Oddział A - Wagi handlowe prostodźwigniowe zwyczajne. - Ustanowienie granic uchybień obiegowych dla narzędzi mierniczych, znajdujących się w obrocie publicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.41.328

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1934 r.

A.

Wagi handlowe prostodźwigniowe zwyczajne.

Granice uchybień obiegowych są następujące:

1. Czułość wagi powinna być taka, aby przy największem dopuszczalnem jej obciążeniu niżej wymienione obciążenia dodatkowe wywołały stałe odchylenia (wskazówki, strzałki i t. p.) od położenia równowagi, wynoszące nie mniej niż 2 milimetry:

a)
dla wag przenośnych- 3 gramy na każdy kilogram nośności,
b)
dla wag fundamentowanych, znajdujących się w nieuprzemysłowionych gospodarstwach rolnych i stosowanych dla celów tychże gospodarstw - 3 g na każdy kilogram nośności,
c)
dla wag fundamentowanych, z wyjątkiem wag wymienionych w punkcie b - 2 gramy na każdy kilogram nośności.

2. Przy obciążeniu wagi jedną dziesiątą nośności powinna piąta część obciążenia dodatkowego, obliczonego według punktu 1, wywoływać stałe odchylenia (wskazówki, strzałki i t. p.), wynoszące nie mniej niż 2 milimetry.

3. Uchybienia obiegowe wskazań wagi przy pełnem obciążeniu i 1/10-ej tegoż nie powinny przekraczać wymienionych w punktach 1 i 2 dopuszczalnych miar czułości wagi.

4. Granica uchybienia obiegowego przy innych obciążeniach wynosi:

a)
przy obciążeniu w granicach od 1/10 do 1/5 nośności:

1/5 granicy uchybienia obiegowego dla największego obciążenia;

b)
przy obciążeniu powyżej 1/5 nośności:

3 gramy na każdy kilogram rzeczywistego obciążenia dla wag, wymienionych w punktach 1 a i 1 b, i 2 gramy - dla wag, wymienionych w punkcie 1 c.

5. Powyższe warunki powinny być zachowane przy każdej pozycji obciążenia szalki lub pomostu.

6. W wagach z wyłącznikiem wskazanie wagi obciążonej, po kilkakrotnem wyłączeniu (odciążeniu) i ponownem włączeniu mechanizmu dźwigniowego, nie powinno wykazywać uchybień większych od wymienionych w punktach 1, 2, 3 i 4.