§ 2. - Ustalanie składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.106.883

Akt utracił moc
Wersja od: 3 grudnia 1932 r.
§  2.
Jeżeli na obszarze powiatu po strome pracodawców lub pracowników działają dwa lub więcej związki lub organizacje pracodawców lub pracowników rolnych, obwodowy inspektor pracy wzywa do siebie na zebranie przedstawicieli wszystkich organizacyj i związków tej strony, która jest reprezentowana w powiecie przez kilka organizacyj lub związków i proponuje im ustalenie w drodze porozumienia wszystkich organizacyj składu komisji rozjemczej i kolejności urzędowania przedstawicieli poszczególnych związków lub organizacyj w komisji rozjemczej.

Wezwanie wystosowane do organizacyj celem delegowania przez nie przedstawicieli na zebranie dla ustalenia składu komisji rozjemczej winno być dokonane co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.

Pierwsza propozycja obwodowego inspektora pracy winna przewidywać ustalenie komisji w składzie przewodniczącego i dwóch członków po jednym członku od pracodawców i pracowników. Jeżeli ustalenie takiego kompletu okaże się niemożliwe, obwodowy inspektor pracy proponuje ustalenie komisji w składzie przewodniczącego oraz 4 członków po 2 od pracodawców i pracowników.

Po ustaleniu składu komisji rozjemczej zebranie organizacyj może ustalić kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj. Za wspólnem porozumieniem przedstawicieli wszystkich związków i organizacyj strony pracodawców lub pracowniczej kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj w komisji rozjemczej może być ustalona w drodze losowania.

Ustalanie składu komisji po stronie pracodawców i pracowników rolnych odbywa się osobno, jednak skład komisji winien być zawsze tak określony, aby liczba członków po stronie pracodawców równa była liczbie członków po stronie pracowników.

Wyniki konferencji powinny być zaprotokołowane.