Ustanowienie Krzyża Oświęcimskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.14.59

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1992 r.

USTAWA
z dnia 14 marca 1985 r.
o ustanowieniu Krzyża Oświęcimskiego. *

Dając wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich - więźniach politycznych hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w hołdzie dla ich męczeństwa i męstwa, stanowi się, co następuje:

Ustanawia się Krzyż Oświęcimski jako wyraz hołdu dla osób więzionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych za udział w walce o wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji, działalność patriotyczną, rewolucyjną i postępową, z powodu przynależności narodowej lub rasowej oraz z innych przyczyn politycznych.

1.
Krzyż Oświęcimski jest nadawany obywatelom polskim.
2.
Krzyż może być nadawany również osobom, które więzione w obozach jako obywatele polscy posiadają w chwili nadawania im Krzyża obywatelstwo innego państwa.
3.
Krzyż może być nadawany, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, także obywatelom innych państw więzionym z przyczyn politycznych, zwłaszcza uczestnikom obozowego ruchu oporu.
4.
Krzyż może być nadawany również pośmiertnie.
1.
Rada Państwa nadaje Krzyż Oświęcimski na wniosek:
1)
Związku Bojowników o Wolność i Demokrację - w odniesieniu do członków tego związku,
2)
Prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów - w odniesieniu do innych osób niż wymienione w pkt 1 i 3,
3)
Ministra Spraw Zagranicznych - w odniesieniu do obywateli polskich stale przebywających za granicą oraz obywateli innych państw.
2.
Rada Państwa określa szczegółowo tryb przedstawiania wniosków o nadanie Krzyża oraz sposób jego noszenia.
1.
Odznaką Krzyża Oświęcimskiego jest krzyż równoramienny prosty, o wymiarach 42 mm, srebrzony, oksydowany; na awersie krzyża w części środkowej znajduje się kompozycja trójkąta czerwonego z literą P na tle drutów kolczastych i dwóch słupów, a na poziomych ramionach napis "1939-1945"; na rewersie znajduje się napis "PRL - Więźniom Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych".
2.
Krzyż nosi się na wstążce o szerokości 40 mm z jedenastoma pionowymi paskami w kolorach jasnopopielatym i niebieskim.
3.
Wzór rysunkowy oznaki Krzyża zawiera załącznik do ustawy.

W sprawach nie uregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66 oraz z 1982 r. Nr 7, poz. 61).

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)

*Z dniem 8 maja 1999 r. uznaje się za zakończone nadawanie Krzyża Oświęcimskiego zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 października 1992 r. Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz.U.92.90.451) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz.U.95.83.419).