Ustanawianie delegatów rządowych przy poszczególnych samorządach i innych związkach prawno-publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.113.1002

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 grudnia 1924 r.
o ustanawianiu delegatów rządowych przy poszczególnych samorządach i innych związkach prawno-publicznych.

Na podstawie punktu 4 lit. D. art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 3 i lipca 1924 r. o naprawia Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwalą Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1924 r. zarządzam co następuje:
W razie stwierdzenia przy wykonywaniu przepisanego ustawami państwowego nadzoru nad gospodarką poszczególnych związków komunalnych i innych związków prawno-publicznych gospodarki bez budżetu lub prawidłowej rachunkowości, opóźnienia w ułożeniu budżetu, pominięcia w budżecie wydatków obowiązkowych, nieprawidłowego wykonywania budżetu, obciążenia płatników ponad istotną konieczność, pomieszczenia w budżecie wydatków nie wynikających z istotnej potrzeby, nieprawidłowego zarządu majątkiem własnym lub powierzonym, obciążenia związku wskutek nieracjonalnego zaciągania długów, zatrudnienia, zbyt licznego lub kosztownego personelu, zawarcia oczywiście niekorzystnych umów, niezgodnej z przepisami obowiązującemi lokaty gotówki i t. p. nieprawidłowości wewnętrznej administracji gospodarczej - tego rodzaju wadliwość uprawnia do ustanowienia przy tych związkach delegata rządowego.
Delegata rządowego, a w miarę potrzeby także jego zastępców, ustanawia Minister Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami bądź bezpośrednio, bądź przez władze skarbowe II instancji, które działać będą w porozumieniu z właściwemi władzami administracyjnemi II instancji w granicach udzielonych im upoważnień.
Delegat rządowy, ustanowiony przy związku komunalnym, względnie innym związku prawno-publicznym, w myśl postanowień poprzednich paragrafów, ma prawo wstrzymać każdy wydatek nieprzewidziany w budżecie lub niezgodny z przepisami o gospodarce finansowej samorządów.
Związek komunalny, względnie inny związek prawno-publiczny, przy którym ustanowiony został delegat rządowy, jest obowiązany od chwili objęcia urzędowania przez delegata rządowego aż do chwili jego odwołania podawać do wiadomości delegatowi przed uskutecznieniem te wszystkie wydatki, które delegat oznaczy.
Delegat rządowy może w związku komunalnym, względnie innym związku prawno-publicznym, przy którym został ustanowiony, przeprowadzać czynności, które uzna za konieczna do wykonania swego zadania (§ 3).

W szczególności delegat rządowy może:

a)
przeprowadzać rewizją całokształtu gospodarki i majątku związku, oraz wszystkich przedsiębiorstw, zakładów i instytucyj, stanowiących własność związku lub przezeń administrowanych, dzierżawionych lub dotowanych,
b)
przeglądać wszelkie akty, dokumenty, zapiski i księgi uchwał organów związku, oraz badać na miejscu wszystkie biura, zakłady, instytucje i cały majątek ruchomy i nieruchomy związku,
c)
żądać wyjaśnień od wszystkich organów związku,
d)
być obecnym z głosem doradczym na wszystkich posiedzeniach organów uchwalających i wykonawczych związku, o których powinien być w czas powiadomiony,
e)
przeprowadzać wszelkie innego rodzaju czynności, która uzna za konieczne dla zbadania celowości wydatków,
f)
powoływać do pomocy w swych czynnościach rzeczoznawców, określając ich uprawnienia w granicach zakresu własnych atrybucyj oraz ustalając wysokość ich wynagrodzenia.

Czynności wymienione w p. a), wykonywa delegat rządowy w porozumieniu z właściwą władzą nadzorczą. W razie różnic zdań pomiędzy delegatem rządowym a właściwą władzą nadzorczą związku ostateczna decyzja należy do Ministra Skarbu, działającego w porozumieniu z właściwym ministrem.

Związek komunalny, względnie inny związek prawno-publiczny, przy którym ustanowiony został delegat rządowy, jest obowiązany udzielać delegatowi na żądanie tegoż wszelkich informacyj, dotyczących działalności związku, oraz zezwolić delegatowi na przeprowadzenie wyżej określonych czynności.

Przeciwko zarządzeniom delegata rządowego przysługuje związkowi, którego te zarządzenia dotyczą, prawo wniesienia przedstawienia do tej władzy, przez którą delegat został ustanowiony.

Przeciwko decyzji władz II instancji przysługuje prawo odwołania się do Ministra Skarbu, który rozstrzyga w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Decyzja Ministra Skarbu w przypadku powyższym, jak również w przypadku wniesienia doń w I instancji przedstawienia, jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Zarówno przedstawienie jak i odwołanie powinno być wniesione w ciągu dni 14 od dnia zawiadomienia 6 zarządzeniu delegata względnie o decyzji władzy, wydanej na skutek wniesionego przedstawienia.

Wniesienie przedstawienia, względnie odwołania nie ma mocy wstrzymującej zarządzenie delegata.

Wydatki, związane z ustanowieniem delegata rządowego, pokrywa w całości ten związek, przy którym delegat został ustanowiony.
Minister Skarbu, względnie władze skarbowe II instancji określą przy mianowaniu delegatów rządowych terminy i formę sprawozdań, które składać mają delegaci, jak również ustalą wysokość wynagrodzenia delegatów rządowych, oraz ewentualnych ich zastępców.
Niniejsze rozporządzenie nie narusza innych uprawnień władz nadzorczych w stosunku do związków komunalnych i innych związków prawno-publicznych przewidzianych w innych ustawach i rozporządzeniach.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.
Rozporządzenia niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.