Rozdział 1 - Nieruchomości rolne. - Ustalenie norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.52.339

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1955 r.

Rozdział  1.

Nieruchomości rolne.

§  2.
Nieruchomościami rolnymi w rozumieniu rozporządzenia są nieruchomości będące przedmiotem podatku gruntowego.
§  3.
Wartość szacunkowa nieruchomości rolnej składa się z:
1)
wartości poszczególnych składników nieruchomości, obliczonej zgodnie z §§ 4-8 oraz
2)
sumy wyrównawczej, obliczonej zgodnie z § 9.
§  4.
Wartość poszczególnych składników nieruchomości rolnej, o ile rozporządzenie nie stanowi inaczej, szacuje się według obowiązujących w dniu wejścia w życie rozporządzenia zasad, ustalających cenę za nieruchomości i ich przynależności dla nabywców na podstawie dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13).
§  5.
Wartość drzewostanów na gruntach leśnych i zadrzewienia na gruntach nieleśnych szacuje się według zasad, określonych w instrukcji stanowiącej załącznik Nr 1.
§  6.
1.
Wartość szklarni i inspektów szacuje się na podstawie powierzchni użytkowej pod szkłem.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi wartość 1 m2 szklarni oraz okna inspektowego dla poszczególnych typów urządzeń i rodzajów konstrukcji.
§  7. 2
Wartość średniogłębokiej orki, wykonanej przez rolnika, ustala się według stawek stosowanych przez państwowe ośrodki maszynowe dla państwowych gospodarstw rolnych, a w przypadku nabycia, wywłaszczenia lub czasowego zajęcia gruntów zoranych przez państwowe ośrodki maszynowe - według stawek, jakie w danym przypadku zastosował państwowy ośrodek maszynowy. Wartość innych robót, wymagających użycia siły pociągowej, oblicza się przy uwzględnieniu współczynnika, stosowanego dla przeliczeń prac traktorowych na 1 ha orki średniej. Wartość maksymalna 1 q obornika nie może przekraczać ceny kontraktacyjnej 20 kg ziemniaków przemysłowych.
§  8.
Wartość budynku mieszkalnego i zabudowań gospodarczych wraz z urządzeniami, będącymi częścią składową budynku lub zabudowań, znajdujących się na nieruchomościach rolnych, określa się na podstawie obowiązującego szacunku Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  9. 3
1.
Dla ustalenia wysokości sumy wyrównawczej (§ 3 pkt 2) należy ustalić w sposób przewidziany w § 4 wartość wszystkich gruntów stanowiących gospodarstwo rolne właściciela i zastosować do wartości nabywanego gruntu i drzew owocowych, obliczonej zgodnie z § 4, mnożnik określony w tabeli mnożników stanowiącej załącznik Nr 3.
2.
W przypadku gdy wykonawca narodowych planów gospodarczych nabywa więcej niż 5 działek wchodzących w skład odrębnych gospodarstw rolnych, a przy tym powierzchnia każdej z poszczególnych działek nie przekracza 500 m2 - wysokość sumy wyrównawczej ustala się przy zastosowaniu mnożnika określonego w ust. 3.
3.
Wysokość mnożnika, o którym mowa w ust. 2, uzależniona jest od łącznego obszaru wszystkich gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa rolnego, z którego wykonawca narodowych planów gospodarczych nabywa działkę, i wynosi:

przy obszarze do 2 ha - 6,0

przy obszarze od 2 do 5 ha - 5,0

przy obszarze od 5 do 10 ha - 3,0

przy obszarze ponad 10 ha - 1,0.

2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 lutego 1953 r. (Dz.U.53.12.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1952 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1955 r. (Dz.U.55.8.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 1955 r.