Rozdział 2 - Dziennik budowy (rozbiórki) - Ustalanie miejsca realizacji inwestycji budowlanych oraz państwowego nadzoru budowlanego nad budownictwem powszechnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.4.29

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lutego 1973 r.

Rozdział  2

Dziennik budowy (rozbiórki)

Zasady ogólne.

§  56.
1.
Dziennik budowy (rozbiórki) jest przeznaczony do zapisów przebiegu robót i wydarzeń oraz okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót, stanowi urzędowy dokument w tym zakresie i jest wydawany przez właściwy organ za zwrotem kosztów.
2.
Wzór dziennika ustala odrębnie Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
§  57.
1.
Dziennik budowy (rozbiórki) powinien być prowadzony przy wykonywaniu robót budowlanych (rozbiórkowych), dla których jest wymagane ustanowienie kierownika budowy (rozbiórki).
2.
Właściwy organ może:
1)
ze względu na bezpieczeństwo ludzi i mienia zażądać prowadzenia dziennika przy wykonywaniu określonych robót budowlanych, nie wymienionych w ust. 1,
2)
zwolnić z obowiązku prowadzenia dziennika określone roboty spośród robót wymienionych w ust. 1.

Zasady prowadzenia dziennika.

§  58.
1.
Dziennik budowy (rozbiórki) należy prowadzić oddzielnie dla każdego obiektu budowlanego dla robót budowlanych we wszystkich specjalnościach występujących w danym obiekcie.
2.
W szczególnych wypadkach właściwy organ może dopuścić prowadzenie odrębnych, odpowiednio oznaczonych tomów dziennika dla poszczególnych rodzajów robót instalacyjnych.
3.
W odniesieniu do obiektów sieciowych, podzielonych na odcinki robót, jest dopuszczalne prowadzenie dziennika dla poszczególnych, wyraźnie oznaczonych odcinków robót.
4.
Jeżeli przepisy wymagają prowadzenia dla określonych robót budowlanych specjalnego dziennika robót (np. dla fundamentów głębokich na palach lub studniach, dla ścianek szczególnych), w dzienniku budowy należy zamieścić adnotację o prowadzeniu specjalnego dziennika robót dla danych robót budowlanych i dziennik ten po zakończeniu przedmiotowych robót należy dołączyć do dziennika budowy.
5.
Dziennik robót, o którym mowa w ust. 4, powinien być prowadzony na zasadach obowiązujących dla dziennika budowy (rozbiórki).
§  59.
1.
Zapisy w dzienniku budowy (rozbiórki) powinny być dokonywane bieżąco i chronologicznie, opatrzone datą i podpisem osoby dokonującej zapisu, z podaniem imienia i nazwiska, stanowiska służbowego oraz nazwy instytucji, którą reprezentuje; pracownicy, których zapis dotyczy, potwierdzają podpisem zaznajomienie się z treścią zapisu.
2.
Za prawidłowe prowadzenie dziennika jest odpowiedzialny kierownik budowy (rozbiórki), a przy wykonywaniu robót systemem gospodarczym - inwestor albo osoba kierująca i nadzorująca te roboty.
3.
Prawo dokonywania zapisów w dzienniku służy kierownikowi budowy i kierownikom robót oraz w granicach kompetencji określonej przepisami szczególnymi:
1)
pracownikom właściwych organów oraz innych organów zainteresowanych w zakresie swej właściwości w przestrzeganiu przepisów na budowie,
2)
majstrom budowlanym,
3)
inspektorom nadzoru inwestorskiego i osobom pełniącym nadzór autorski,
4)
pracownikom kontroli technicznej wykonawcy,
5)
pracownikom służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
6)
pracownikom organów nadrzędnych i inspekcyjnych wykonawcy i inwestora.
4.
Prawo, o którym mowa w ust. 3, służy również osobom wchodzącym w skład personelu wykonawcy na budowie, jak kierownikom montażu, brygadzistom i innym pracownikom - w zakresie bezpieczeństwa wykonywania robót budowlanych.