Rozdział 2 - Postępowanie przed Komisją Rozjemczą. - Utworzenie i organizacja Komisji Rozjemczej przy Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz postępowanie przed tą Komisją.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.16.85

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1963 r.

Rozdział  2.

Postępowanie przed Komisją Rozjemczą.

§  9.
1.
Wszczęcie postępowania przed Komisją Rozjemczą następuje na wniosek osób wymienionych w § 2.
2.
Wniosek należy wnieść bezpośrednio do Komisji Rozjemczej w terminie jednego roku od dnia otrzymania ostatecznej decyzji o ustaleniu wynagrodzenia, wydanej w administracyjnym toku instancji.
§  10.
1.
Wniosek powinien być wniesiony na piśmie i zawierać: wymienienie jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązanej do wypłaty wynagrodzenia, nadrzędnej jednostki gospodarki uspołecznionej i organu nadrzędnego, które wydały decyzje o ustaleniu wynagrodzenia, zwięzłe przedstawienie sprawy i jasno określone żądanie, wskazanie środków dowodowych oraz podpis i datę.
2.
Dokumenty powołane we wniosku mogą być dołączone także w odpisach nie uwierzytelnionych; ich oryginały lub uwierzytelnione odpisy należy złożyć, gdy zostanie z nich dopuszczony dowód.
§  11.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
pełnomocnictwo, jeżeli wniosek składa pełnomocnik,
2)
odpis wniosku i jego załączników,
3)
dowód uiszczenia opłaty za wniosek w przepisanej wysokości.
§  12.
1.
Przewodniczący Komisji Rozjemczej bada, czy wniosek odpowiada warunkom przewidzianym w § 10 i § 11 oraz czy został złożony w terminie. W razie stwierdzenia, że wniosek nie odpowiada przepisanym warunkom, przewodniczący Komisji Rozjemczej wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku lub usunięcia jego braków w wyznaczonym terminie.
2.
W razie nieuzupełnienia wniosku lub nieusunięcia jego braków w terminie, przewodniczący Komisji Rozjemczej pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
§  13.
Kolegium orzekające na posiedzeniu niejawnym odrzuci wniosek:
1)
z powodu braku właściwości Komisji Rozjemczej do rozpatrzenia wniosku,
2)
z powodu niewyczerpania administracyjnego toku instancji,
3)
z powodu przekroczenia terminu do złożenia wniosku, jeżeli termin nie został przywrócony,
4)
z powodu braku legitymacji wnioskodawcy do złożenia wniosku.
§  14.
1.
Jeżeli wniosek odpowiada przepisanym warunkom, przewodniczący Komisji Rozjemczej doręcza jednostce gospodarki uspołecznionej, obowiązanej do wypłaty wynagrodzenia, odpis wniosku i załączonych do niego dokumentów, w celu nadesłania pisemnego wyjaśnienia łącznie z dwoma jego odpisami w wyznaczonym przynajmniej trzydziestodniowym terminie.
2.
Równocześnie przewodniczący Komisji Rozjemczej zwraca się do jednostki gospodarki uspołecznionej wymienionej w ust. 1 oraz do organów, które wydały decyzję w sprawie wynagrodzenia, o nadesłanie w wyznaczonym terminie akt dotyczących przedmiotu wniosku.
§  15.
1.
W razie śmierci wnioskodawcy przewodniczący kolegium orzekającego w drodze postanowienia zawiesi postępowanie do czasu zgłoszenia się prawnych następców.
2.
W razie niezgłoszenia się prawnych następców wnioskodawcy w okresie roku od dnia zawieszenia postępowania kolegium orzekające wyda decyzję o umorzeniu postępowania.
§  16.
Kolegium orzekające może w drodze postanowienia zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia przez inny organ albo sąd.
§  17.
Kolegium orzekające wyda decyzję o umorzeniu postępowania w razie cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę przed rozstrzygnięciem sprawy przez Komisję Rozjemczą.
§  18.
W sprawach wymienionych w §§ 15-17 oraz w sprawach zawieszenia postępowania kolegium orzekające może orzekać również na posiedzeniach niejawnych.
§  19.
1.
Kolegium orzekające rozpatruje sprawę na rozprawie.
2.
Przewodniczący Komisji Rozjemczej wyznacza datę rozprawy kolegium orzekającego, o czym zawiadamia wnioskodawcę oraz jednostkę gospodarki uspołecznionej obowiązaną do wypłaty wynagrodzenia, jako strony, a także nadrzędną jednostkę gospodarki uspołecznionej i organ nadrzędny, które wydały w toku postępowania administracyjnego decyzję o wynagrodzeniu. Do zawiadomienia doręcza się odpis wyjaśnienia, nadesłanego przez jednostkę gospodarki uspołecznionej stosownie do § 14 ust. 1.
