Rozdział 5 - Wpis na listę adwokatów. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  5.

Wpis na listę adwokatów.

Na listę adwokatów może być wpisany ten, kto:

1)
daje rękojmię wykonywania zawodu adwokata zgodnie z zadaniami adwokatury w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
jest nieskazitelnego charakteru,
4)
ukończył wyższe studia prawnicze z przepisanymi egzaminami,
5)
odbył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski lub odbył aplikację prokuratorską i złożył egzamin prokuratorski, a następnie - trzyletnią aplikację adwokacką zakończoną egzaminem adwokackim.

1.
Wymogów odbycia aplikacji sądowej lub prokuratorskiej i złożenia egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego oraz odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nie stosuje się do:
1)
profesorów lub docentów nauk prawnych na polskich uniwersytetach państwowych albo w Polskiej Akademii Nauk,
2)
osób, które co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko sędziego lub prokuratora, wiceprokuratora lub podprokuratora w powszechnym wymiarze sprawiedliwości lub wojskowej służbie sprawiedliwości albo też stanowisko sędziego w sądach ubezpieczeń społecznych bądź stanowisko rzecznika interesu publicznego lub jego zastępcy przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Wymogów odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nie stosuje się do osób, które posiadają kwalifikacje sędziowskie lub prokuratorskie i co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko prezesa, wiceprezesa, arbitra państwowego lub arbitra okręgowego w państwowych komisjach arbitrażowych.
1.
Osoby zajmujące stanowiska sędziów i prokuratorów, wiceprokuratorów lub podprokuratorów w powszechnym wymiarze sprawiedliwości lub wojskowej służbie sprawiedliwości, o ile odpowiadają wymaganiom art. 63 pkt 4 i art. 64 ust. 1 pkt 2, będą w okresie dwóch lat po opuszczeniu tych stanowisk wpisane na swój wniosek na listę adwokatów, po uzyskaniu na to zgody Ministra Sprawiedliwości.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 po upływie dwóch lat od chwili opuszczenia uprzednio zajmowanych stanowisk będą wpisane na swój wniosek na listę adwokatów, chyba że przestały odpowiadać warunkom art. 63 pkt 1-3.
3.
Osoby wymienione w ust. 1 nie mogą w ciągu dwóch lat od opuszczenia stanowisk w organach wymiaru sprawiedliwości uzyskać wpisu na listę adwokatów z siedzibą w okręgu tej izby adwokackiej, w której zajmowały te stanowiska w okresie ostatniego roku.
4.
Minister Sprawiedliwości w szczególnie uzasadnionych wypadkach może wyrazić zgodę na odstąpienie od zasady ustalonej w ust. 3.
5.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do sędziów Sądu Najwyższego nie wybranych na następną kadencję tego Sądu.

1.
Wymogów odbycia aplikacji sądowej lub prokuratorskiej, złożenia egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego i odbycia aplikacji adwokackiej nie stosuje się do:
1)
osób, które po odbyciu aplikacji notarialnej, zakończonej przepisanym egzaminem, pozostawały co najmniej przez trzy lata na stanowisku notariusza,
2)
osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres siedmiu lat pracowały w charakterze radcy prawnego do dnia wejścia w życie ustawy.
2.
Wymogu odbycia aplikacji adwokackiej nie stosuje się do osób, które ukończyły aplikację sądową lub prokuratorską, złożyły egzamin sędziowski lub prokuratorski i przez okres pięciu lat zajmowały stanowisko radcy prawnego.
1.
O wpisie na listę adwokatów decyduje rada adwokacka.
2.
Rada adwokacka podejmując uchwałę dotyczącą wpisu na listę adwokatów wyznacza równocześnie siedzibę, kierując się koniecznością prawidłowego rozmieszczenia adwokatów dla zapewnienia ludności należytej pomocy prawnej.
1.
Wojewódzka rada adwokacka zawiadamia Ministra Sprawiedliwości o każdej uchwale postanawiającej wpis na listę adwokatów.
2.
Wpis na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich uważa się za dokonany, jeżeli Minister Sprawiedliwości nie sprzeciwi się wpisowi w ciągu dni trzydziestu od otrzymania uchwały rady wraz z aktami osobowymi wpisanego. Sprzeciw wymaga uzasadnienia.
1 Art. 64 zmieniony przez art. 85 pkt 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 1967 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U.67.13.55) z dniem 20 maja 1967 r.
2 Art. 66 zmieniony przez art. 85 pkt 2 ustawy z dnia 14 kwietnia 1967 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U.67.13.55) z dniem 20 maja 1967 r.