Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.142.660

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1996 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 listopada 1996 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", zwaną dalej "odznaką".
1.
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz innych jednostek w uznaniu:
1)
wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach akredytujących, certyfikujących i badawczych,
2)
osiągnięć w pracy w dziedzinie jakości,
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażania do praktyki nowych rozwiązań jakościowych, usprawnień w dziedzinie organizacji pracy krajowego systemu badań i certyfikacji,
4)
działalności naukowo-dydaktycznej w dziedzinie akredytacji, badań i certyfikacji oraz w dziedzinie rozwijania współpracy z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2.
Odznakę nadaje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji z własnej inicjatywy lub na wniosek, z którym występują:
1)
ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) - w stosunku do pracowników podległych jednostek organizacyjnych, zajmujących się badaniami i certyfikacją,
2)
wojewodowie - w stosunku do pracowników terenowych organów administracji ogólnej oraz innych jednostek terenowych, zajmujących się badaniami i certyfikacją, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub działalności mogą być wyróżnieni odznaką,
3)
członkowie Rady do Spraw Badań i Certyfikacji,
4)
członkowie zarządów klubów "Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB" oraz "Polskie Forum ISO 9000", działających przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji,
5)
kierownik Biura Kadr - w stosunku do pracowników komórek organizacyjnych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w pracy lub działalności w zakresie krajowego systemu badań i certyfikacji, uzasadniających nadanie odznaki, oraz dane personalne pracownika.
4.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Dyrektorowi Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji najpóźniej na trzy miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
1.
Odznaka "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji" jest odznaką dwustopniową: stopień pierwszy - złota odznaka i stopień drugi - srebrna odznaka.
2.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu. Wykonana jest z metalu: w kolorze złotym - dla stopnia pierwszego i w kolorze srebrnym - dla stopnia drugiego. Na licowej stronie odznaki na biało-czerwonym, emaliowanym tle znajduje się znak Q, w który wpisany jest wizerunek orła w koronie, a pod nim umieszczone są stylizowane inicjały RP, według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60). Wokół na metalowym tle umieszczony jest napis "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji". Poszczególne elementy odznaki złotej mają kolor złoty, a odznaki srebrnej - kolor srebrny. Średnica odznaki wynosi 30 mm.
3.
Odznaka:
1)
jest zawieszona na prostokątnej baretce wykonanej z metalu, o wymiarach 25 mm na 7 mm, na której umieszczone są drukowane litery "PCBC" (oznaczające skrót nazwy Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji); baretka odznaki złotej wykonana jest z metalu w kolorze złotym, a odznaki srebrnej - z metalu w kolorze srebrnym,
2)
przykręcana jest za pomocą nagwintowanego sztyftu metalowego umocowanego na odwrotnej stronie odznaki oraz nakrętki.
4.
Wzór odznaki:
1)
o której mowa w ust. 3 pkt 1 - stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
o której mowa w ust. 3 pkt 2 - stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1.
Odznakę srebrną może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat, w tym minimum 5 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
2.
Odznakę złotą może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 15 lat, w tym minimum 10 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
3.
Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się pracę w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji lub innych jednostkach związanych z certyfikacją i badaniami.
1.
Wręczenia odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie dokonuje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej nadanie odbywa się, w sposób uroczysty, z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada lub z okazji innych uroczystości.
3.
Wzór legitymacji:
1)
do odznaki złotej - stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia,
2)
do odznaki srebrnej - stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
2.
O nadaniu odznaki pracownikowi dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
W razie utraty odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie osoba odznaczona zawiadamia o tym fakcie Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. W takim przypadku może być wydana nowa odznaka lub duplikat legitymacji.
Koszty związane z nadaniem odznaki pokrywane są ze środków Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI [ Nr ....]

ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI

(pominięty)

ZAŁĄCZNIKI NR  2-3

(pominięte)

ZAŁĄCZNIKI NR  4-5

LEGITYMACJA

NR .....................

(pominięte)