3.
Zawiadomienia o rozprawie powinny być doręczone stronom i organom wymienionym w ust. 1 przynajmniej na 7 dni przed rozprawą.
§  20.
Rozprawy kolegium orzekającego są jawne. W razie rozpatrywania sprawy wchodzącej w zakres obrony Państwa przewodniczący kolegium orzekającego zarządza tajność rozprawy. Przewodniczący kolegium orzekającego może zarządzić tajność rozprawy również z innych ważnych przyczyn.
§  21.
W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa stron lub ich pełnomocników na rozprawie rozprawa może być przeprowadzona i decyzja wydana w nieobecności stron.
§  22.
Kolegium orzekające może także uwzględniać okoliczności nie powołane przez strony i dopuścić dowody przez nie nie zgłoszone.
§  23.
1.
Kolegium orzekające może wezwać na rozprawę i przesłuchać świadków oraz zasięgać opinii biegłych. Może również o przesłuchanie świadków oraz o uzyskanie opinii biegłego zwrócić się do właściwych miejscowo sądów powiatowych.
2.
Przed przesłuchaniem świadka należy uprzedzić go o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania w przypadkach prawem przewidzianych oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
§  24.
1.
Kolegium orzekające przeprowadza postępowanie dowodowe na rozprawie, jednakże może zlecić przeprowadzenie tego postępowania lub jego części jednemu lub kilku ze swych członków. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 23.
2.
O terminie przeprowadzenia postępowania dowodowego zawiadamia się strony lub ich pełnomocników.
§  25.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący kolegium orzekającego i protokolant.
§  26.
1.
Komisja Rozjemcza rozstrzyga sprawę przez wydanie orzeczenia.
2.
Orzeczenia rozstrzygają sprawę co do jej istoty i są ostateczne.
§  27.
1.
Sentencja orzeczenia powinna zawierać datę wydania, nazwiska członków kolegium orzekającego i protokolanta, wymienienie stron, oznaczenie przedmiotu sprawy oraz jej rozstrzygnięcie, a także rozstrzygnięcie co do kosztów postępowania.
2.
Sentencję orzeczenia podpisują wszyscy członkowie kolegium, którzy brali udział w jego wydaniu.
§  28.
1.
Kolegium orzekające wydaje orzeczenie zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Członek kolegium, który nie godzi się z większością, może złożyć zdanie odrębne i jego uzasadnienie.
§  29.
1.
Sentencję orzeczenia przewodniczący kolegium orzekającego ogłasza publicznie bezpośrednio po rozprawie, podając krótkie uzasadnienie rozstrzygnięcia.
2.
Gdyby ogłoszenie sentencji orzeczenia nie mogło nastąpić bezpośrednio po rozprawie, kolegium orzekające może odroczyć ogłoszenie sentencji, o czym przewodniczący kolegium ogłosi oznaczając dzień ogłoszenia orzeczenia.
§  30.
1.
Uzasadnienie orzeczenia powinno zawierać faktyczne i prawne podstawy rozstrzygnięcia.
2.
Orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom.
§  31.
1.
Osobie, której żądanie zgłoszone we wniosku (§ 9 ust. 1) zostało uwzględnione, służy prawo do zwrotu niezbędnych kosztów postępowania, z wyjątkiem kosztów wywołanych przez jej niesumienne lub oczywiście niewłaściwe postępowanie albo przez opóźnienie zgłoszenia dowodów. O przyznaniu kosztów postępowania od jednostki gospodarki uspołecznionej, która jest obowiązana do wypłaty wynagrodzenia, postanawia kolegium orzekające na posiedzeniu niejawnym, jeżeli nie nastąpiło to w orzeczeniu kolegium (§ 27 ust. 1).
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy jednostka gospodarki uspołecznionej nie dała powodu do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania przed Komisją Rozjemczą i uznała w wyjaśnieniu złożonym w myśl § 14 ust. 1 zawarte we wniosku żądanie.
§  32.
1.
W razie nieuwzględnienia żądania zgłoszonego we wniosku, koszty postępowania ponosi wnioskodawca. Jednakże kolegium orzekające może ze względu na okoliczności sprawy postanowić o zwrocie wnioskodawcy połowy opłaty, tudzież o ponoszeniu innych kosztów postępowania przez strony w równych częściach.
2.
W razie umorzenia postępowania z powodu cofnięcia wniosku przed rozstrzygnięciem sprawy, kolegium orzekające postanowi o zwrocie wnioskodawcy połowy opłaty; inne koszty postępowania ponosi wnioskodawca.
3.
W razie odrzucenia wniosku (§ 13) kolegium orzekające na posiedzeniu niejawnym wyda postanowienie o zwrocie opłaty za wniosek.