Przemysłu.