Utworzenie Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.59.317

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1947 r.

DEKRET
z dnia 5 września 1947 r.
o utworzeniu Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych.

Na mocy art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
1.
Tworzy się Państwowy Instytut Naukowy Leczniczych Surowców Roślinnych, zwany w dalszych postanowieniach Instytutem, jako zakład naukowo-badawczy.
2.
Instytut jest osobą prawną.
3.
Siedzibą Instytutu jest m. Poznań.
4.
Instytut może zakładać stacje naukowo-doświadczalne na obszarze całego Państwa.
5.
Instytut podlega Ministrowi Zdrowia.
1.
Przedmiotem działalności Instytutu jest opracowywanie naukowych podstaw i metod hodowli i uprawy roślin leczniczych oraz ich racjonalnej eksploatacji.
2.
Do zadań Instytutu w szczególności należy:
1)
aklimatyzacja, selekcja i uszlachetnianie roślin leczniczych, mnożenie elit i dostarczanie wyselekcjonowanych odmian i nasion plantacjom krajowym w celu uprawy;
2)
badanie farmakognostyczne jakości i sposobów przetwórstwa roślin w kierunku podniesienia ich własności leczniczych;
3)
prowadzenie innych badań naukowych w dziedzinie farmakognozji i zielarstwa, zleconych Instytutowi przez Ministra Zdrowia;
4)
doświadczalnictwo polowe w kierunku racjonalizacji uprawy i opracowywania nowych metod uprawy roślin leczniczych, dotychczas nieuprawianych w kraju bądź występujących w ilościach niezaspakajających jego potrzeby;
5)
naukowo - doświadczalna kontrola stosowanych dotychczas i opracowywanie nowych metod wytwórczości i przetwórczości farmaceutycznej leczniczych surowców roślinnych;
6)
urzędowa ocena i opracowywanie norm i standartów leczniczych surowców roślinnych, przeznaczonych dla rynku krajowego i eksportu;
7)
współpraca z rolnictwem, leśnictwem i przemysłem na polu badań praktycznych w zakresie realizacji i unormowania wytwórczości krajowej środków leczniczych pochodzenia roślinnego i ich surowców;
8)
współpraca z pokrewnymi zakładami naukowo-badawczymi.
1.
Na potrzeby Instytutu może być przekazane użytkowanie majątku państwowego, zarówno ruchomego jak i nieruchomego. Przekazanie lub odjęcie Instytutowi użytkowania majątku nieruchomego wymaga uchwały Rady Ministrów.
2.
Instytut może przyjmować pod warunkiem obciążającym darowizny lub zapisy za uprzednią zgodą Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Minister Zdrowia w porozumieniu z właściwymi ministrami ustala zasady gospodarki majątkami państwowymi przekazanymi do użytkowania Instytutu, jak również zakres i sposób wykonywania nadzoru nad gospodarką tymi majątkami.

Budżet Instytutu stanowi odrębny dział budżetu Ministerstwa Zdrowia. Roczne sprawozdania z wykonania budżetu oraz zamknięcia rachunków Instytutu zatwierdza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

1.
Na czele Instytutu stoi dyrektor powołany przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Z dyrektorem Instytutu współpracuje Rada Naukowa jako organ doradczy.

Szczegółowy sposób i zakres działania oraz organizację Instytutu i Rady Naukowej określi statut, zatwierdzony przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Oświaty, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Przemysłu i Handlu i ogłoszony w Monitorze Polskim.

Likwidację Instytutu może uchwalić Rada Ministrów na wniosek Ministra Zdrowia. Szczegółowe przepisy dotyczące likwidacji wyda Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa, Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Oświaty, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Przemysłu i Handlu.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.