Rozdział 8 - Aplikacja adwokacka. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  8.

Aplikacja adwokacka.

Na listę aplikantów adwokackich może być wpisany ten, kto odpowiada wymogom art. 63 pkt 1-4 oraz odbył aplikację sądową zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego lub aplikację prokuratorską zakończoną złożeniem egzaminu prokuratorskiego.

Do aplikantów adwokackich stosuje się odpowiednio przepisy art. 6, 7, 67, 68, 74, 78 ust. 2 i art. 80-83.

Aplikant adwokacki nie może bez zezwolenia rady adwokackiej podejmować się zajęć ubocznych.

1.
Aplikacja adwokacka polega na zaznajomieniu się ze wszystkimi działami czynności adwokackich oraz zasadami wykonywania zawodu adwokata.
2.
Ogólne kierownictwo kształcenia aplikantów należy do rady adwokackiej.

Dziekan rady dokonywa przydziału aplikanta do zespołu adwokackiego lub do społecznego biura pomocy prawnej, uwzględniając w miarę możliwości życzenia kierownika zespołu lub biura i aplikanta.

1.
Kierowanie pracą aplikanta należy do kierownika zespołu lub społecznego biura pomocy prawnej.
2.
Aplikanci adwokaccy zatrudnieni w zespole pobierają wynagrodzenie z Centralnego Funduszu Szkolenia Aplikantów Adwokackich.
3.
Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, do aplikantów adwokackich zatrudnionych w zespołach stosuje się ogólne przepisy ustawodawstwa pracy dotyczące pracowników umysłowych.
1.
Aplikant adwokacki może w pierwszym roku aplikacji zastępować adwokata w sądzie powiatowym, w sądzie okręgowym ubezpieczeń społecznych, w sądzie wojewódzkim orzekającym jako druga instancja i przed organami administracji państwowej, a począwszy od drugiego roku aplikacji ponadto w sądzie wojewódzkim orzekającym jako pierwsza instancja.
2.
Upoważnienia do zastępowania udziela aplikantowi adwokat prowadzący sprawę za zgodą kierownika zespołu lub społecznego biura pomocy prawnej.
1.
Rada adwokacka skreśli aplikanta adwokackiego z listy wskutek:
1)
okoliczności wymienionych w art. 78 ust. 1,
2)
nieprzystąpienia bez usprawiedliwionej przyczyny do egzaminu adwokackiego w ciągu roku od zakończenia aplikacji lub do ponownego egzaminu w terminie, wyznaczonym przez komisję egzaminacyjną,
3)
niepomyślnego wyniku egzaminu, jeżeli ponowne przystąpienie jest niedopuszczalne w myśl art. 92.
2.
Rada adwokacka ponadto skreśli z listy aplikanta, który w ciągu roku od daty złożenia egzaminu adwokackiego nie został wpisany na listę adwokatów.

Egzamin adwokacki może być powtórzony w razie niepomyślnego wyniku jeden raz. Komisja egzaminacyjna może jednak wyjątkowo, z ważnych przyczyn, dopuścić aplikanta do egzaminu w trzecim, wyznaczonym przez siebie terminie.