Utrata mocy obowiązującej w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzonych w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.947

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 maja 2023 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 20 kwietnia 2023 r.
o utracie mocy obowiązującej w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzonych w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 6 października 2022 r. o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzonych w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r. 1  (Dz. U. poz. 2367) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 21 grudnia 2022 r. wypowiedział wyżej wymienione traktat oraz protokół, co zostało notyfikowane 2  depozytariuszowi traktatu, Rządowi Republiki Portugalskiej, w dniu 28 grudnia 2022 r.
Zgodnie z art. 47 ust. 2 traktatu utrata mocy obowiązującej traktatu oraz protokołu w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej nastąpi w dniu 29 grudnia 2023 r.
1 Traktat Karty Energetycznej oraz Protokół Karty Energetycznej dotyczący efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzone w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r., zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. poz. 985.
2 W notyfikacji Rzeczpospolita Polska złożyła również deklarację interpretacyjną o następującej treści:

"Zgodnie z art. 30 ust. 4 Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r., oraz międzynarodowym prawem zwyczajowym klauzula arbitrażowa zawarta w art. 26 Traktatu Karty Energetycznej, która jest traktatem wcześniejszym, nie może być stosowana od dnia 1 maja 2004 r., to jest od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej w zakresie sporów pomiędzy inwestorami pochodzącymi z państwa członkowskiego Unii Europejskiej przeciwko innemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej, ponieważ nie jest w tym zakresie zgodna z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który jest traktatem późniejszym.

Brak zgodności klauzuli arbitrażowej zawartej w art. 26 Traktatu Karty Energetycznej z prawem Unii Europejskiej w powyższym zakresie został potwierdzony w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie C-741/19, Republika Mołdawii przeciwko Komstroy LLC. W świetle powyższego trybunały arbitrażowe ustanowione na podstawie Traktatu Karty Energetycznej w celu rozstrzygnięcia sporów inwestycyjnych między inwestorami z państw członkowskich Unii Europejskiej a Rzecząpospolitą Polską nie posiadają jurysdykcji do rozpoznania spraw z uwagi na brak ważnej zgody na arbitraż.".