Art. 18. - Ustawa budżetowa na rok 1974.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.50.286

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1973 r.
Art.  18.
1.
Ustala się dla zbiorczych budżetów rad narodowych województw poznańskiego, szczecińskiego i wrocławskiego oraz m. Wrocławia dochody i wydatki na rok 1974 oraz założenia w zakresie dochodów i wydatków na rok 1975 - zgodnie z załącznikiem nr 3.
2.
Rady narodowe wymienione w ust. 1 oraz rady narodowe niższego stopnia uchwalające budżety zbiorcze ustalą w uchwałach budżetowych na rok 1974 również założenia na rok 1975 w zakresie dochodów i wydatków budżetów terenowych objętych budżetem zbiorczym w szczegółowości wynikającej z załącznika nr 3.
3.
Dochodami budżetów terenowych objętych budżetami zbiorczymi określonymi w ust. 1 są, poza dochodami wynikającymi z Prawa budżetowego oraz z art. 8-10 niniejszej ustawy, wpływy:
1)
ustalone w wysokości 1% wartości sprzedaży detalicznej jednostek handlu uspołecznionego objętych planem centralnym i terenowym,
2)
z tytułu obciążenia funduszu płac przedsiębiorstw państwowych.

Równowartość dochodów określonych w pkt 1 i 2 będzie przekazywana budżetom terenowym z budżetu centralnego na zasadach ustalonych przez Ministra Finansów.

4.
Wpływy ze źródeł, o których mowa w ust. 3, będą dochodami budżetów terenowych określonych przez wojewódzką radę narodową (Radę Narodową m. Wrocławia), która może zróżnicować stawkę ustaloną w ust. 3 pkt 1, nie przekraczając jednak stawki 2% dla poszczególnych budżetów terenowych oraz zachowując kwotę wpływów ustalonych przy zastosowaniu stawki 1% dla zbiorczego budżetu województwa (m. Wrocławia).
5.
Dochody, o których mowa w ust. 3 pkt 2, będą realizowane według stawki procentowej określonej przez Ministra Finansów na wniosek wojewody (Prezydenta m. Wrocławia) po zatwierdzeniu planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw z uwzględnieniem przepisu ust. 6.
6.
Minister Finansów może zmienić kwoty dochodów z tytułu podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac ustalone w załączniku nr 3 stosownie do wielkości funduszu płac wynikającej z planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw, zmieniając odpowiednio kwoty dochodów, o których mowa w ust. 3 pkt 2.
7.
W wypadku przekroczenia ogółu dochodów ze źródeł określonych w ust. 3 pkt 1 i 2 oraz z tytułu podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac o więcej niż 3% w stosunku do kwot planowanych, nadwyżka podlega przekazaniu na fundusz zasobowy rady narodowej.
8.
Środki funduszu zasobowego rad narodowych pochodzące z wpłat, o których mowa w ust. 7, mogą być przeznaczone do wysokości 20% na finansowanie przedsięwzięć mających na celu aktywizację gospodarki terenowej, w tym również na realizację zadań inwestycyjnych przynoszących szybkie efekty ekonomiczne.