Rozdział 7 - Skreślenie z listy adwokatów. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  7.

Skreślenie z listy adwokatów.

1.
Rada adwokacka skreśli adwokata z listy w wypadku:
1)
śmierci,
2)
zgłoszenia wystąpienia z adwokatury,
3)
przeniesienia siedziby do innej wojewódzkiej izby adwokackiej,
4)
zajmowania stanowiska: sędziego, notariusza, prokuratora, wiceprokuratora, podprokuratora, referendarza śledczego oraz asesora sądowego, notarialnego i prokuratury,
5)
powołania do wojskowej służby zawodowej,
6)
utraty obywatelstwa polskiego,
7)
utraty z mocy wyroku sądowego praw publicznych i obywatelskich praw honorowych albo prawa wykonywania zawodu,
8)
gdy adwokat nie daje rękojmi wykonywania zawodu adwokata zgodnie z zadaniami adwokatury w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
9)
ubezwłasnowolnienia,
10)
orzeczenia dyscyplinarnego o wydaleniu z adwokatury lub pozbawieniu prawa wykonywania zawodu,
11)
wyjazdu adwokata na dłuższy okres za granicę i nieprzystąpienia do wykonywania zawodu w terminie zakreślonym przez radę.
2.
Skreślenie z listy adwokatów z powodów wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 nie może nastąpić w czasie toczącego się przeciwko adwokatowi postępowania dyscyplinarnego.
1.
Adwokat skreślony z przyczyn wymienionych w art. 78 ust. 1 pkt 2, 4 i 5 podlega na swój wniosek ponownemu wpisaniu na listę adwokatów, chyba że przestał odpowiadać warunkom art. 63 pkt 1-3.
2.
Przy ponownym wpisie na listę adwokatów osoby skreślone z listy w związku z objęciem stanowisk wymienionych w art. 78 ust. 1 pkt 4 i 5 zachowują na swój wniosek prawo do siedziby, jaką miały w chwili skreślenia z listy, o ile nie stoją temu na przeszkodzie przepisy art. 65 ust. 3.
3.
Uchwała rady adwokackiej o ponownym wpisie będzie powzięta w ciągu dni trzydziestu od daty złożenia wniosku. Przepisy art. 65 ust. 1 nie mają w tych wypadkach zastosowania.

Rada adwokacka może skreślić adwokata z listy na skutek:

1)
wyroku skazującego - w którym nie orzeczono kar dodatkowych utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych lub utraty prawa wykonywania zawodu,
2)
trzykrotnego ukarania dyscyplinarnego za czyny tego samego rodzaju lub za czyny podrywające w poważny sposób zaufanie do obwinionego jako adwokata.
1.
Od uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej o skreśleniu z listy adwokatów podjętej na podstawie art. 78 ust. 1 pkt 8 służy adwokatowi odwołanie do Sądu Najwyższego.
2.
Od uchwały rady adwokackiej lub Naczelnej Rady Adwokackiej odmawiającej skreślenia z listy adwokatów Minister Sprawiedliwości może wnieść odwołanie do Sądu Najwyższego w ciągu dni trzydziestu od dnia otrzymania uchwały.
3.
Naczelna Rada Adwokacka może wnieść w tym samym terminie odwołanie do Sądu Najwyższego od uchwały rady adwokackiej odmawiającej skreślenia z listy adwokatów.
4.
Przy rozpoznawaniu odwołania przez Sąd Najwyższy stosuje się przepis art. 104.

W sprawach dotyczących skreślenia z listy adwokatów nie stosuje się art. 14.

Rada adwokacka może zawiesić tymczasowo adwokata w wykonywaniu czynności zawodowych w wypadku wszczęcia postępowania o jego ubezwłasnowolnienie.