Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.39.225

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1998 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 1
Pełnomocnikiem jest sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
1.
Do zadań Pełnomocnika należy przygotowanie koncepcji, koordynowanie procesu negocjacyjnego o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz negocjowanie traktatu między Rzecząpospolitą Polską a państwami członkowskimi Unii Europejskiej o członkostwie Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
2.
Zadania określone w ust. 1 Pełnomocnik realizuje w szczególności przez:
1)
przygotowanie harmonogramu prac w zakresie negocjacji,
2)
inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych i projektów organizacyjnych dotyczących negocjacji,
3)
uczestniczenie w procesie przygotowania projektów instrukcji negocjacyjnych przewidzianych w odrębnych przepisach,
4)
koordynowanie przygotowania traktatu o członkostwie Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
3.
Pełnomocnik wykonuje zadania określone w ust. 2 zgodnie z instrukcjami negocjacyjnymi.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych dotyczących zakresu jego działania.
1.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2.
Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych, wpływających na przebieg negocjacji, podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
1.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów i Komitetowi Integracji Europejskiej oceny i wnioski związane z zakresem jego działania.
2.
Pełnomocnik przedstawia Prezesowi Rady Ministrów półroczne sprawozdania ze swojej działalności oraz informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach realizacji zadań określonych w § 2.
3.
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Zagranicznych i Przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej o przebiegu negocjacji.
4.
Pełnomocnik uczestniczy w posiedzeniach Komitetu Integracji Europejskiej, informując o wszystkich sprawach związanych z procesem negocjacji.
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 października 2001 r. (Dz.U.01.122.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2001 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 października 2001 r. (Dz.U.01.122.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2001 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 października 2001 r. (Dz.U.01.122.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.