Utworzenie Rady Prawniczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.83.466

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 12 sierpnia 1926 r.
o utworzeniu Rady Prawniczej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78 poz. 443) postanawiam co następuje:

W celu udzielania na żądanie Rządu opinji o projektach ustaw i rozporządzeń zostaje powołana Rada Prawnicza.

Rada Prawnicza składa się z radców zwyczajnych, radców nadzwyczajnych i referentów.

Prezesem Rady Prawniczej jest Minister Sprawiedliwości, który wyznacza w swojem zastępstwie wiceprezesa i przewodniczących obrad z pomiędzy radców zwyczajnych Rady Prawniczej.

Radców zwyczajnych Rady Prawniczej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów z pomiędzy osób wyróżniających się znajomością prawa i administracji państwowej; radców nadzwyczajnych powołuje Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z właściwym ministrem z pośród znawców szczególnych dziedzin zarządu państwowego.

Referentami Rady Prawniczej są wyznaczeni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości lub delegowani do Rady Prawniczej urzędnicy innych Ministerstw, a także osoby przez Ministra Sprawiedliwości powołane.

Biuro Rady Prawniczej wchodzi w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.

Radcy zwyczajni biorą udział w posiedzeniach komisyjnych Rady, tudzież udzielają na żądanie Ministra Sprawiedliwości opinii pisemnych o projektach udzielonych sobie do zaopiniowania.

Radcy nadzwyczajni biorą udział w posiedzeniach komisyjnych w miarę potrzeby na zaproszenie Prezesa Rady.

Referenci Rady Prawniczej przygotowują na posiedzenia komisyjne Rady motywowane projekty lub opinje o projektach ustaw lub rozporządzeń i redagują uchwały Rady powzięte na posiedzeniach komisyjnych,

Minister, w którego zakresie działalności opracowano projekt ustawy lub rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, może przekazać go Radzie Prawniczej, jeśli uważa za potrzebne zasięgnąć opinji co do zgodności projektu z Konstytucją lub z całokształtem obowiązującego ustawodawstwa i pod względem techniki ustawodawczej.

Przekazania projektu Radzie Prawniczej może zażądać również Prezes Rady Ministrów lub w porozumieniu z nim Minister Sprawiedliwości, bądź też Rada Ministrów.

(skreślony).

Rada Prawnicza opinjuje projekty pod względem ich zgodności z konstytucją oraz całokształtem obowiązującego ustawodawstwa, a także pod względem techniki ustawodawczej.

Rada Prawnicza opinjuje w komisjach stałych lub nadzwyczajnych, tworzonych według wskazań regulaminu Rady.

Opinie Rady Prawniczej w komisjach zapadają większością głosów jej członków. W posiedzeniach komisji może brać udział właściwy minister lub jego delegat.

Minister Sprawiedliwości przedstawia Radzie Ministrów opinję Rady Prawniczej obok własnej opinji, o ile pomiędzy niemi zachodzi różnica.

Opinja Rady Prawniczej nie jest dla Rady Ministrów wiążąca.

Radcy i referenci Rady Prawniczej mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział w pracach Rady. Wysokość tego wynagrodzenia określi Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu według zasad ustalonych uchwałą Rady Ministrów.

Minister Sprawiedliwości ma pieczę nad zaspokojeniem potrzeb materjalnych Rady Prawniczej.

Ustrój wewnętrzny Rady Prawniczej oraz regulamin obrad i prac ustali rozporządzenie Rady Ministrów na wniosek Ministra Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1926 r.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Sprawiedliwości oraz wszystkim ministrom we właściwym im zakresie działania.

1 Art. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.234) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 kwietnia 1927 r.
2 Art. 6 skreślony przez § 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.234) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 kwietnia 1927 r.
3 Art. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.234) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 kwietnia 1927 r.
4 Art. 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.234) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 kwietnia 1927 r.