Rozdział 5 - Wpis na listę adwokatów. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.8.41 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1962 r.

Rozdział  5.

Wpis na listę adwokatów.

1.
Na listę adwokatów może być wpisany ten, kto:
1)
daje rękojmię wykonywania zawodu adwokata zgodnie z zadaniami adwokatury w Polsce Ludowej,
2)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
jest nieskazitelnego charakteru,
4)
ukończył wyższe studia prawnicze z przepisanymi egzaminami,
5)
odbył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski, a następnie - dwuletnią aplikację adwokacką zakończoną egzaminem adwokackim.
2.
Ubiegający się o wpis na listę powinien obrać sobie siedzibę w okręgu izby adwokackiej.

Adwokat skreślony z listy adwokatów na własną prośbę lub na skutek objęcia stanowiska, którego w myśl art. 60 nie wolno łączyć z zawodem adwokata, podlega na swój wniosek ponownemu wpisaniu na listę adwokatów, chyba że przestał odpowiadać warunkom art. 40 ust. 1 pkt 1-3.

1.
Przy ponownym wpisie na listę adwokatów osoby skreślone z listy w związku z objęciem stanowisk wymienionych w art. 60 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 zachowują na swój wniosek prawo do siedziby, jaką miały w chwili skreślenia z listy, o ile nie stoją temu na przeszkodzie przepisy art. 44 ust. 3.
2.
Uchwała rady adwokackiej o ponownym wpisie będzie powzięta w ciągu dni trzydziestu od daty złożenia wniosku. Art. 44 ust. 1, art. 46 ust. 2 i art. 47 ust. 2 nie mają w tych przypadkach zastosowania.

Wymagania odbycia aplikacji sądowej i złożenia egzaminu sędziowskiego oraz odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nie stosuje się do:

1)
profesorów i docentów nauk prawniczych w polskich szkołach wyższych,
2)
osób, które co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko sędziego lub prokuratora, wiceprokuratora lub podprokuratora w powszechnym wymiarze sprawiedliwości lub wojskowej służbie sprawiedliwości albo też stanowisko sędziego w sądach ubezpieczeń społecznych bądź stanowisko rzecznika interesu publicznego lub jego zastępcy przy Trybunale Ubezpieczeń,
3)
osób, które posiadają kwalifikacje sędziowskie i co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowiska prezesa, wiceprezesa lub radcy do spraw orzecznictwa w państwowych komisjach arbitrażowych,
4)
pracowników Prokuratorii Generalnej RP, którzy po złożeniu egzaminu referendarskiego pozostawali co najmniej przez trzy lata w służbie referendarskiej.
1.
Osoby zajmujące stanowiska sędziów i prokuratorów, wiceprokuratorów lub podprokuratorów w powszechnym wymiarze sprawiedliwości lub wojskowej służbie sprawiedliwości, o ile odpowiadają wymaganiom art. 40 ust. 1 pkt 4 i art. 43 pkt 2, będą w okresie dwóch lat po opuszczeniu tych stanowisk wpisane na swój wniosek na listę adwokatów po uzyskaniu na to zgody Ministra Sprawiedliwości.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 po upływie dwóch lat od chwili opuszczenia uprzednio zajmowanych stanowisk będą wpisane na swój wniosek na listę adwokatów, chyba że przestały odpowiadać warunkom art. 40 ust. 1 pkt 1-4.
3.
Osoby wymienione w ust. 1 nie mogą w ciągu dwóch lat od opuszczenia swych stanowisk w organach wymiaru sprawiedliwości uzyskać wpisu na listę adwokatów z siedzibą w miejscowości, w której zajmowały te stanowiska w okresie ostatniego roku.
4.
Minister Sprawiedliwości w szczególnie uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na odstąpienie od zasady ustalonej w ust. 3.

Wymaganie odbycia aplikacji adwokackiej nie stosuje się do osób, które po odbyciu aplikacji notarialnej, zakończonej przepisanym egzaminem, pozostawały co najmniej przez trzy lata na stanowisku notariusza.

1.
O wpisie na listę adwokatów decyduje rada adwokacka.
2.
Rada adwokacka może uzależnić wpis od obrania przez ubiegającego się siedziby w miejscowości wyznaczonej przez radę, jeżeli wymaga tego konieczność prawidłowego rozmieszczania adwokatów dla zapewnienia ludności należytej pomocy prawnej.
1.
Wojewódzkie rady adwokackie zawiadamiają Ministra Sprawiedliwości o każdej uchwale postanawiającej wpis na listę adwokatów.
2.
Wpis na listę staje się prawomocny, jeżeli rada adwokacka nie otrzyma sprzeciwu Ministra Sprawiedliwości wraz z uzasadnieniem w ciągu dni trzydziestu od daty doręczenia zawiadomienia o uchwale powziętej przez radę.

Adwokat jest obowiązany przed rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych złożyć wobec dziekana ślubowanie treści następującej: "Ślubuję uroczyście w mojej pracy adwokata przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony i umacniania porządku prawnego Państwa Ludowego, któremu wierności zawsze dochowam, obowiązki adwokata wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, dochować tajemnicy zawodowej, a w postępowaniu moim kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej".