Rozdział 5 - Zasady rozliczeń i wysokość stawek opłat dla grup taryfowych Z2 i Za2 - Ustalenie taryf dla paliw gazowych do dystrybucji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.164.1171

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1998 r.

Rozdział  5

Zasady rozliczeń i wysokość stawek opłat dla grup taryfowych Z2 i Za2

§  11.
1.
Opłatę stałą oblicza się jako iloczyn zamówionej mocy, liczby godzin nominalnych okresu rozliczeniowego i stawki opłaty stałej, w następującej wysokości:
Rodzaj opłatyJedn. miaryGrupa taryfowa
Z2Za2
Stawka opłaty stałej za moc umownązł/m3/h0,10930,0859
2.
Opłatę zmienną oblicza się jako iloczyn ilości pobranego paliwa gazowego i stawki opłaty za pobrane paliwo, w następującej wysokości:
Rodzaj opłatyJedn. miaryGrupa taryfowa
Z2Za2
Stawka opłaty za pobrane paliwa gazowezł/m30,43200,2693
3.
Opłata stała obliczana jest za moc umowną zgłoszoną przez odbiorcę w oparciu o:
1)
nominalną godzinową przepustowość gazomierza lub nominalną godzinową przepustowość zainstalowanej na przyłączu w uzgodnieniu z dostawcą - kryzy ograniczającej pobór lub
2)
sumę nominalnych godzinowych poborów wszystkich zainstalowanych odbiorników gazowych, ustaloną na podstawie ekspertyzy wykonanej na wniosek oraz koszt odbiorcy przez jednostkę zaakceptowaną przez dostawcę, jeżeli suma ta jest mniejsza od nominalnej godzinowej przepustowości gazomierza.
4.
Odbiorcy, dla których wielkość opłaty stałej obliczana jest na podstawie nominalnego godzinowego poboru odbiorników gazowych, obowiązani są do uzgodnienia z dostawcą terminu przyłączenia nowych odbiorników w celu skorygowania wysokości opłaty stałej.
5.
Korektę, o której mowa w ust. 3, przeprowadza się od dnia, w którym nastąpiło przyłączenie. Jeżeli przyłączenie nowych odbiorników nie zostało uzgodnione z dostawcą, korektę przeprowadza się od daty nabycia przyłączonych odbiorników, a w razie braku tych danych - za okres jednego roku wstecz.
6.
Wysokość opłaty stałej podlega korekcie, jeżeli w jakimkolwiek okresie wielkość godzinowego poboru obliczona na podstawie zużycia paliw gazowych według zapisu w dzienniku zużycia bądź też obliczona na podstawie dorywczego pomiaru z poboru gazu w którejkolwiek godzinie zegarowej (iloraz ilości pobranego gazu i czasu poboru tej ilości wyrażonego w godzinach) jest wyższa od godzinowego poboru paliwa gazowego stanowiącego podstawę obliczenia opłaty stałej. Korektę przeprowadza się przyjmując za podstawę pobór godzinowy obliczony z ilości pobranego gazu, powiększony o 10%.
7.
Dla odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych Z2 i Za2 stosuje się przepisy § 10 ust. 5-9.