Rozdział 6 - Praca zawodowa adwokata. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  6.

Praca zawodowa adwokata.

1.
Adwokat korzysta przy wykonywaniu zawodu adwokackiego z wolności słowa i pisma w granicach, określonych przez zadania adwokatury, przez przepisy prawne i rzeczową potrzebę.
2.
Nadużycie tej wolności, stanowiące ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, świadka albo biegłego, podlega ściganiu tylko w drodze dyscyplinarnej.
3.
Wszelkie inne nadużycie tej wolności podlega ściganiu w drodze sądowej i dyscyplinarnej.

Osoby wpisane na listę adwokatów, zajmujące stanowiska:

1)
pracownika nauki,
2)
pracownika organu administracji państwowej, państwowych przedsiębiorstw i instytucji oraz innych zakładów pracy, a także organizacji spółdzielczej i członka spółdzielni pracy,
3)
radcy prawnego,

pozostają na liście adwokatów, ale w tym okresie nie mogą wykonywać zawodu adwokata.

Adwokat nie może wykonywać zawodu, jeżeli jego małżonek pełni funkcje sędziowskie lub prokuratorskie.

Adwokat nie może wykonywać zawodu w okręgu tej izby adwokackiej, w którym spokrewniona z nim osoba do drugiego stopnia lub spowinowacona w pierwszym stopniu pełni funkcje sędziowskie lub prokuratorskie.

1.
Adwokat wykonujący zawód adwokata powinien zamieszkiwać w wyznaczonej mu siedzibie, a gdy jest członkiem zespołu, w siedzibie tego zespołu.
2.
Rada adwokacka może z ważnych powodów zezwolić adwokatowi na zamieszkanie w pobliżu miejscowości, w której ma siedzibę, ale tylko w okręgu swojej izby.
3.
Naczelna Rada Adwokacka w uzasadnionych wypadkach może zezwolić adwokatowi na zamieszkanie w okręgu izby, której nie jest członkiem, o ile miejscowość zamieszkania jest położona w pobliżu miejscowości, w której ma siedzibę.
1.
Adwokat za zgodą rady adwokackiej może przenieść się do innego zespołu w okręgu swej izby.
2.
Rada adwokacka może przenieść adwokata do innego zespołu lub do innej miejscowości w okręgu wojewódzkiej izby adwokackiej, jeżeli tego wymaga interes społeczny.
3.
Naczelna Rada Adwokacka może przenieść adwokata do innej miejscowości, jeżeli tego wymaga interes społeczny. W wypadku przeniesienia adwokata poza dotychczasowy okręg wojewódzkiej izby adwokackiej, Naczelna Rada Adwokacka winna podjąć starania o uzyskanie przez adwokata mieszkania w nowej siedzibie oraz pokryć koszty przeprowadzki. Przepisu tego nie stosuje się w wypadku przeniesienia siedziby adwokata w trybie art. 94 ust. 1 pkt 5.
4.
Od uchwały podjętej przez Naczelną Radę Adwokacką stosownie do ust. 3 służy adwokatowi odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, który może przekazać sprawę do ponownego rozpoznania lub wydać własną decyzję.
1.
Adwokat może przenieść siedzibę do okręgu innej izby za zgodą rady adwokackiej izby, w której ma siedzibę, oraz rady adwokackiej izby, do której zamierza się przenieść.
2.
Po wyrażeniu zgody na przeniesienie siedziby przez obie rady adwokackie następuje skreślenie z listy adwokatów dotychczasowej izby oraz wpisanie na listę adwokatów izby, do której adwokat przenosi siedzibę.
1.
Adwokat - członek zespołu ma prawo do:
1)
udziału w dochodach zespołu,
2)
corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni kalendarzowych,
3)
uczestniczenia w dochodach zespołu w razie czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą w okresie, w którym przysługuje prawo do wynagrodzenia pracownikom umysłowym.
2.
Sposób uczestniczenia w dochodach zespołu w okresie pracy, choroby i urlopu wypoczynkowego określi Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.
1.
Adwokaci, członkowie zespołów oraz członkowie ich rodzin mają na równi z pracownikami prawo do świadczeń z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa - z ubezpieczenia rodzinnego oraz z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego pracowników i ich rodzin, przy czym przy ustaleniu prawa do świadczeń i ich wysokości pracę w zespołach po dniu wejścia w życie ustawy traktuje się na równi z zatrudnieniem, a wynagrodzenie z tego tytułu na równi z wynagrodzeniem z tytułu zatrudnienia.
2.
Składki na ubezpieczenia społeczne pokrywają zespoły adwokackie.