Rozdział 10 - Aplikacja adwokacka. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.8.41 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1962 r.

Rozdział  10.

Aplikacja adwokacka.

Na listę aplikantów adwokackich może być wpisany ten, kto odpowiada wymaganiom art. 40 ust. 1 pkt 1-4 oraz odbył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski.

Do aplikantów adwokackich stosuje się odpowiednio przepisy art. 46, 47, 48, 51, 53, 54, 58-65 i 73 ust. 2.

Aplikant adwokacki nie może bez zezwolenia rady adwokackiej podejmować się zajęć ubocznych. Nie dotyczy to działalności naukowej, pedagogicznej, literackiej, artystycznej i publicystycznej.

1.
Aplikacja adwokacka polega na zaznajomieniu się ze wszystkimi działami czynności adwokackich oraz z zasadami wykonywania zawodu adwokata.
2.
Ogólne kierownictwo kształcenia aplikantów należy do rady adwokackiej.
1.
Aplikacja adwokacka powinna odbywać się w zespołach adwokackich.
2.
Za zgodą rady adwokackiej aplikacja może odbywać się u adwokata, wykonującego zawód indywidualnie, jeżeli daje on rękojmię należytego wykształcenia i wychowania zawodowego aplikanta.
3.
Siedzibą aplikanta jest siedziba zespołu adwokackiego lub adwokata, pod którego kierunkiem aplikant odbywa aplikację.

Dziekan dokonywa przydziału aplikanta do zespołu adwokackiego, uwzględniając w miarę możności życzenia kierownika zespołu i aplikanta.

1.
Kierowanie pracą aplikanta przydzielonego do zespołu adwokackiego, należy do kierownika zespołu.
2.
Zespół płaci aplikantowi wynagrodzenie według norm, które ustala rada adwokacka. Normy te obowiązują również adwokatów wykonujących zawód indywidualnie.

Kierownik zespołu może w drodze porządkowej udzielić ostrzeżenia aplikantowi, który dopuścił się drobniejszego uchybienia, nie dającego jeszcze podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Aplikant adwokacki może zastępować adwokata w sądach i urzędach z wyjątkiem Sądu Najwyższego. Upoważnienia do zastępstwa udziela aplikantowi adwokat, który prowadzi sprawę.

1.
Rada adwokacka skreśli aplikanta adwokackiego z listy wskutek:
1)
okoliczności wymienionych w art. 73 ust. 1,
2)
nieprzystąpienia bez usprawiedliwionej przyczyny do egzaminu adwokackiego w ciągu roku od zakończenia aplikacji lub do ponownego egzaminu w terminie, wyznaczonym przez komisję egzaminacyjną,
3)
niepomyślnego wyniku egzaminu, jeśli ponowne przystąpienie jest niedopuszczalne w myśl przepisu art. 85.
2.
Rada adwokacka może ponadto skreślić z listy aplikanta, który w ciągu dwóch lat od daty złożenia egzaminu adwokackiego nie został wpisany na listę adwokatów.

Egzamin adwokacki może być powtórzony w razie niepomyślnego wyniku jeden raz. Komisja egzaminacyjna może jednak wyjątkowo, z ważnych przyczyn, dopuścić aplikanta do egzaminu w trzecim, wyznaczonym przez siebie, terminie.

Przepisy o zawieszeniu adwokatów w czynnościach zawodowych stosuje się odpowiednio do aplikanta adwokackiego, przy czym czasu trwania zawieszenia aplikanta w czynnościach nie zalicza się do okresu obowiązkowej aplikacji.